Wróć na górę







Szkoła Podstawowa nr 1
im. Noblistów Polskich w Olsztynku

ul.Górna 5 11-015 Olsztynek
tel. (89) 519-26-02

"Akademia nowoczesnych szkół "


PLAN ZAJĘĆ od 7 stycznia do 31 marca 2020 r.



"Akademia nowoczesnych szkół "


Od stycznia ruszają nowe zajęcia z programowania dla uczniów klas 1 i 2.
Regulamin rekrutacji



"Akademia nowoczesnych szkół "


Plan zajęć od 02 grudnia 2019



"Akademia nowoczesnych szkół "


Plan zajęć od 21 października do 20 grudnia 2019



„Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek”

     We wtorek 24 września ponownie w naszej szkole miał miejsce „Festiwal nauki z eksperymentami”, zorganizowany w ramach projektu „Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek”. Uczniowie klas V i VI mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć doświadczenia z zakresu chemii i fizyki. Dzieci dowiedziały się jak wyjątkową substancją jest suchy lód (a swoją drogą, jak lód może być suchy?). Poznały właściwości niezwykłego, widowiskowego ciekłego azotu. Dzięki niemu, np. zjadły zdrowe, miętowe chipsy, zobaczyły jak zrobić najszybsze lody świata i wbiły gwoździe bananowym oraz jabłkowym młotkiem. Uczniowie dowiedzieli się czym jest i jak powstaje prąd, czym jest światło UV, a także obejrzeli pokaz laserów. Nie obyło się również bez warsztatów z robotyki.
Żywa reakcja naszych uczniów dowiodła, że magii nauki trudno jest się oprzeć.


zdjęcia


"Akademia nowoczesnych szkół "


Plan zajęć od 9 września do 20 grudnia 2019



Wycieczka do Olsztyna

      Co to jest astrolabium? Zegar Shortta​? Trikwetrum? - Wiedzą uczestnicy wycieczki do Olsztyna, która odbyła się 14 września. Dwudziestu uczniów naszej szkoły z klasy 3a,3b i 5a, pod opieką pań Elżbiety Kucki i Iwony Szumskiej, w ramach realizacji projektu Akademia Nowoczesnych Szkół Gminy Olsztynek, uczestniczyło w zajęciach w Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie. Dzieci zwiedzały wystawę meteorytów, wysłuchały informacji przewodnika o promieniowaniu w kosmosie. Najciekawszym momentem było spoglądanie przez wielki teleskop i oglądanie Słońca. Nie obyło się też bez wejścia na taras widokowy i podziwiania panoramy Olsztyna. Uczniowie uczestniczyli także w ciekawych zajęciach dydaktycznych, w ramach których wykonywali różne doświadczenia i eksperymenty. Wrażenia były niesamowite i długo zostana w pamięci.

zdjęcia


„Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek”

                 Od stycznia tego roku młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich miała możliwość realizowania swoich pasji i zainteresowań na zajęciach prowadzonych w ramach Projektu „Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek”. Różnorodność tematyczna zajęć była olbrzymia - od języka angielskiego, przez przedmioty matematyczno-przyrodnicze (matematyka, fizyka, chemia, biologia, przyroda, geografia), programowanie, robotykę, grafikę komputerową i wektorową, po ortografitti, zajęcia rewalidacyjne (terapia ręki), terapię pedagogiczną, socjoterapię, logopedię i arteterapię. Z tak urozmaiconej oferty skorzystali uczniowie w różnym wieku - od klasy drugiej podstawówki - po trzecią gimnazjalną.
                  Nasza młodzież rozwijała swoje kompetencje matematyczne, naukowo-techniczne i informatyczne nie tylko podczas cotygodniowych zajęć. Uczestniczyła w „Festiwalu eksperymentów”, w czasie którego miała szanse zgłębiać wiadomości z zakresu chemii, fizyki i informatyki, obserwując doświadczenia naukowe (najciekawsze doświadczenia to te z suchym lodem i ciekłym azotem). Brała udział w wycieczce do olsztyńskiej „Akademii Nauki”. Podczas naukowego show uczniowie poznawali m.in. tajemnice magnetyzmu, rozszczepienia światła, ciśnienia powietrza i elektrostatyki. Część młodzieży realizowała się w „Grze biznesowej”. Niektórzy będą mogli wziąć udział w półkoloniach naukowych w ostatnim tygodniu sierpnia.
                  Projekt „Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek” jest skierowany także do nauczycieli, którzy mieli możliowość wzbogacenia swojej wiedzy i umiejętności na przeznaczonych dla nich kursach i szkoleniach.
                  Z funduszy Projektu zakupiono liczne pomoce dydaktyczne, które już wzbogaciły pracę na lekcjach i długo jeszcze będą służyły naszym uczniom.
                  I to jeszcze nie koniec. Projekt jest realizowany do końca grudnia 2019 roku. Od września czekają więc nowe zajęcia, nowe wycieczki i nowe doświadczenia.

