Wróć na góręSzkoła Podstawowa nr 1
im. Noblistów Polskich w Olsztynku

ul.Górna 5 11-015 Olsztynek
tel. (89) 519-26-02

Nagrody za najwyższe wyniki w szkolnych eliminacjach wojewódzkich konkursów przedmiotowych.

W dniu dzisiejszym, pani dyrektor szkoły Irena Jędruszewska oraz przewodnicząca Rady Szkoły pani Danuta Bondaruk , złożyły gratulacje i wręczyły nagrody uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w szkolnych eliminacjach wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Wśród laureatów znaleźli się :
Szkolny konkurs z matematyki
Bartosz Andryszczyk, Bartosz Sobierajski, Maria Zakrzewska
Szkolny konkurs z języka niemieckiego<
Natalia Ciechacka, Bartosz Andryszczyk ,Bartosz Sobierajski
Szkolny konkurs z języka angielskiego
Konrad Obarek, Bartosz Andryszczyk, Bartosz Sobierajski
Szkolny konkurs z fizyki
Kornelia Krauze, Zdzisław Michalski
Szkolny konkurs z historii
Bartosz Sobierajski, Maciej Murawski, Karina Gawrońska
Szkolny konkurs z języka polskiego
Bartosz Sobierajski, Iga Ososińska, Karina Gawrońska.


Zwycięzców czekają zmagania na etapie wojewódzkim.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


zdjęciaMiędzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka w dniach 18 i 19 stycznia 2022 r. w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze dla klas II i III. Dzieci poznały historię powstania książki o tym wyjątkowym i znanym na całym świecie misiu. Rozwiązywały zadania i zagadki nawiązujące do przeczytanego fragmentu książki pt. „Urodziny Puchatka”. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem ze specjalnym udziałem Kubusia.


zdjęciaPodziękowania

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 latczytaj całośćOGŁOSZENIE O NABORZE DO PRACY

OGŁOSZENIE O NABORZE DO PRACY NA STANOWISKO
Opiekun dzieci i młodzieży w czasie przewozu do i ze szkoły .


Wolontariat❤️

Wolontariusze naszej szkoły obchodzili swoje święto przy przepysznej pizzy🍕🍕🍕. Bardzo dziękujemy za tą smaczną niespodziankę naszej Pani Dyrektor Irenie Jędruszewskiej.


zdjęciaPodziękowania za przekazane śrdoki higieniczne. #RazemNaSwieta

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

film

WOLONTARIAT!🎄 #RazemNaSwieta

„Choinka pełna uśmiechów”🎄🎄 #RazemNaSwieta

W tym roku stanęła w naszym głównym holu szkoły choinka udekorowana bombkami wykonanymi przez uczniów i nauczycieli. Miały głównie pojawić się na nich radosne buźki i pogodne emotki, aby na twarzy każdego, kto będzie je oglądał zagościł uśmiech tak potrzebny w obecnych czasach! Zaangażowanie uczniów było ogromne, co widać na załączonych zdjęciach. Myślę, że cel został osiągnięty i z wielką przyjemnością oglądamy NASZĄ RADOSNĄ SZKOLNĄ CHOINKĘ!🎄🎄🎄🎄


zdjęciaWOLONTARIAT! #RazemNaSwieta

Akcja – Kartki świąteczne #RazemNaSwieta

Wolontariusze, opiekunowie i przyjaciele Szkolnego Koła Wolontariatu oraz niektórzy uczniowie szkoły, jak co roku przygotowali świąteczne kartki bożonarodzeniowe. Wszystkie są piękne, ale niektóre z nich to „arcydzieła”. Zostały one przekazane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku na ręce Pani dyr. Ewy Szerszeniewskiej. Mamy głęboką nadzieję, że ucieszą te osoby, którym zostaną przekazane.


zdjęciaSkąd pochodzi nazwa ANDRZEJKI?

Skąd pochodzi nazwa ANDRZEJKI? Jak kiedyś obchodzono to święto? Co oznaczają poszczególne wróżby? Właśnie te, oraz wiele innych pytań mieli okazję zadać uczniowie klas I-III w Bibliotece Miejskiej w Olsztynku.Oprócz ciekawych opowieści o Andrzejkach, bawiliśmy się wróżbami i z przymrużeniem oka "patrzyliśmy w przyszłość". Serdecznie dziękujemy za przygotowanie ciekawych zajęć :)


zdjęciaDzień Pluszowego Misia

25 listopada br. w bibliotece szkolnej odbyły się obchody Dnia Pluszowego Misia z udziałem dzieci z oddziałów przedszkolnych. Najmłodsi czytelnicy w trakcie spotkania poznali historię powstania tej uroczej zabawki oraz najpopularniejszych misiowych bohaterów z książek i bajek telewizyjnych. Przedszkolaki rozwiązywały także karty pracy oraz pląsały w rytm piosenek o tym wyjątkowym pluszaku. Główną atrakcją była zabawa z Kubusiem Puchatkiem, honorowym gościem spotkania.
💗 WOLONTARIAT!🧸

Wolontariat 🧸Udało się! 🧸
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym wolontariuszom w akcję „Nie bij mnie! Kochaj mnie!”
Po raz pierwszy Wolontariusze Przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich włączyli się w ogólnopolską akcję „Historia Misia”.
Zapoczątkował ją w 2013r Jurek Owsiak i Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pierwszym zadaniem wolontariuszy było zaprezentowanie na zajęciach lekcyjnych „Konwencji o Prawach Dziecka”, którą uchwalono w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowano przez Polskę w 1991 roku. W związku z tym zawsze 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Do zbierania misi uczniowie Szkolnego KołaWolontariatu zmobilizowali całą społeczność szkolną, aby potem przyniesione maskotki obandażować, przykleić im plasterki, a następnie roznieść pluszaki po całym mieście. W ten sposób zwracamy uwagę na problem przemocy wobec dzieci, na który nie wyrażamy zgody.
Dlatego pluszowe maskotki pojawiły dziś się w różnych częściach naszego Olsztynka! Jeżeli widzisz takiego misia, zabierz go do domu i zaopiekuj się nim! 🧸🧸🧸


zdjęcia💓 WOLONTARIAT!#RazemNaSwieta

Akcja zbierania środków medycznych dobiegła końca . 16 listopada wolontariusze przekazali materiały do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku. Zaangażowało się wielu uczniów począwszy od tych najmłodszych z klas 1b, 2a a także starszych z klasy 8d. Zmobilizowały się całe klasy 5b i 8a działając wspólnie na rzecz potrzebujących. Największe jednak podziękowania należą się wolontariuszom z klas 4a, 4b, 5a, 5b, 6a, 7a, 7c, 8a i 8b. Wyrażamy wielką wdzięczność Rodzicom, którzy przez swoją hojność uczą prawdy, że żyjemy dla innych. Dziękujemy, że wspólnie możemy nieść dobro!!!


zdjęcia"Jesteśmy Polką i Polakiem" i Hymn Polski w wykonaniu naszych uczniów

"Jesteśmy Polką i Polakiem" w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły


film


Hymn Polski w wykonaniu uczniów klas drugich naszej Szkoły

filmWolontariat 💓 🧸

Szkolne Koło Wolontariatu organizuje po raz pierwszy akcja MIŚ 🧸 "Nie bij mnie kochaj mnie" zainicjowaną w 2013 r. przez WOŚP. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec dzieci oraz braku reakcji dorosłych na akty krzywdzenia najmłodszych. Polega ona na pozostawianiu w różnych miejscach poranionych maskotek, które symbolizujó cierpienie dzieci. Do mórym nie będziesz tęsknić, oddaj go walontariuszom w twojej klasie do 15 listopada. Zostaną one zabandażowane i pozostawione w różnych miejscach Olsztynka po 20 listopada - w tym dniu przypada Międzynaroą.

LIMERYKOMANIA

W ostatnim czasie odbył się konkurs poetycki w ramach realizacji projektu edukacyjnegoŚladami Noblistów Polskich – Wisława Szymborska.
Uczniowie klas VI – VIII wzięli udział w konkursie na limeryk, który był jedną z ulubionych form poetyckich tegorocznej patronki . W związku z rokiem noblistki na lekcjach języka polskiego uczniowie starszych roczników poznali genezę i budowę limeryku oraz zmierzyli się z taką formą artystycznego wyrazu.
Komisja konkursowa w składzie: V. Panasiuk-Michalak, G. Niestępska oraz M. Zapadka przyznała dwa tytuły laureata konkursu. Jeden otrzymała Weronika Kowalewska, a drugi Bartosz Sobierajski z klasy 8b.
Serdecznie gratulujemy !!!!

Organizatorzy
JESIENNE REFLEKSJE

W ostatnim czasie odbył się konkurs poetycki w ramach realizacji projektu edukacyjnego Śladami Noblistów Polskich – Wisława Szymborska.
Uczniowie klas IV – V wzięli udział w konkursie „Jesienne refleksje” w ramach, którego tworzyli własne wiersze o jesiennej tematyce. Powstały ciekawe oraz oryginalne teksty. Uczniowie klas młodszych wykazali się dużą kreatywnością.

Komisja konkursowa w składzie: V. Panasiuk-Michalak, G. Niestępska oraz M. Zapadka przyznała:
I miejsce - Filipowi Sierucie z z klasy 5a
II miejsce – Aleksandrze Klonowskiej z klasy 4b
III miejsce – Jakubowi Warmińskiemu z klasy 5a

Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy !!

Organizatorzy
Oferta sesji zdjęciowej

Młodzieżowa Rada Miejska w Olsztynku

Młodzieżowi radni zainaugurowali IX kadencję
Podsumowania, podziękowania oraz uroczyste ślubowanie i wybory nowych władz.21 października młodzieżowi radni zainaugurowaliśmy IX kadencję Młodzieżowej Rady Miejskiej w Olsztynku.czytaj całośćWitaminy na talerzu 🍎 🍓 🍌

W dniu dzisiejszym klasy drugie brały udział w zajęciach kulinarnych pt:" Witaminy na talerzu". Uczniowie zrobili zdrowe sałatki i surówki.zdjęciaWolontariat 💓

WOLONTARIAT! Akcja porządkowania grobów!

W sobotę 16.10.2021 r., uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami i rodzicem wybrali się na Cmentarz Komunalny przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynku, aby uprzątnąć pomniki, które są bardzo zaniedbane . Nasi wolontariusze uzbrojeni w grabki, motyczki, szuflę, worki, rękawiczki oraz pełni zapału wkroczyli na teren cmentarza i zaczęli wielkie porządki. Piękna pogoda dodatkowo sprzyjała naszej akcji. Uczniowie działali w kilkuosobowych zespołach, w których prace porządkowe przebiegały bardzo sprawnie. Młodzież szybko uporała się z różnego rodzaju odpadami, opadłymi liśćmi oraz potłuczonymi zniczami. Groby zostały oczyszczone również z chwastów, a niektóre z nich symbolicznie zostały udekorowane kwiatami, które wykonała jedna z wolontariuszek Alicja, ze swoją babcią. Zaświeciły się także znicze przyniesione przez Ksawerego. Akcja przebiegała w miłej, spokojnej i pełnej zadumy atmosferze. Cieszymy się, że nasza młodzież chętnie uczestniczy w działaniach prowadzonych na terenie gminy. Mamy nadzieję, że tradycja sprzątania cmentarza podejmowana przez nasze Szkolne Koło Wolontariatu nigdy nie ustanie.


zdjęciaGazetki szkolne klas I-III

Uczniowie klas I-III zainspirowali się Wisławą Szymborską i postanowili wziąć udział w konkursie szkolnym na gazetkę klasową związaną z Naszą Noblistką. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wykazali się wielką kreatywnością tworząc gazetki ścienne. Omawiali wiersze Szymborskiej, a następnie wykonywali prace plastyczne związane z tematyką utworów. Starsi uczniowie inspirowali się wycinankami noblistki, tworząc przy tym swoje prace. Wszystkie gazetki są czytelne, kolorowe, ale przede wszystkim upamiętniają i zapoznają z twórczością Wisławy Szymborskiej.


zdjęciaWolontariat 💓 Pola Nadziei

Wolontariuszki naszej szkoły dosadziły kolejne cebulki żonkili na szkolnych rabatkach. Wiosną gdy żonkilowe Pola Nadziei zakwitną, będziemy kwestować dla chorych z Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium”. Pola Nadziei to międzynarodowa akcja mająca na celu pozyskiwanie środków na potrzeby hospicjów.

Podziękowania

Zajtrzymaj jesien

„Gdyby rok schowany był w zegarze, jesień byłaby magiczną godziną”. Uczniowie klas I-III postanowili zatrzymać jesień w swoich klasach. Przygotowali wspaniałe wystawy z darami jesieni. Ponadto razem z przedszkolakami wykonali kreatywne prace plastyczne, które podziwiać możemy w holu naszej szkoły.zdjęciaOchotniczą Straż Pożarną w Olsztynku

W dniach 04 - 05.10.2021 klasy I-III odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Olsztynku. Uczniowie zapoznali się z wyposażeniem i strojem strażaka. Wspólnie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego zachowania się w domu i w szkole. Strażacy w przejrzysty sposób przedstawili również zagadnienia związane z prawidłowym zgłaszaniem informacji o zdarzeniu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić całą jednostkę i przekonać się, jak ważna jest praca strażaka. Ponadto każda klasa otrzymała upominek. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem Straży Pożarnej i bardzo dziękują za zaproszenie.zdjęciaWolontariat!💓

     6 października odbyło się pierwsze spotkanie inaugurujące działania Szkolnego Koła Wolontariatu.Uczniowiezapoznali się z regulaminem i planem działań na najbliższe miesiące, który przedstawiła koordynator SKW p. Marzena Kołakowska. W tym roku do szkolnego koła zgłosiło się aż 70 młodych, kreatywnych osób.Cieszy nas taka ogromna chęć pomagania potrzebującym! Wszystkim wolontariuszom życzymy dużo entuzjazmu, satysfakcji z realizowanych zadań i poczucia spełnienia!😊😊😊

Edukacja audio muzyczna

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przystąpili do całorocznego cyklu edukacyjnego audycji muzycznych, zaproponowanego przez Agencję Artystyczną "MAT". Audycje będę prezentowane w formie bajki słowno- muzycznej. Kontynuowane będą również comiesięczne konkursy z nagrodami w ramach "Turnieju Wiedzy o Muzyce". Kontakt z "żywą" muzyką jest bardzo ważny dla uczniów ze względu na walory artystyczne. W październiku odbył się pierwszy koncert "Murzyńskie rytmy małego Bambo". Zapraszamy do fotorelacji.zdjęcia"Las w szkatułce"

Uczniowie klas I-III mieli okazję uczestniczyć w projekcie edukacyjnym Lasów Państwowych #sadziMY. "Las w szkatułce" pozwolił uczniom usystematyzować wiedzę z zakresu warstw, budowy drzew oraz fauny i flory lasów. Ponadto każda klasa otrzymała sadzonkę drzewa, które zasadziliśmy na dziedzińcu naszej szkoły. Chętni uczniowie zabrali sadzonki do domu, aby zrobić coś ważnego dla nas i naszego otoczenia. Będziemy opiekować się naszymi drzewkami uważnie, a one odwdzięczą się nam stukrotnie.zdjęciaOgólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września, po raz kolejny, obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki i odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Motywem przewodnim akcji było przypomnienie zalet czytania i zachęcanie do częstego obcowania z książką. W akcji Głośnego Czytania uczestniczyli ci najmłodsi jak również ci najstarsi uczniowie. Przedszkolaków z opowiadaniami o zwierzętach odwiedziły uczennice z ósmej klasy, w klasach I-III dzieci wysłuchały fragmentów literatury dziecięcej, natomiast w klasach IV-VIII, na lekcjach języka polskiego, uczniowie czytali fragmenty beletrystyki, książek popularnonaukowych oraz wiersze Patronki naszej szkoły – Wisławy Szymborskiej.
Program „Spójrz Inaczej”

Program „Spójrz Inaczej”, pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne, od ponad 15 lat jest wprowadzany w wielu szkołach podstawowych i świetlicach socjoterapeutycznych w Polsce. Nauczyciele naszej szkoły przeszli szkolenie aby móc realizować program również w naszej szkole. Uczniowie klas Ia, Ib oraz IIa wzięli udział w zajęciach otwartych, podczas których nauczyli się rozpoznawać i nazywać emocje, poznali zasady, normy i reguły jakie panują w naszym życiu oraz poruszyli trudny i ważny temat jakim jest kłótnia. Zajęcia miały charakter warsztatowy a uczniowie poza zdobytą wiedzą dobrze się bawili.zdjęciaProjekt WFzAWF

„W naszej szkole realizujemy projekt WFzAWF, którego celem jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych – walka ze skutkami pandemii korona wirusa. W projekt zaangażowane są nauczycielki klas I-III oraz nauczyciele wf. Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne o charakterze ogólnorozwojowym odbywają się w klasie IA i IB oraz w klasie IIIA. W klasach IV-V zajęcia z mini siatkówki prowadzone są popołudniami w poniedziałek i środę przez nauczycieli wf: p. Grzeszczak i p. Podhajnego. Projekt realizowany jest do grudnia tego roku.”

Wyjazd do Gietrzwałdu!💓

24 września uczniowie klasy 4a i 4b pod opieką nauczycieli odwiedzili miejsce objawień Maryi. Dzieci poznały historię spotkań Matki Bożej z wizjonerkami: Basią i Justynką. Zobaczyły najważniejsze miejsca z tym związane i odwiedziły sanktuarium. Był także czas na integrację i zabawę dzięki sprzyjającej pogodzie😉.


zdjęciaWSPÓŁPRACA Z FUNDACJĄ W. SZYMBORSKIEJ

     Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 roku, na mocy testamentu pozostawionego przez noblistkę. Zgodnie z wolą poetki w skład zarządu Fundacji weszli Michał Rusinek, Teresa Walas i Marek Bukowski.
     Do zadań Fundacji należy opieka nad spuścizną literacką Wisławy Szymborskiej, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna w zakresie propagowania polskiej kultury, twórczości literackiej, naukowej i czytelnictwa w Polsce oraz za granicą, jak również wspieranie idei tolerancji oraz kultury dialogu w życiu publicznym.
     Od wielu lat Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku współpracuje z fundacją i nasze działania są przez nią wspierane. W bieżącym roku szkolnym, którego patronką jest W. Szymborska, również otrzymaliśmy znaczące wsparcie za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Wspaniałe dary wzbogacą zasoby biblioteki szkolnej oraz będą przeznaczone na nagrody w konkursach szkolnych związanych z twórczością W. Szymborskiej.      

Szkolny koordynator projektu
M. Zapadka
17 września

17 września br. przypada 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Mając na uwadze to istotne dla nas Polaków wydarzenie, uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć bohaterów i tamtych bolesnych dni. Reprezentacja społeczności szkolnej, klasa VIII c razem z panią dyrektor Ireną Jędruszewską i nauczycielem historii panią Wiolettą Kowalewską, złożyła okolicznościowe kwiaty oraz zapaliła znicze przy Dębie Pamięci, który został posadzony dla uczczenia pamięci porucznika Leona Łuczaka. Ten żołnierz i wojskowy lekarz został zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w 1940 roku przez NKWD.
zdjęciaSpoktanie Rady rodziców

Serdecznie zapraszamy rodziców wybranych jako przedstawicieli do Rady Rodziców na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 20 września o godz. 17.00 w pokoju nauczycielskim. Do zobaczenia 😀😀Z ekologią na Ty

16 września klasa 5 b pod opieką p. M. Kołakowskiej i p. J. Zakrzewskiej uczestniczyła w zajęciach z ekologii w Ośrodku Szkolno – Wypoczynkowym PERKOZ. Uczniowie mieli możliwość nabywania umiejętności obserwacji obiektów i zjawisk przyrodniczych, analizowania ich, opisywania i nazywania. Ważną lekcją była również możliwość odróżniania grzybów jadalnych od trujących. Następnie p. dr Tomasz Raczyński, podróżnik i fotograf, który zwiedził głównie Europę wschodnią i Zakaukazie, Amerykę Północną i Południową, zaprezentował zestaw ciekawych opowieści o pejzażach, ludziach, zabytkach przyrody Amazonii. Poza nauką mieliśmy czas na wspólne zabawy i integrację naszej klasy.
zdjęciaPielgrzymka do Gietrzwałdu!!!

Jak co roku rodzice, uczniowie i pracownicy naszej szkoły uczestniczyli 11 września w pieszej pielgrzymce do Gietrzwałdu organizowanej przez parafię NSPJ!!!
zdjęciaOgólnopolski konkurs plastyczny ,,Szczęśliwa chwila , szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie” .

Rozstrzygnięto konkurs realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.
Wyróżnieni uczniowie: Filip Krysztofiak, Iga Ososińska, Laura Skurska, Mateusz Wróblewski, Lena Lewalska. Wszystkim dzieciakom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów artystycznych.