Iwona Szumska


zdjęcia



"Akademia nowoczesnych szkół "


Plan zajęć od 6 maja do 21 czerwca



Festiwal eksperymentów

                 Dnia 24.05.2019r. w Szkole Podstawowej nr1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku odbył się Festiwal eksperymentów realizowany w ramach Projektu Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek. Zajęcia prowadzone przez prof. Mariana Surowca oraz jego dwóch współpracowników – panią Beatę (matematyczkę i informatyczkę) i pana Krzysztofa (chemika) poruszały zagadnienia z dziedziny fizyki, chemii, robotyki oraz astronomii.
Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 9.00 od krótkiego testu wiedzy z tematyki późniejszych wykładów. Następnie profesor Surowiec przedstawił uczniom stopnie, przez które musiał przejść by otrzymać swój tytuł naukowy. Dowiedzieliśmy się dzięki temu, że warto się uczyć, nie tylko by dojść do wymarzonego celu, ale również dla samych siebie. Następnym tematem zajęć był suchy lód oraz wykorzystanie ciekłego azotu w codziennym życiu. Naukowcy pokazali nam wiele ciekawych doświadczeń, m.in. działanie przechodzących przez soczewkę promieni słonecznych, które potrafią wypalić dziurę w kartonie! Dowiedzieliśmy się także, że zamrożonymi owocami bądź warzywami można wbijać gwoździe. Pozwolono nam także spróbować „chipsów” wykonanych z bazylii i właśnie ciekłego azotu. Poznaliśmy podstawowe zasady robotyki, funkcje i przeznaczenie coraz to bardziej inteligentnych robotów oraz czujniki, dzięki którym mogą w pewnych dziedzinach życia zastępować człowieka. Doświadczenia fizyczne pokazały nam też właściwości prądu elektrycznego i jego oddziaływanie na ludzkie ciało. Wykład z astronomii otworzył przed nami tajemnice wszechświata. Poznaliśmy na nim skalę wielkości planet w porównaniu do Słońca, ciekawostki o planetach naszego Układu Słonecznego oraz gwiazdach. Dzięki okularom 3D mogliśmy na chwilę przenieść się na Księżyc. Aby sprawdzić naszą wiedzę po zajęciach, dostaliśmy ponownie test do rozwiązania. Rzecz jasna – tym razem wszyscy wypełniliśmy go celująco! Zajęcia te wszystkim przypadły do gustu dzięki barwnym, ciekawym doświadczeniom i świetnej atmosferze jaka podczas nich panowała!

Olga Wilczek, Amelia Majchrzak


zdjęcia


Obserwuję, doświadczam, rozwijam się...

Obserwuję, doświadczam, rozwijam się,
czyli kilka słów o realizacji projektu w Szkole Podstawowej nr 1
im. Noblistów Polskich

                 W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich przystąpiła do realizacji projektu „Akademia Nowoczesnych Szkół Gminy Olsztynek”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 – 2020.
                 Koordynatorem całego przedsięwzięcia na terenie gminy jest pani Katarzyna Hacia, natomiast w naszej szkole – pani Iwona Szumska.
                 W realizację projektu zaangażowanych jest 20 nauczycieli, którzy prowadzą 37 różnych zajęć, obejmując swoją opieką 177 uczniów. Zajęcia są różnego typu: rozwijające z języka angielskiego, matematyki, przyrody, fizyki, chemii, wyrównawcze z języka angielskiego, biologii, geografii, zajęcia rewalidacyjne (terapia ręki), terapia pedagogiczna, logopedia, arteterapia, ortograffiti, socjoterapia, programowanie w klasach I – III i IV – VI, grafika wektorowa, grafika komputerowa, robotyka.
                 Każdy uczeń może rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać wiedzę z ulubionych przedmiotów, gdyż zajęcia odbywają się w ośmioosobowych grupach. W takim małym zespole uczniowie łatwiej przyswajają wiedzę, mogą obserwować, wykonywać doświadczenia i konstruować. To są niezapomniane przeżycia dla uczniów i ich opiekunów.
                 Uczniowie, którzy korzystają z tego typu zajęć pozalekcyjnych i są spoza Olsztynka, mają zapewniony dowóz do domu.
                 Z funduszy przeznaczonych na realizację projektu częściowo zostały zakupione pomoce naukowe, które stanowić będą wyposażenie pracowni w naszej szkole. Zakupiono: 8 tabletów, 8 zestawów LEGO Mindstorms EV3, 32 laptopy, 2 tablice multimedialne, oprogramowanie biurowe i Corel do grafiki, urządzenia sieciowe, szafki do przewożenia laptopów. W kolejnych miesiącach zakupione zostaną pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć matematyczno-przyrodniczych.
                 Projekt ten trwać będzie dziesięć miesięcy, a zakończy się w grudniu 2019 roku. Angażując się w realizację tego przedsięwzięcia, nauczyciele naszej szkoły mieli na uwadze przede wszystkim kształtowanie umiejętności kluczowych oraz uatrakcyjnienie zajęć pozalekcyjnych. Oferta tych zajęć jest bogata, więc każdy zainteresowany uczeń znajdzie na pewno coś dla siebie.

Danuta Salamon



zdjęcia



"Akademia nowoczesnych szkół "


Plan zajęć




"Akademia nowoczesnych szkół "


Regulamin rekrutacji




"Akademia nowoczesnych szkół "


zdjęcia



"Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek"





Ulotka o projekcie





Informacja o projekcie


Informacja o projekcie "Akademia nowoczesnych szkół Gminy Olsztynek".
PROJEKT









Reklama