Małgorzata PingotGminne Dożynki

Uczniowie klas 2 wzięli udział w Dożynkach Gminnych w Mierkach. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a goście mogli podziwiać również wspaniałe stroje ludowe najmłodszych uczniów naszej szkoły.
zdjęciaAKCJA NARODOWEGO CZYTANIA 2021

"Człowiek jest zwierzęciem towarzyskim. Musi od czasu do czasu myśl wymienić" G. Zapolska W sobotę 04.09.2021 odbyła się jubileuszowa dziesiąta akcja Narodowego Czytania zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynku. Tym razem wybrano tragifarsę Gabrieli Zapolskiej zatytułowaną "Moralność pani Dulskiej". Nasi uczniowie oraz nauczyciele aktywnie włączyli się w działania i przygotowali wybrane sceny z aktu II 😁😁 kreując niezapomniane role😉😉. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Organizatorzy
zdjęciaPLAN LEKCJI 2021/2022

Na stronie już jest now PLAN LEKCJI
plan lekcjiOdwozy i przywozy na rok szkolny 2021/2022


WITAJ SZKOŁO

Szczepienie w szkole

Godziny otwarcia kompleksu ORLIK

Życzenia wakacyjne

ROK SOLIDARNOŚCI Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM


Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobecdrugiego człowieka Papież Franciszek
W Szkole Podstawowej numer 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku corocznie realizowany jest projekt ŚLADAMI NOBLISTÓW POLSKICH. Tegoroczna inicjatywa związana była z trzydziestą rocznicą „Sierpnia 1980”. Po tych dramatycznych wydarzeniach władze PRL zgodziły się na rejestrację NSZZ “Solidarność”. Powstał niezależny od państwa ruch społeczny obejmujący 1/3 ludności kraju z różnych grup społecznych i światopoglądowych. Okrągła rocznica powstania tego związku zawodowego była dla naszej szkoły inspiracją do realizacji działań pod hasłem ROKU SOLIDARNOŚCI Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM. Projekt miał na celu zapoznanie uczniów z historią NSZZ Solidarność i jego rolą w budowaniu wolnej Polski, aktywizowanie uczniów do działań na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, kształtowanie postaw prospołecznych wśród młodzieży, uwrażliwianie na problemy drugiego człowieka i włączanie się w ich rozwiązywanie jak też budowanie więzi międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. Koordynatorem podejmowanych działań została pani Marzena Kołakowska, która już od kilku lat pełni w naszej placówce funkcję opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu. Pragniemy przedstawić podsumowanie zrealizowanych działań.
W ciągu roku szkolnego 2020/2021 zrealizowano:
• międzynarodowy program społeczno-emocjonalny Przyjaciele Zippiego. Poruszano w jego ramach kwestie: tolerancji, szacunku, solidarności, miłości, straty, pozytywnych zachowań. Program realizowany był przez cały rok szkolny 2020/2021 w klasie 1a i 1b.
• program Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej był realizowany w klasie 2a i 2b. Omawiane były tam treści, które poruszają takie wartości jak: szacunek, empatia, solidarność, miłość, odpowiedzialność, wyrozumiałość.
• ponadto klasa 2b zorganizowała konkurs fotograficzny Święta w moim domu. Pomocnicy Świętego Mikołaja, który dotyczył treści tradycji, współpracy, pomocy oraz szacunku wobec tradycji.
• wklasie 3b Projekt edukacyjny „W krainie Tolerancji”, którego celem jest włączenie uczniów z deficytami rozwojowymi w życie grupy rówieśniczej na zasadzie równości praw i obowiązków. Ponadto, zapoznanie wszystkich uczniów z istotą niepełnosprawności,uwrażliwianie dzieci na problemy osób niepełnosprawne, a takżewychowanie do wartości takich jak tolerancja, akceptacja, wyrozumiałość, szacunek, wrażliwość. Zrealizowano kampanię informacyjną na temat Dni Osób Niepełnosprawnych oraz przeprowadzono szereg zajęć edukacyjnych w formie gier i zabaw, które miały pomóc uczniom w rozumieniu problemów osób niepełnosprawnych.
• lekcje tematyczne w ramach akcji„Wkręć się w miganie – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego”- dzieci poznały znaczenie słuchu w życiu człowieka oraz skutki jego uszkodzenia; nauczyły się też podstawowych zwrotów w języku migowym. Jak również zajęcia związane z akcją „Gdy głowa chowa słowa- bajka Cicha Myszka”- w ramach obchodu IV Dnia Osób z Afazją Rozwojową, podczas których uczniowie odczytali list osoby z afazją, wysłuchali bajki terapeutycznej, aby lepiej zrozumieć problem afatyków, a także próbowali przeczytać łamańce językowe. Za podjęte działania uczniowie otrzymali dyplom, a także grę planszową od Stowarzyszenia „Razem rozkodujmy Afazję”.
• akcję „Zaświeć się na niebiesko”. Żeby zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzeby osób dotkniętych Autyzmem w tym Zespołem Aspergera, od kilku lat 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie na znak solidarności z osobami autystycznymi przygotowali serduszka i puzzle w kolorze niebieskim.
• odbyły się także zajęcia pod hasłem „Pamiętamy! Kolorowe skarpetki zakładamy”. Uczniowie podjęli wyzwanie i założyli kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności i wsparcia osób z dodatkowym chromosomem. Na całym świecie 21 marca obchodzony jest światowy Dzień Zespołu Downa. Prezentacja o osobach sławnych niepełnosprawnych uświadomiła uczniom, że mimo trudności można realizować swoje marzenia.
• w każdej klasie odbyły się lekcje na temat działalności misyjnej „Wspieramy Misje”; oraz został zorganizowany konkurs plastyczny „Misje w czasach pandemii”. Głównym organizatorem tego wydarzenia byli Księża Werbiści z Pieniężna.
• akcję „Kwiatek dla chorego”: wolontariusze od września hodowali kwiaty w swoich domach aż do czerwca. Zostały one przekazane osobom chorym i samotnym z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku. Do tej akcji przyłączyły się również przedszkolaki.
• akcję „Pomoc dla Lenki" zbiórka kasztanów, na rzecz chorej na rdzeniowy zanik mięśni Lenki. Zbiórka trwała od 7 do 18 października. Zebrano 335 kg;
• udział w kampanii „Pola nadziei –5 listopada w ramach kampanii organizowanej na rzecz Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego "Palium" zasadzono 200 cebulek żonkili. Ze względu na sytuację epidemiologiczną żonkile zostały przekazane podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku.
• zbiórki nakrętek - obecnie głównym celem jest pomoc dzieciom z Hospicjum z Olsztyna. Pierwszego lutego po raz pierwszy przekazano nakrętki, 12 maja dokonano tego po raz drugi. Na dziedzińcu szkoły stanął pojemnik w kształcie serca, który jest sukcesywnie zapełniany. Ogromne podziękowania składamy firmie OCTIM, która sfinansowała zakup kontenera.
• przeprowadzono akcję – Kartki bożonarodzeniowe. Przedszkolaki, wolontariusze, opiekunowie i przyjaciele SKW wykonali ponad 140 kartek świątecznych, które trafiły do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku, do Hospicjum św. Jana Pawła II w Olsztynie oraz do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Zacisze w Olsztynku. Dzięki uprzejmości i hojności Państwa Pokrzywnickich do podopiecznych MOPSu trafiły także gipsowe aniołki;
• przygotowane zostały także Kartki wielkanocne i małe niespodzianki dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku i Hospicjum św. Jana Pawła II w Olsztynie.
• wzięto udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Razem na święta”. Jej celem było zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowania wspólnoty i więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę.
Celem wszystkich działań było szerzenie dobra, rozwijanie empatii, tolerancji oraz wrażliwości od najmłodszych lat. W dobie pandemii, kiedy to relacje społeczne i więzi z drugimi człowiekiem uległy redefinicji taka inicjatywa nabiera jeszcze większego znaczenia. Pamiętajmy o tym, że dobro do nas WRACA .

Marzena Kołakowska, Małgorzata Zapadka
7a dzień dziecka


Klasa 7a spędziła Dzień Dziecka aktywnie. Wspólny czas wypełniły nam różne atrakcje. Rozpoczęliśmy od rekreacji nad jeziorem Mielno i zwiedzania Gospodarstwa Szkółkarskiego Nadleśnictwa Olsztynek w Mielnie, gdzie poznaliśmy pracę leśników. Następnie odpoczywaliśmy w lesie przy ognisku i grając w piłkę. Po powrocie do Olsztynka integrowaliśmy się na placu zabaw.


zdjęciaKonkurs plastyczny „Laurka dla mamy” rozstrzygnięty


W konkursie, zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski, wzięło udział 37 uczniów. Prace wykonane były samodzielnie, estetycznie i oryginalnie przy wykorzystaniu różnych materiałów plastycznych. Mamy na pewno były szczęśliwe, jak dostały tak piękne laurki z okazji „Dnia Matki”. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody, ufundowane przez Radę Szkoły.

Klasy pierwsze:
I miejsce Pola Nike z kl. 1b
II miejsceAleksandraPicewicz z kl. 1b
III miejsce Lena Płachta z kl. 1b

Klasy trzecie:
I miejsce Natalia Brzezińska z kl.3b
II miejsce Aleksandra Klonowska z kl.3b
III miejsce Lena Mazur z kl.3a

Wyróżnione prace:
Iga Chwedorczuk z kl. 2a
Grzegorz Bielski z kl. 3a
Adam Kasprowicz z kl.4a
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy laureatom!


Wolontariat! Rok Solidarności!


W ramach szkolnego projektu ROK SOLIDARNOŚCI Wolontariusze włączają się chętnie w akcje pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Mimo trudnej sytuacji w kraju pamiętamy o seniorach z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku, a także o podopiecznych z Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium”.

Społeczność szkolna zbiera również plastikowe nakrętki w pojemnik „Czerwone Serce”, które zostało zakupione dzięki uprzejmości Wytwórni Octu i Musztardy „Octim” w Olsztynku. Zebrane nakrętki przekazywane są dla ciężko chorych dzieci z Hospicjum Stacjonarnego Caritas w Olsztynie.

Hospicjum przewozi je do siedziby fundacji gdzie są segregowane, ważone i pakowane przez wolontariuszy. Następnie sprzedawane są firmie recyklingowej, która wpłaca środki finansowe na subkonta pacjentów fundacji. Uzyskane pieniądze przeznaczane są na wózki i inny sprzęt do rehabilitacji małych pacjentów.

W ten sposób wspólnie dokładamy cegiełkę do budowy tego miejsca, aby dzieci mogły liczyć na specjalistyczną opiekę i rehabilitację. Dziś po raz drugi zostały przekazane worki z nakrętkami, a było ich aż 12!!!

Serdecznie dziękujemy firmie „Octim” za ten dar serca i wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i innym osobom za ogromne zaangażowanie w naszą akcję.

Wkręcamy się w pomaganie – RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!!!.
Szkolny konkurs plastyczny ,,Zakątki, które lubię. Zakątki, które znam”.


Uczniowie klas IV – VII podczas lekcji plastyki, realizowali pracę konkursową w ramach działań zmierzających do uzyskania przez naszą placówkę certyfikatu Szkoły Wiernej Dziedzictwu. Uczniowie w dowolnej technice artystycznej mieli zadanie pokazać ulubione miejsca z terenu Olsztynka i okolic. Wiele dzieci zaprezentowało w swoich rysunkach charakterystyczne budynki naszego miasta, jak ratusz, zamek, dawną wieżę ciśnień, czy zabytkowe obiekty ze skansenu. Niektóre pokusiły się o przedstawienie miejsc mało znanych – leśnych polanek, małych uliczek lub przydrożnych kapliczek. Wykonując prace dzieci pokazały miejsca, które są im bliskie. Dowiodły dużej wrażliwości na otaczającą przyrodę i malowniczość terenu na którym żyją.
Laureaci konkursy
I miejsce Kalinka Urbanowicz 4b
II miejsce Laura Skurska 6b
III miejsce Julia Wojda 4a

Wyróżnienia
Aleksander Chruścicki 4b
Tomasz Radke 4a
Pola Wilczek 6b
Iga Ososińska 7b

Wszystkim dzieciom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Małgorzata Pingot

zdjęciaKonnkurs „ Laurka dla Mamy”
Regulamin Konkursu „ Laurka dla Mamy"


Rok Solidarności! Wolontariat! Pola Nadziei!


Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce nie uda nam się zorganizować kwesty dla podopiecznych Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium”, a tym samym włączyć się w ogólnopolską akcję Pól Nadziei. Spoglądając na żonkila pamiętamy jednak o pacjentach i personelu medycznym Hospicjum w Olsztynie.
Nasze żonkile zostały przekazane podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku, z życzeniami radość i nadziei w tym trudnym okresie.
Rekrutacja 2021/2022
Lista kandydatów zakwalifikowanych do kl. I zamieszkałych poza obwodem szkoły - Rok szkolny 2021/ 2022

Oświadczenie woli przyjęcia do odziału klasy I


Plac zabaw

Informacja CKE o egzaminie ósmoklasistyczytaj całośćZasady organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w latach 2021-2023czytaj całośćZasady pracy szkół i placówek od 26 kwietniaczytaj całośćKonkurs plastyczno – techniczny ,,Segregacja na 5!”


Uczennica klasy IVb Lena Lewalska zdobyła III miejsce w gminnym konkursie plastyczno - technicznym o tematyce ekologicznej, pod hasłem ,,Segregacja na 5!”.Wyróżnienia uzyskali także Igor Petryna z IVa i Oskar Augustin z IVb. Organizatorem przedsięwzięcia była Dźwignia Handlu Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Założeniem konkursu w grupie wiekowej Szkół Podstawowych było przygotowanie ilustracji przy użyciu materiałów pochodzących jedynie z recyklingu. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i wykonały bardzo ciekawe kompozycje. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Małgorzata Pingot
Zasady funkcjonowania szkół i placówek od 19 kwietniaczytaj całośćLista kandydatów przyjętych do klasy I


Lista kandydatów przyjętych do kl. I - Rok szkolny 2021/ 2022


Szkoły i placówki nadal pracują zdalnieczytaj całośćŻyczenia

Secesja wiecznie żywa – kwiaty naszych łąk i pól.


Punktem wyjścia do przygotowania wirtualnej wystawy prac plastycznych, uczniów klas siódmych, stały się rozważania prowadzone podczas lekcji plastyki na temat stylu secesyjnego w sztuce. Secesja panowała na przełomie XIX i XX wieku. Dominowały w niej kompozycje linearne, asymetria, niezwykła dekoracyjność , stylizacja roślinna i zwierzęca. Wywarła ona ogromny wpływ na postrzeganie sztuki w życiu codziennym. Zmieniła dotychczasowe znaczenie i funkcję sztuki, podkreślając rolę architektury wnętrz i rzemiosła artystycznego. Uczniowie na zajęciach plastyki poznali sylwetki twórców secesyjnych i przykłady ich dzieł. Jednym z polskich przedstawicieli stylu był Stanisław Wyspiański, artysta wszechstronny – poeta, dramaturg, malarz, scenograf i projektant witraży. To właśnie jego twórczość stała się inspiracją do wykonania pięknych prac plastycznych. W projektowanych przez uczniów witrażach pojawiły się rośliny i zwierzęta z naszych łąk i pól, a także miękkie linie, wyraziste kolory podkreślające wyjątkowość stylu. Oprócz wykonanych projektów, uczniowie mieli także okazję odbyć wirtualny spacer po Muzeum Secesji w Płocku. Obejrzeli wspaniałe zbiory secesji polskiej jak również eksponaty pochodzące z wielu europejskich państw.

Małgorzata Pingot

zdjęciaRekrutacja 2021-2022


Lista kandydatów zakwalifikowanych do kl. I - Rok szkolny 2021/ 2022

Informacje dla rodziców i prawnych opiekunów

Rekrutacja do oddziału klasy I Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku


„Pamiętamy! Kolorowe skarpetki zakładamy”


♥️ Rok Solidarności.
W ramach projektu „W krainie Tolerancji” odbyły się zajęcia pod hasłem „Pamiętamy! Kolorowe skarpetki zakładamy”. Uczniowie z klasyIIIB podjęli „skarpetkowe wyzwanie” i założyli kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności i wsparcia osób z dodatkowym chromosomem. Na całym świecie 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa.
Podczas zajęć w ramach projektu poznajemy różne formy niepełnosprawności, oglądamy krótkie filmy, a także pracujemy z wierszem lub bajką. Prezentacja o osobach sławnych niepełnosprawnych uświadomiła uczniom, że mimo trudności można realizować swoje marzenia.
Ściskamy wszystkich naszych przyjaciół z dodatkowym chromosomem!!!

zdjęciaRok Solidarności!


♥️ WOLONTARIAT!
Szkolne Koło Wolontariatu przygotowało kartki świąteczne i małe niespodzianki wielkanocne dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku i Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Olsztynie.

zdjęciaWracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołachczytaj całośćDodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 28 marcaczytaj całośćZawody przyszłości


Alnea była inicjatorem powstania programu „Laboratorium. Mój Profil”, w którym młodzież mogła odwiedzać zakłady pracy i zapoznać się z realiami pracy w różnych zawodach w miejscach ich wykonywania.

czytaj całośćBezpieczny powrót do szkoły


Program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniówczytaj ca?o??Rekrutacja do klasy I 2021/2022

Ruszyła rekrutacja do klasy I na rok szkolny 2021/2022,
która potrwa do 15.03.2021 do godziny 15:00.


Obostrzenia panujące w naszym województwie!


W zwi?zku z obostrzeniami panuj?cymi w naszym województwie obiekt Orlik zostaje zamkni?ty do 14.03.21r ???
Z boiska korzystaą mogą jedynie kluby sportowe w reżimie sanitarnym ???
Próbne egzaminy ósmych klasczytaj całośćDo końca lutego dzia?alno?? szkó? i placówek na dotychczasowych zasadachczytaj ca?o??Konkurs platyczny

Terminy post?powania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022czytaj ca?o??Od 1 lutego najm?odsze dzieci ucz? si? stacjonarnieczytaj ca?o??CERTYFIKAT KRAJOWY SZKO?Y PROMUJ?CEJ ZDROWIE


Dzi? dotar?a do nas wspania?a korespondencja z Ministerstwa Edukacji i Nauki??? Otrzymali?my oficjalnie CERTYFIKAT KRAJOWY SZKO?Y PROMUJ?CEJ ZDROWIE ??????????????????♂??? To szczególne wyró?nienie przyznawane jest szko?om, które spe?niaj? bardzo wysokie wymagania i wdra?aj? w ?ycie programy profilaktyczne o tematyce prozdrowotnej. Jeste?my pierwsz? szko?? w gminie, która otrzyma?a to wyró?nienie ????Dowo?enie uczniów obowi?zuj?ce od 01.01.2021


OdjazdyPrzywozyOrganizacja nauki w szko?ach i placówkach po feriachczytaj ca?o??Dodatkowy zasi?ek opiekuńczy wyd?u?ony do 17 styczniaczytaj ca?o??ROK SOLIDARNO?CI!
?? Wolontariat!AKCJA – KARTKI ?WI?TECZNE?? !
Przedszkolaki, Wolontariusze, Opiekunowie i Przyjaciele SKW wykonali ponad 140 kartek ?wi?tecznych, które trafi?y do podopiecznych Miejskiego O?rodka Pomocy Spo?ecznej w Olsztynku, do Hospicjum ?w. Jana Paw?a II w Olsztynie oraz do mieszkańców Domu Pomocy Spo?ecznej Zacisze w Olsztynku. Dzi?ki uprzejmo?ci i hojno?ci Państwa Pokrzywnickich do podopiecznych MOPSu trafi?y tak?e gipsowe anio?ki?? ?? . Cieszymy si?, ?e pomimo trudnej sytuacji w kraju uda?o si? sprawi? rado?? innym i dzieli? si? dobrem. Taki jest sens nadchodz?cych ?wi?t, dlatego Wszystkim ?yczymy RADOSNYCH, RODZINNYCH I SPOKOJNYCH ?WI?T BO?EGO NARODZENIA?? . Opiekunowie SKW

zdj?cia


Wymagania na egzaminach ósmoklasistyczytaj ca?o??Zarz?dzenie w sprawie czasowego zawieszenia zaj?? w oddziale Ia i IIIB

Polscy laureaci Nagrody Nobla


             W grudniu, ju? po raz 119., zosta?y przyznane Nagrody Nobla. To najbardziej presti?owe wyró?nienie wr?czane jest za wybitne osi?gni?cia w dziedzinie chemii, fizyki, medycyny i literatury. Dodatkowo za zas?ugi dla spo?eczeństwa i ludzko?ci przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla.
             Warto przypomnie?, w tym momencie, naszych polskich laureatów, którzy do??czyli do elitarnego grona noblistów. Pierwsz? nagrod? otrzyma?a Maria Curie – Sk?odowska (1903 r.) za prace nad promieniotwórczo?ci? oraz kolejn? w 1911 r. za odkrycie polonu i radu. W 1905 r. laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury zosta? Henryk Sienkiewicz, natomiast w 1924 r. W?adys?aw Stanis?aw Reymont. Czterdzie?ci lat temu (w 1980 r.) literack? nagrod? przyznano Czes?awowi Mi?oszowi. Trzy lata pó?niej ( w 1983 r.) laureatem Pokojowej Nagrody Nobla zosta? Lech Wa??sa, ówczesny dzia?acz NSZZ ”Solidarno??”, pó?niej prezydent naszego państwa. W 1996 r. to zaszczytne wyró?nienie nadano wybitnej poetce Wis?awie Szymborskiej, natomiast w roku ubieg?ym (za rok 2018) przyznano nagrod? pisarce Oldze Tokarczuk.
             Twórczo?? i dzia?alno?? tych zas?u?onych osób, którzy zostali w 2009 r. patronami naszej placówki, zawiera du?y potencja? wychowawczy. Dlatego te? nasza szko?a w ró?nych obszarach swojej pracy, stara si? nawi?zywa? do ich osi?gni?? literackich, naukowych, czy te? dzia?alno?ci na rzecz wolno?ci i demokracji.
             Corocznie w ramach projektu ??ladami Noblistów Polskich” realizowanych jest wiele ró?nych przedsi?wzi?? po?wi?conych wybranemu laureatowi Nagrody Nobla. W tym roku, z okazji 40-lecia powstania Niezale?nego Zawodowego Zwi?zku Zawodowego ?Solidarno??”, obchodzony jest w naszej szkole ROK SOLIDARNO?CI.

Daria S?pkowska
Agnieszka Nyga – Wilczewska


OFICJALNE PRZEKAZANIE ??


OFICJALNE PRZEKAZANIE ??????
Dzi? nast?pi?o oficjalne przekazanie kosza na nakr?tki w kszta?cie serca ufundowanego przez firm? Octim Wytwórnia Octu i Musztardy Sp. z o. o.??? W zwi?zku z sytuacj? pandemii?? w krótkim spotkaniu uczestniczy?a przedstawicielka sponsora i Rady Rodziców P. Ewa Panasewicz??, Przewodnicz?ca Rady Szko?y P. Danuta Bondaruk?? oraz Z-ca Dyrektora Szko?y Micha? Grzeszczak??. Przekazane zosta?y dokumenty oraz podzi?kowania za okazan? pomoc i wsparcie. Serdecznie zapraszamy do wrzucania nakr?tek do naszego kosza i wspomagania dzia?ań naszego Ko?a Wolontariatu, serce znajduje si? na dziedzińcu szko?y do którego ka?dy z Was ma swobodny dost?p. Jeszcze raz wielkie podzi?kowania Octim w Olsztynku???Procedura bezpieczeństwa W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. NOBLISTóW POLSKICH W OLSZTYNKU


Procedura bezpieczeństwa w czasie trwania pandemii covid-19 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. NOBLISTóW POLSKICH W OLSZTYNKU od 1 wrze?nia 2020 r.
Zarz?dzenie w sprawi? wprowadzenia procedur bepieczeństwa w SP1


Zarz?dzenie w sprawi? wprowadzenia procedur bepieczeństwa W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. NOBLISTóW POLSKICH W OLSZTYNKU od 1 wrze?nia 2020 r.
Procedura bezpieczeństwa w oddziale przedszkolnym


Procedura bezpieczeństwa w czasie trwania pandemii covid-19 w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej nr 1 im. noblistów polskich w olsztynku od 1 wrze?nia 2020 r.
Drodzy uczniowie przypominamy!!!


Drodzy uczniowie przypominamy!! Biblioteka szkolna czynna jest od poniedzia?ku do pi?tku w godzinach 7.00-14.00.
Zach?camy do wypo?yczania nie tylko lektur, ale równie? nowo?ci wydawniczych.
Proponujemy równie? konkurs walentynkowy dla klas IV-VIII pt.
WIERSZ NA WALENTYNKI.
Wystarczy napisa? wiersz o mi?o?ci i wys?a? go do 10 lutego br. na adres golsztynek_biblio@wp.pl.
Czekamy na Wasze wiersze i zapraszamy do bibliotekiRegulamin konkursu

Podzi?kowania ??


呕yczenia 艣wi膮teczne


Rok SOLIDARNO艢CI 馃懌馃


Jak m艂odzi ludzie obecnie rozumiej膮 poj臋cie SOLIDARNO艢CI?
Czy poczucie wsp贸lnoty i wsp贸艂odpowiedzialno艣ci jest nadal potrzebne w codziennym 偶yciu? Na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie klasy 7b podczas godzin wychowawczych. Swoje propozycje przedstawili w formie plakat贸w. Nast臋pnie wsp贸lnie odbyli wirtualn膮 wizyt臋 po Europejskim Centrum Solidarno艣ci w Gda艅sku, dziel膮c si臋 swoimi wra偶eniami. Oto efekty dzia艂a艅 uczni贸w w ramach ROKU SOLIDARNO艢CI obchodzonego w naszej szkole 馃憦馃憤

P L A K A T YROK SOLIDARNO艢CI!


KOSZ NA NAKR臉TKI 鈥?DAR SERCA OD FIRMY OCTIM!

Dzi臋ki bezinteresowno艣ci i hojno艣ci firmy OCTIM na naszym dziedzi艅cu pojawi艂 si臋 wspania艂y kosz na plastikowe nakr臋tki. Jest to r贸wnie偶 zas艂uga Rady Szko艂y. Wszystkim, kt贸rzy przyczynili si臋 do tego, 偶e pojemnik jest w naszej plac贸wce SERDECZNIE DZI臉KUJEMY!!!. Szkolne Ko艂o Wolontariatu b臋dzie koordynowa艂o zbi贸rk臋 nakr臋tek dla potrzebuj膮cych. Obecnie g艂贸wnym celem jest pomoc dzieciom z Hospicjum z Olsztyna. W tej chwili jest ono w trakcie budowy i b臋dzie pierwszym Hospicjum Stacjonarnym dla Dzieci w wojew贸dztwie warmi艅sko- mazurskim. Liczymy, 偶e odt膮d 偶adna nakr臋tka nie trafi do kosza na 艣mieci, tylko do naszego pojemnika. Zach臋camy wszystkich do zbierania i wrzucania nakr臋tek!!!5 grudnia !!!Mi臋dzynarodowy Dzie艅 Wolontariusza!!!


Wszystkim Wolontariuszom, tym m艂odszym i tym starszym, serdecznie dzi臋kujemy za serce pe艂ne 偶yczliwo艣ci, za g艂ow臋 pe艂n膮 pomys艂贸w, za oczy wypatruj膮ce potrzebuj膮cych, za r臋ce ch臋tne do pracy za gotowo艣膰, oddanie i ch臋膰 s艂u偶enia innym.
W dniu Waszego 艣wi臋ta 偶yczymy Wam du偶o rado艣ci, szcz臋艣cia, a tak偶e aby ka偶dy Wasz u艣miech i dobry uczynek wraca艂 do Was z podw贸jn膮 si艂膮.Zarz膮dzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zawieszenia zaj臋膰 w oddziale przedszkolnym


Zarz膮dzenie w sprawie czasowego zawieszenia zaj臋膰 w oddziale przedszkolnym ze wzgl臋du sytuacj臋 epidemiologiczn膮
Dodatkowy zasi艂ek opieku艅czy wyd艂u偶ony do 24 grudnia br.czytaj ca艂o艣膰Pytania i odpowiedzi dotycz膮ce zmian na egzaminie maturalnym i 贸smoklasisty 鈥?wideoczat z dyrektorem CKEczytaj ca艂o艣膰Szanowni Pa艅stwo!


Szanowni Pa艅stwo !鈽癸笍鈽癸笍鈽癸笍
Informuj臋, 偶e ze wzgl臋du na pozytywny wynik naszego pracownika przedszkola na Covid-19 馃樂zamykamy oddzia艂y od 1 do 7 grudnia 2020r.
Prosz臋 nie przyprowadza膰 dzieci do oddzia艂贸w przedszkolnych.
Dalsze komunikaty b臋dziemy przekazywa膰 na bie偶膮co.
Dyrektor Szko艂y
Irena J臋druszewska


Ferie zimoweczytaj ca艂o艣膰Nauka zdalna przed艂u偶ona do 3 styczniaczytaj ca艂o艣膰Zmiany na egzaminie 贸smoklasistyczytaj ca艂o艣膰Kszta艂cenie na odleg艂o艣膰czytaj ca艂o艣膰Podzi臋kowanie za udzia艂 w akcji 鈥濻zko艂a do hymnu鈥?
鈾?WOLONTARIAT


Rok Solidarno艣ci!
鈾?WOLONTARIAT
W ramach kampanii "Pola Nadziei" organizowanej na rzecz Olszty艅skiego Stowarzyszenia Hospicyjnego "Palium" Szkolne Ko艂o Wolontariatu zasadzi艂o 200 cebulek 偶onkili. Na wiosn臋 zostanie przeprowadzona kwesta, a zebrane fundusze wspomog膮 potrzeby hospicjum. Kwitn膮cy 偶onkil jest symbolem wzajemnej 偶yczliwo艣ci, bezinteresowno艣ci, a tak偶e solidarno艣ci z podopiecznymi Hospicjum im. Jana Paw艂a II w Olsztynie.
Przedszkolaki z grupy Misie


              Przedszkolaki z grupy Misie bior膮 udzia艂 w projekcie edukacyjnym 鈥濵a艂y Mi艣 W 艢wiecie Wielkiej Literatury鈥? kt贸rego g艂贸wnym celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa. W ramach niego dzieci rozpocz臋艂y ju偶 realizacj臋 dw贸ch modu艂贸w: 鈥濳si膮偶ki dzieci艅stwa鈥?oraz 鈥濪bamy o zdrowie z Ma艂ym Misiem鈥? Aby zaliczy膰 pierwszy modu艂 projektu, musieli艣my stworzy膰 鈥濸rzedszkoln膮 ksi膮偶eczk臋 dzieci臋cych hit贸w do czytania鈥? co uda艂o si臋 wykona膰 dzi臋ki nieocenionej pomocy rodzic贸w. Kolejny modu艂, zwi膮zany ze zdrowiem, jeszcze nie zosta艂 przez nas w ca艂o艣ci zrealizowany, ale zd膮偶yli艣my ju偶 wzi膮膰 udzia艂 w obchodach 艢wiatowego Dnia Mycia R膮k. Z okazji tego 艣wi臋ta dzieci rozmawia艂y o tym, jak wa偶ne jest zdrowie dla ka偶dego cz艂owieka, utrwala艂y spos贸b prawid艂owego mycia r膮k, uczy艂y si臋 piosenki 鈥濩zyste r臋ce鈥? przeprowadzi艂y eksperyment wyja艣niaj膮cy im, dlaczego warto my膰 r臋ce oraz wykona艂y prace plastyczne pt. 鈥濼ak dbam o zdrowie鈥? Ju偶 niebawem kolejne modu艂y projektu i nowe propozycje zabaw z Ma艂ym Misiem.

zdj臋ciaXX Dzie艅 Papieski


             11 pa藕dziernika obchodzili艣my XX Dzie艅 Papieski pod has艂em "TOTUS TUUS". W zwi膮zku z tym wydarzeniem uczniowie naszej szko艂y przypomnieli sobie wiadomo艣ci o naszym 艢wi臋tym Papie偶u i uwiecznili si臋 na zdj臋ciach z Nim.

zdj臋ciaRozk艂ad odwoz贸w uczni贸w na dzie艅 14.10.2020 r.
Plan dzia艂ania - szko艂a promuj膮ca zdrowie


Plan dzia艂ania
Wynik贸w autoewaluacj - szko艂a promuj膮ca zdrowie


Wynik贸w autoewaluacj

Zdj臋cia
Owoce i warzywa.


鉂わ笍 Wolontariat!


Wa偶na wiadomo艣膰!!!
Do grona wolontariuszy do艂膮czaj膮 przedszkolaki馃懚馃懚馃懚. To dla nich nie lada wyzwanie, ale te ma艂e dzieciaczki o wielkich sercach tak偶e pragn膮 pomaga膰 na miar臋 swoich mo偶liwo艣ci. Brawo!!! B臋dziemy Wam kibicowa膰 i oczywi艣cie wspiera膰.
Opiekunami Szkolnego Ko艂a Wolontariatu s膮:

- 鉂わ笍 przedszkole: p. Agnieszka P., p. Ilona K. i p. Joanna K. - 鉂わ笍 szko艂a: p. Marzena K.; p. Aldona 艁. i p. Jagoda P.
Projekt edukacyjny 鈥濿 krainie Tolerancji鈥?


             We wrze艣niu klasa IIIB rozpocz臋艂a realizacj臋 projektu 鈥濿 krainie Tolerancji鈥?w ramach Roku Solidarno艣ci. Celem projektu jest uwra偶liwianie dzieci na problemy os贸b niepe艂nosprawnych, a tak偶e budowanie pozytywnych postaw spo艂ecznych wobec tych os贸b.

27 wrze艣nia solidaryzuj膮c si臋 z osobami nies艂ysz膮cymi obchodzili艣my w naszej klasie Mi臋dzynarodowy Dzie艅 Os贸b G艂uchych i J臋zyka Migowego. By艂a pogadanka, zabawy w kalambury i nauka J臋zyka Migowego. Uczniowie nauczyli si臋 podstawowych zwrot贸w grzeczno艣ciowych, witania ipo偶egnania. Ka偶dy potrafi r贸wnie偶 鈥瀢ymiga膰鈥?swoje imi臋.

1 pa藕dziernika w ca艂ej Polsce obchodzony by艂 IV Dzie艅 Os贸b z Afazj膮 Rozwojow膮. Solidaryzuj膮c si臋 z osobami z afazj膮 艣wi臋towali艣my w tym dniu razem z nimi. Odczytali艣my list nastolatka z afazj膮, kt贸ry opowiedzia艂 nam o swoich trudno艣ciach w nauce i w 偶yciu codziennym. 呕eby lepiej zrozumie膰 jego problemy podj臋li艣my nie lada wyzwanie - pr贸bowali艣my przeczyta膰 艁ama艅ce J臋zykowe, min:

Pch艂a pch艂臋 pcha艂a, pch艂a przez pch艂臋 p艂aka艂a,

偶e pch艂a pch艂臋 pcha艂a.

Pch艂a pch艂臋 pcha艂a i ta pch艂a by艂a z艂a, 偶e ta pch艂a j膮 pch艂a....

Pani Aldona przeczyta艂a dzieciom bajk臋 terapeutyczn膮 鈥濩icha Myszka鈥? a potem wszyscy rozmy艣laj膮c o Myszce PIPI namalowali jej portret. W ten spos贸b uczniowie klasy III B ca艂ym sercem wsparli akcj臋 zorganizowana przez Stowarzyszenie Razem Rozkodujmy Afazj臋.

Po wi臋cej informacji na temat Afazji (diagnozy i terapii) zapraszamy na stron臋 https://www.rozkodujmyafazje.pl
.

zdj臋ciaDni G艂o艣nego Czytania.


             Czytanie ksi膮偶ek to najpi臋kniejsza zabawa jak膮 sobie ludzko艣膰 wymy艣li艂a.

(Wis艂awa Szymborska)

W dniach 28 - 29 wrze艣nia w naszej szkole odbywa艂y si臋 Dni G艂o艣nego Czytania. W t臋 og贸lnopolsk膮 akcj臋 w艂膮czyli si臋 nauczyciele i uczniowie. Fragmenty ciekawych ksi膮偶ek czytano na j臋zyku polskim, angielskim oraz na zaj臋ciach w klasach najm艂odszych i w grupach przedszkolnych. Moc czytania jest wielka, nale偶y o tym pami臋ta膰 i si臋ga膰 po ksi膮偶ki jak najcz臋艣ciej!

zdj臋ciaKarta rowerowa


             29.09.2020 r. w naszej szkole odby艂 si臋 egzamin praktyczny ma kart臋 rowerow膮. Egzaminatorem by艂 przedstawiciel stra偶y miejskiej. Wszystkie osoby bior膮ce udzia艂 w egzaminie szcz臋艣liwie zda艂y.

zdj臋ciamLegitymacja


              Nasza szko艂a z inicjatywy M艂odzie偶owej Rady Miejskiej przyst膮pi艂a do programu mLegitymacja. mLegitymacja jest elektroniczn膮 alternatyw膮 dla tradycyjnego dokumentu. Mo偶e by膰 wy艣wietlana na ekranie telefonu. Pokazuj膮c mLegitymacj臋 potwierdza si臋 status ucznia danej szko艂y. Dzi臋ki temu mo偶na skorzysta膰 z ulg i zwolnie艅. mDokument mo偶na aktywowa膰 tylko wtedy, gdy szko艂a ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Uruchamia si臋 go, u偶ywaj膮c kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szko艂y. W chwili obecnej dokumenty b臋d膮 wydawane sukcesywnie uczniom klas VIII i VII. Pozosta艂e klasy oczywi艣cie r贸wnie偶 sukcesywnie w miar臋 zainteresowania


Dzie艅 CH艁OPAKA
ROK SOLIDARNO艢CI! - Wolontariat!


             W tym tygodniu odby艂y si臋 spotkania inauguruj膮ce dzia艂ania Szkolnego Ko艂a Wolontariatu. Musia艂y by膰 si臋 w dw贸ch turach, bo mamy a偶 85 wolontariuszy!!! To wspaniale, 偶e tak wielu uczni贸w pragnie nie艣膰 bezinteresown膮 pomoc. Podczas spotka艅 z Pani膮 Dyrektor i koordynatorem SKW uczniowie dowiedzieli si臋, 偶e b臋d膮 realizowa膰 szkolny projekt ROK SOLIDARNO艢CI, zapoznali si臋 z regulaminem i poznali plan dzia艂a艅 na najbli偶sze miesi膮ce. Zosta艂a podj臋ta ju偶 pierwsza akcja "Kwiatek dla chorego", w kt贸r膮 ch臋tnie w艂膮czyli si臋 prawie wszyscy wolontariusze. Oby jak najd艂u偶ej towarzyszy艂 im taki entuzjazm.

zdj臋ciaZapraszam


Z A P R A S Z A M Y
Rodzic贸w/Opiekun贸w uczni贸w na zebranie Rady Rodzic贸w
w dniu 24 wrze艣nia 2020 r. o godz. 17.00
w sali widowiskowej szko艂y. .

Dyrektor szko艂y
Irena J臋druszewskaSIE膯 WSP脫艁PRACY SZK脫艁 GMINY OLSZTYNEK

Nauka jest jak niezmierne morze. Im wi臋cej jej pijesz, tym bardziej jeste艣 spragniony

Stefan 呕eromski


             Z inicjatywy Szko艂y Podstawowej nr 1 w naszym mie艣cie zawi膮za艂a si臋 Sie膰 Wsp贸艂pracy Szk贸艂 Gminy Olsztynek. Celem tego przedsi臋wzi臋cia jest wymiana do艣wiadcze艅 pomi臋dzy nauczycielami poszczeg贸lnych przedmiot贸w w celu podniesienia jako艣ci pracy szk贸艂 oraz jak najefektywniejszego przebiegu procesu dydaktycznego.
             Spotkanie inauguruj膮ce to przedsi臋wzi臋cie odby艂o si臋 06.02.2020. Wzi臋li w nim udzia艂 nauczycielej臋zyka polskiego oraz nauczyciele-bibliotekarzeSzko艂y Podstawowej nr 1 wraz z pani膮 dyrektor -Iren膮 J臋druszewsk膮 oraz poloni艣ci ze Szko艂y Podstawowej imienia Jana Paw艂a II w Waplewie.
G艂贸wnym tematem by艂a praca z lektur膮 oraz przyk艂ady dobrych praktyk zwi膮zanych ze stosowaniem na zaj臋ciach metod aktywizuj膮cych. Spotkanie poprowadzi艂a pani Ma艂gorzata Zapadka. Uczestnicyobejrzeli prezentacj臋 zatytu艂owan膮 Lekturowy zawr贸t g艂owy. Przyk艂ady pomys艂贸w na prac臋 z lekturami w szkole podstawowej. Przedstawiono w niej przyk艂ady zaj臋膰 prowadzonych przez polonist贸wSP 1 na podstawie lektur z wykorzystaniem mi臋dzy innymi lapbook贸w, metody dramy, czy my艣lenia dywergencyjnego. Nast臋pnie wywi膮za艂a si臋 dyskusja na temat pomys艂贸w jakie s膮 wykorzystywane na zaj臋ciach w obu szko艂ach. Wymieniono si臋 do艣wiadczeniami oraz przyk艂adami stosowanych metod i sposob贸w realizacji d艂u偶szych tekst贸w pisanych.
             W zwi膮zku z okresem pandemii i nauki zdalnej kolejne spotkanie mog艂o odby膰 si臋 dopiero w nowym, bie偶膮cym roku szkolnym. Tym razem by艂o ono poprowadzone w formie konferencji dla nauczycieli j臋zyk贸w obcych i odby艂o si臋 przy wsp贸艂pracy z Warmi艅sko-Mazurskim O艣rodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Wzi臋li w nim udzia艂 nauczyciele j臋zyka angielskiego oraz niemieckiego ze Szko艂y Podstawowej nr 1 oraz Szko艂y Podstawowej nr 2 imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Tym razem tematem przewodnim by艂 innowacje w nauczaniu j臋zyk贸w obcych. Spotkanie poprowadzi艂a pani Ewa Moczulska 鈥?doradca metodyczny WM ODN. Uczestnicy spotkania poznali zasady tworzenia innowacji, wymogi formalne jakie nale偶y spe艂nia膰 przy tworzeniu takiej inicjatywy, jak r贸wnie偶 w ramach dobrych praktyk zosta艂a zaprezentowana realizacja innowacji pedagogicznej z j臋zyka angielskiego prowadzonej przez pani膮 Ma艂gorzat臋 Zapadk臋. Przygotowa艂a ona prezentacj臋 z艂o偶on膮 z przyk艂ad贸w dzia艂a艅 i metod pracy podejmowanych w ramach prowadzonej przez ni膮 innowacji Sztuka, historia i geografia na warsztatach coolturowych do g艂owy nam trafia.
             W trakcie konferencji omawiano r贸偶ne pomys艂y, sposoby realizacji i nowatorskie metody pracy z uczniami. Z pewno艣ci膮 by艂o to owocne spotkanie, kt贸re da艂o wszystkim przestrze艅 do wsp贸lnej wymiany do艣wiadcze艅. Inicjatywa podj臋ta przez szko艂y z pewno艣ci膮 pozytywnie wp艂ywa na wzajemne relacje i przyczynia si臋 do rozwoju warsztatu pracy pracownik贸w o艣wiaty w naszej gminie.

Ma艂gorzata Zapadka


Mi臋dzynarodowy Konkurs Plastyczny
鈥濸apie偶 Franciszek w oczach dzieci鈥?dla uczni贸w kl. 1-4


Zach臋camy uczni贸w klas 1-4 do udzia艂u w Mi臋dzynarodowym Konkursie Plastycznym pt. 鈥濸apie偶 Franciszek w oczach dzieci鈥? Organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie 鈥濩IVITAS CHRISTIANA鈥?w Turku. Celem konkursu jest popularyzowanie postaci Papie偶a Franciszka w艣r贸d dzieci oraz motywowanie do pracy tw贸rczej, rozwijanie wyobra藕ni artystycznej i zainteresowa艅 sztukami plastycznymi.

Uczniowie wykonuj膮 prace plastyczne w formacie A4, nigdzie wcze艣niej niepublikowane, technika wykonania pracy dowolna. Ka偶da praca musi by膰 opisana z naklejon膮 informacj膮: imi臋 i nazwisko, wiek, klasa, adres zamieszkania z kodem pocztowym, e-mail, telefon kontaktowy.

Fina艂 Konkursu odb臋dzie si臋 14 listopada w Kaliszu 鈥?Ko艣ci贸艂 Ojc贸w Franciszkan贸w.
Na zwyci臋zc贸w czekaj膮 atrakcyjne nagrody.
Prace nale偶y dostarczy膰 do pa艅 katechetek: p. Marzeny lub p. Ewy do 23 pa藕dziernika.


Narodowe Czytanie 鈥濨alladyny鈥?2020

             W sobot臋 5 wrze艣nia w ca艂ej Polsce w szko艂ach, bibliotekach i innych obiektach kultury odbywa艂y si臋 akcje Narodowego Czytania. Lektur膮 dziewi膮tej ods艂ony tego wydarzenia by艂a 鈥濨alladyna鈥?Juliusza S艂owackiego 鈥?dzie艂o polskiego romantyzmu. Uczniowie klas si贸dmych naszej szko艂y r贸wnie偶 wzi臋li udzia艂 w tej og贸lnopolskiej akcji, tym razem w innej formie i w mniejszym gronie. Interpretacje m艂odzie偶y zosta艂y utrwalone na filmie i w艂膮czone do wsp贸lnego czytania zorganizowanego przez Miejsk膮 Bibliotek臋 Publiczn膮 w Olsztynku. Zapraszamy do obejrzenia relacji i zdj臋膰.

zdj臋cia
Narodowe Czytanie "Balladyny" w OlsztynkuObchody 81 rocznicy wybuchu
II Wojny 艢wiatowej na cmentarzu w Sudwie


1 wrze艣nia 1939 r. to dzie艅, w kt贸rym atakiem Niemiec na Polsk臋 rozpocz臋艂a si臋 II Wojna 艢wiatowa. By uczci膰 pami臋膰 o tych wydarzeniach co roku na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu w Sudwie odby艂y si臋 obchody rocznicy wybuchu tej najstraszniejszej z wojen.
czytaj wi臋cejSzanowni Rodzice i Uczniowie


Rok szkolny 2020/2021 rozpoczynamy 1 wrze艣nia (wtorek) o godz.8.00.
Rok szkolny rozpoczniemy od spotka艅 uczni贸w z wychowawcami.
Spotkania odb臋d膮 si臋 wg ustalonego grafiku, kt贸ry przekazany zostanie w o kolejnym komunikacie w Librusie.
Rodzice i uczniowie klas I-szych spotkaj膮 si臋 na dziedzi艅cu szko艂y z wychowawcami .
Grafik przywoz贸w i odwoz贸w uczni贸w podany zostanie w pi膮tek.
Prosz臋 uczni贸w wyposa偶y膰 w maseczki ochronne.
Uczniowie doje偶d偶aj膮cy zostan膮 zabrani do autobusu tylko z maseczk膮 ochronn膮.

Pozdrawiam Irena J臋druszewska
Dyrektor szko艂ySzko艂a Muzyczna


PLNA LEKCJI 2020/2021

Na stronie ju偶 jest now PLAN LEKCJI
plan lekcjiDrodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele.


Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku odb臋dzie si臋 dnia 1 wrze艣nia o godz. 8.00. Ze wzgl臋du na zagro偶enie epidemiczne rozpocz臋cie roku b臋dzie mia艂o inny charakter ni偶 w latach poprzednich. W tym dniu odb臋d膮 si臋 spotkania z wychowawcami w wyznaczonych klasach, zostan膮 przekazane zasady bezpiecznego zachowania si臋 w szkole w czasie zaj臋膰 edukacyjnych w warunkach zagro偶enia epidemicznego w roku szkolnym 2020/21. Na terenie szko艂y zgodnie ze stanowiskiem MEN nie obowi膮zuje nakaz noszenia maseczek. Maseczki obowi膮zuj膮 uczni贸w doje偶d偶aj膮cych podczas transportu do szko艂y. Dziecko bez maseczki nie zostanie zabrane przez kierowc臋. W przypadku z艂ych warunk贸w pogodowych spotkania z wychowawcami klas I - III zostan膮 zorganizowane na Hali Sportowej i Sali Widowiskowej

Harmonogram spotka艅

KLASY I

Spotkanie z wychowawcami na dziedzi艅cu szko艂y w wyznaczonym rejonie, po spotkaniu nauczyciele przeprowadz膮 dzieci do swoich klas

Klasa I A s. 5 ( P. Bo偶ena Waloszek )
Klasa I B s. 18 ( P. El偶bieta Kucka )

KLASY II

Spotkanie z wychowawcami na dziedzi艅cu szko艂y, wychowawca odbiera dzieci od rodzic贸w i przeprowadza do swoich klas

Klasa II A s. 115 ( P. Magdalena Pietruszkiewicz )
Klasa II B s. 113 ( P. Ina Zembrzuska )

KLASY III

Spotkanie z wychowawcami na dziedzi艅cu szko艂y, wychowawca odbiera dzieci od rodzic贸w i przeprowadza do swoich klas

Klasa III A s. 104 ( P. Monika Owczarek )
Klasa III B s. 112 ( P. Edyta Deorocka )

KLASY IV

Dzieci wchodz膮 do szko艂y WEJ艢CIEM G艁脫WNYM !!! bez rodzic贸w i udaj膮 si臋 do swoich klas na spotkanie z wychowawc膮

Klasa IV A s. 116 ( P. Marek 呕mijewski )
Klasa IV B s. 103 ( P. Jolanta Zakrzewska )

KLASY V

Dzieci wchodz膮 do szko艂y WEJ艢CIEM BOCZNYM STARA CZ臉艢膯 SZKO艁Y I PRZY SALI WIDOWISKOWEJ !!! bez rodzic贸w i udaj膮 si臋 do swoich klas na spotkanie z wychowawc膮

Klasa V A s. 136 ( P. Ma艂gorzata Zapadka )

KLASY VI

Dzieci wchodz膮 do szko艂y WEJ艢CIEM BOCZNYM STARA CZ臉艢膯 SZKO艁Y I PRZY SALI WIDOWISKOWEJ !!! bez rodzic贸w i udaj膮 si臋 do swoich klas na spotkanie z wychowawc膮

Klasa VI A s. 216 ( P. Joanna Tucholska )
Klasa VI B s. 137 ( P. Gra偶yna Niest臋pska )
KLasa VI C s. 119 ( P. Janina Berek ) - klasa wchodzi do szko艂y WEJ艢CIEM G艁脫WNYM !!!

KLASY VII

Dzieci wchodz膮 do szko艂y WEJ艢CIEM BOCZNYM STARA CZ臉艢膯 SZKO艁Y I PRZY SALI WIDOWISKOWEJ !!! bez rodzic贸w i udaj膮 si臋 do swoich klas na spotkanie z wychowawc膮

Klasa VII A s. 134 ( P. Ma艂gorzata Moroz )
Klasa VII B s. 133 ( P. Violetta Panasiuk - Michalak )
Klasa VII C s. 220 ( P. Iwona Obarek )
Klasa VII D s. 217 ( P. Kowalewska Wioletta )

KLASY VIII

Dzieci wchodz膮 do szko艂y WEJ艢CIEM BOCZNYM STARA CZ臉艢膯 SZKO艁Y I PRZY SALI WIDOWISKOWEJ !!! bez rodzic贸w i udaj膮 si臋 do swoich klas na spotkanie z wychowawc膮

Klasa VIII A s. 218 ( P. Jacek Kamieniecki )

Zast臋pca Dyrektora
Micha艂 GrzeszczakROZK艁AD ODJAZD脫W I PRZYWOZ脫W NA ROK SZKOLNY 2020/2021 R.KOMUNIKAT


Wyniki
EGZAMINU 脫SMOKLASISTY

mo偶na odbiera膰 w sekretariacie szko艂y
od 31.07.2020


PODZI臉KOWANIE DLA RODZIC脫W


W ko艅cu nadesz艂y upragnione nagrody w konkursie The Big Challenge!!!


Ka偶dy uczestnik otrzyma艂 dyplom, certyfikat z osi膮gni臋tym wynikiem, plakat ze zdj臋ciami Sydney lub Nowego Yorku oraz o艂贸wek z motywem flagi USA. Najlepsi uczniowie na ka偶dym poziomie, czyli Weronika Pe艂ka, Bartosz Andryszczyk i Kordian Obarek, zostali nagrodzeni presti偶owymi dyplomami 鈥淔irst Class Honours鈥? Dodatkowo Bartek dosta艂 honorowy medal za najwy偶szy wynik w艣r贸d sz贸stoklasist贸w.
W tym roku w Polsce po raz pierwszy s膮 przyznawane nagrody The Boost Award. Ka偶dy ucze艅, kt贸ry odpowiedzia艂 poprawnie na co najmniej po艂ow臋 pyta艅, wzi膮艂 udzia艂 w losowaniu i mia艂 szans臋 wygrania jednej z 750 specjalnych nagr贸d. Tak膮 szcz臋艣ciar膮 w naszej szkole okaza艂a si臋 Antosia Borowska, kt贸ra wylosowa艂a idealny na wakacyjne podr贸偶e przeno艣ny zestaw do gry w ping-ponga. Gratuluj臋 i 偶ycz臋 艣wietnej zabawy!!!
Poza tym nasi uczestnicy otrzymali rozmaite upominki, takie jak: kalendarze, terminarze, du偶e i ma艂e flagi USA oraz UK, uproszczone lektury z serii The Black Cab, powerbank czy ksi膮偶eczki z ciekawostkami oraz quizami o kulturze i historii kraj贸w angloj臋zycznych.
Mam nadziej臋, 偶e nagrody wszystkim si臋 podobaj膮 i stan膮 si臋 dobr膮 zach臋t膮 do rozwijania umiej臋tno艣ci j臋zykowych, by za rok ponownie si臋 sprawdzi膰 w konkursie The Big Challenge.
Serdecznie dzi臋kuj臋 za udzia艂 i pozdrawiam wszystkich, kt贸rzy podj臋li wyzwanie!!!

W    E         L    O    V    E        E    N    G    L    I    S    H !!!M. Moroz

zdj臋ciaPROJEKT FILMOWY


W bie偶膮cym roku szkolnym nasza szko艂a zrealizowa艂a projekt edukacyjny we wsp贸艂pracy z Filmotek膮 Szkoln膮. Mia艂 on na celu rozwijanie zainteresowania X muz膮 w艣r贸d uczni贸w szk贸艂 podstawowych.
Uczniowie klasy 8a i 6b wzi臋li udzia艂 w warsztatach filmowych z filmoznawc膮 panem dr Karolem Jachymkiem. Dotyczy艂y one roli komizmu w filmie. Nast臋pnie w zaj臋ciach z artyst膮-plastykiem pani膮 K. Zab艂ock膮, kt贸ra przybli偶y艂a uczniom techniki kadrowania, doboru t艂a oraz spos贸b realizacji kadr贸w filmowych oraz profesjonalnych uj臋膰 fotograficznych.
Uczniowie rozwin臋li swoj膮 wiedz臋 na temat rodzaj贸w komizmu, s艂ownika j臋zyka sztuki filmowej oraz idei pastiszu. Wykonywali r贸偶norodne 膰wiczenia z wykorzystaniem kod贸w QR czy stand upu, jak r贸wnie偶 stworzyli w艂asne pastisze kadr贸w filmowych oraz dzie艂 malarskich.
Projekt powsta艂 dzi臋ki wsp贸艂pracy z liderk膮 Filmoteki Szkolnej pani膮 M. Rudnick膮 i z wykorzystaniem Pracowni Filmoteki Szkolnej, kt贸ra znajduje si臋 w Zespole Szk贸艂 im. K.C. Mrongowiusza w Olsztynku. By艂o to bardzo ciekawe i inspiruj膮ce przedsi臋wzi臋cie, kt贸re ods艂oni艂o przed nami tajniki fascynuj膮cego 艣wiata kina .

Koordynator projektu - Ma艂gorzata Zapadka

SZANOWNI PA艃STWO RODZICE I UCZNIOWIE


Szanowni Pa艅stwo Rodzice i Uczniowe
w zak艂膮dce og艂oszenia w Librusie
znajduj膮 si臋 informacje dotycz膮ce organizacji
zak艅czenia roku szkolnego 2019/2020


The Big Challenge


25 i 29 maja odby艂 si臋 on-line konkurs j臋zyka angielskiego The Big Challenge. Jest to konkurs mi臋dzynarodowy, w kt贸rym bior膮 udzia艂 uczniowie z takich europejskich pa艅stw jak: Austria, Francja, Niemcy, W艂ochy, Hiszpania, Polska oraz kraje Beneluksu. 艁膮cznie by艂o to ponad 580 tysi臋cy dzieci i m艂odzie偶y z ponad 6 tysi臋cy szk贸艂. W tym roku z Polski zg艂osi艂o si臋 436 szk贸艂 i 15.434 uczni贸w, a z wojew贸dztwa warmi艅sko-mazurskiego 17 szk贸艂 z 662 uczniami.
Z naszej szko艂y do zabawy i rywalizacji przyst膮pi艂o 25 uczni贸w klas pi膮tych, sz贸stych i 贸smych. Uczniowie 艂膮czyli si臋 z nauczycielem przez komunikator MS Teams w swoich grupach wiekowych, logowali na platformie The Big Challenge i rozwi膮zywali zadania
"na 偶ywo". Konkurs zawiera艂 55 interaktywnych zada艅, a po up艂ywie 45 minut ucze艅 nie mia艂 ju偶 dost臋pu do swojego testu.
Pytania sprawdza艂y wiedz臋 z zakresu s艂ownictwa, rozumienia tekstu pisanego i ze s艂uchu, gramatyki oraz og贸lnej znajomo艣ci kultury kraj贸w obszaru angloj臋zycznego. Maksymalnie mo偶na by艂o zdoby膰 350 punkt贸w, za艣 艣rednie wyniki w wojew贸dztwie waha艂y si臋 dla poszczeg贸lnych poziom贸w od 221 do 241, natomiast 艣rednie wyniki og贸lnopolskie by艂y w granicach 225 - 247.

A oto nasz szkolny ranking:
Klasy pi膮te
1 miejsce - Kordian Obarek - 316.25 pkt. (19 m-ce w wojew贸dztwie i 526 w kraju)
2 miejsce - Sebastian Malanowski - 295.00 pkt. (40 m-ce w wojew贸dztwie i 1107 w kraju)
3 miejsce - Alicja 殴r贸d艂owska - 281.25 pkt. (56 m-ce w wojew贸dztwie i 1472 w kraju)

Klasy sz贸ste
1 miejsce - Bartosz Andryszczyk - 268.75 pkt. (44 m-ce w wojew贸dztwie i 878 w kraju)
2 miejsce - Maria Purzycka - 261.25 pkt. (50 m-ce w wojew贸dztwie i 1029 w kraju)
3 miejsce - Emilia Koz艂owska - 233.75 pkt. (70 m-ce w wojew贸dztwie i 1575 w kraju)

Klasy 贸sme
1 miejsce - Weronika Pe艂ka - 311.25 pkt. (7 m-ce w wojew贸dztwie i 176 w kraju)
2 miejsce - Gabriela Moroz - 310.00 pkt. (9 m-ce w wojew贸dztwie i 191 w kraju)
3 miejsce - J臋drzej Urbanowicz - 267.50 pkt. (28 m-ce w wojew贸dztwie i 724 w kraju)

Dyplomy oraz nagrody dla wszystkich uczestnik贸w b臋d膮 wr臋czone po uzgodnieniu z dyrekcj膮 szko艂y, kiedy b臋dzie taka mo偶liwo艣膰.
Niezaprzeczaln膮 zalet膮 tego konkursu jest mo偶liwo艣膰 szlifowania przez ca艂y rok swoich umiej臋tno艣ci j臋zykowych na platformie The Big Challenge Game Zone, dlatego ju偶 teraz zach臋cam do zabawy i przygotowa艅 na przysz艂oroczn膮 edycj臋!

Magdalena Moroz

Kangur Matematyczny 2020 w wersji online , tego jeszcze nie by艂o.


Corocznie uczniowie naszej szko艂y bior膮 udzia艂 w matematycznym, og贸lnopolskim konkursie Kangur. W tym roku grupa 15 uczni贸w z klas 5-8 wyrazi艂a ch臋膰 udzia艂u w konkursie, kt贸ry mia艂 si臋 odby膰 19.03.20 . Niestety epidemia Covid-19 i konieczno艣膰 pracy zdalnej uniemo偶liwi艂a organizacj臋 konkursu w tradycyjnej formule . Organizatorzy konkursu przesuwali dwukrotnie terminy , licz膮c na powr贸t do szk贸艂 ale niestety nie by艂o takiej mo偶liwo艣ci zgodnie z rozporz膮dzeniami MEN i ministra zdrowia. Podj臋li wi臋c decyzj臋 o przeprowadzeniu go w wersji online na platformie dzwonek .pl.
Nasi uczniowie potwierdzili ch臋膰 udzia艂u w tej formie : w serii pr贸bnej 25.05.20 oraz we w艂a艣ciwym konkursie : 2.06 20 鈥搆ategoria Kadet-kl.7 i 8 oraz 3.06.20 鈥?kategoria Benjamin-kl.5 i 6.Brawo , dali艣cie rad臋 zrobi膰 to zdalnie na nowej platformie . Mimo ,偶e nie by艂o 艂atwo i zaj臋艂o to du偶o wi臋cej czasu , chocia偶by z zarejestrowaniem si臋 na nowej platformie i poznaniem zasad pracy na niej. Niezale偶nie od trudno艣ci , by艂o to niew膮tpliwie ciekawe do艣wiadczenie dla uczni贸w i nauczycieli r贸wnie偶 .

Mamy ju偶 wyniki : 4 uczni贸w zdoby艂o wyr贸偶nienia:
kl.8- Gabriela Moroz , kl.7 鈥揔acper Guszczanowski ,
kl.6- Weronika Kowalewska , kl.5-Filip Kowalewski.
Super !!! Gratulacje !!! Zawsze warto pr贸bowa膰 , zapraszamy ch臋tnych za rok.

Szkolny koordynator konkursu Danuta Bondaruk

Konkurs na plakat profilaktyczny rozstrzygni臋ty!


Rozstrzygni臋to konkurs plastyczny na plakat profilaktyczny pod has艂em 31 Maja 艢wiatowy Dzie艅 Bez Papierosa. Pierwszy konkurs artystyczny, kt贸ry przeprowadzono w naszej szkole zdalnie. W konkursie wzi臋li udzia艂 uczniowie klas V-VII. Nades艂ano wiele ciekawych prac . Wybrano i wyr贸偶niono prace pi臋ciu uczni贸w.
Klaudia Masalska kl. VII a
Szymon 呕wirblis kl. VII a
Oliwia Chmielewska kl. VI c
Lena Nowicka kl. VI b
Konrad Kowalczyk kl. V a
Wszystkim dzieciakom serdecznie gratuluj臋 i 偶ycz臋 dalszych sukces贸w.

Organizator konkursu M.Pingot

Komunikat


W zwi膮zku z panuj膮c膮 pandemi膮 covid-19 odwo艂any zostaje wyjazd
na letni ob贸z sportowy do 艁apsz Ni偶nych
organizowany przez UKS OlimpijczykKomunikat


Informujemy, 偶e od 25 maja br. biblioteka szkolna b臋dzie dost臋pna dla czytelnik贸w od poniedzia艂ku do pi膮tku w godzinach 10 -14.
W celu zachowania bezpiecze艅stwa, wszyscy korzystaj膮cy z biblioteki, powinni zapozna膰 si臋 z procedur膮 obowi膮zuj膮c膮 podczas wypo偶yczania i zwrotu zbior贸w, zamieszczon膮 na stronie szko艂y.

Nauczyciele bibliotekarze
Daria S臋pkowska, Agnieszka Pieckowska

Procedura zachowania bezpiecze艅stwa i zasady funkcjonowania w czasie trwania pandemii COVID-19 - konsultacji .


Zarz膮dzenie w sprawie wprowadzenie procedur bezpiecze艅stwa podczas konsultacji

Procedury bezpiecze艅stwa i zasady funkcjonowania podczas konsulatacji
Procedura zachowania bezpiecze艅stwa i zasady funkcjonowania biblioteki w czasie trwania pandemii COVID-19.


Zarz膮dzenie w sprawie wprowadzenie procedur bezpiecze艅stwa - biblioteka

Procedury bezpiecze艅stwa i zasady funkcjonowania bibblioteki
Zasadami korzystania z obiekt贸w sportowych w czasie trwania pandemii COVID-19.


Zasadami korzystania z hali sportowej/sali gimnastyczne (widowiskowej)

Zasadami korzystania z kompleksu boisk ORLIK
Zarz膮dzenia i procedury bezpiecze艅stwa edukacja wczesnoszkolna


Zarz膮dzenie w sprawie wprowadzenie procedur bezpiecze艅stwa edukacja wczesnoszkolna

Procedury bezpiecze艅stwa edukacja wczesnoszkolna
Drodzy Czytelnicy!


Mi艂o nam poinformowa膰, 偶e konkurs fotograficzny 鈥濻iedz臋 w domu i czytam鈥?zosta艂 rozstrzygni臋ty.
Komisja w sk艂adzie: Jacek Kamieniecki 鈥?nauczyciel informatyki,
Agnieszka Pieckowska 鈥?nauczyciel bibliotekarz
oraz Daria S臋pkowska 鈥?nauczyciel bibliotekarz
oceni艂a przes艂ane fotografie i przyzna艂a nast臋puj膮ce miejsca:

1.miejsce zaj臋艂a Alicja Zembrzuska (5b)
2. miejsce 鈥?Dagmara Karwowska (5a)
3. miejsce 鈥?Patryk Koz艂owski (6a)
Gratulujemy. Nagrody dla zwyci臋zc贸w zostan膮 wr臋czone na koniec roku szkolnego. Poni偶ej zamieszczamy zdj臋cia konkursowe, przedstawiaj膮ce ksi膮偶ki w ciekawych aran偶acjach.Zarz膮dzenia i procedury bezpiecze艅stwa odzia艂 przedszkolny


Zarz膮dzenie w sprawie wprowadzenie procedur bezpiecze艅stwa odzia艂 przedszkolny

Procedury bezpiecze艅stwa odzia艂 przedszkolny
Rekrutacja
Wyniki konkursy


PROCEDURA BEZPIECZE艃STWA W CZASIE TRWANIA PANDEMII COVID-19
UMO呕LIWIAJ膭CA ORGANIZACJ臉 I PRZEPROWADZENIE W 2020 R. EGZAMINU KLAS VIII.Zarz膮dzenie w sprawie wprowadzenie procedur bezpiecze艅stwa podczas EGZAMINU KLAS VIII

Procedury bezpiecze艅stwa i zasady funkcjonowania podczas EGZAMINU KLAS VIII
Komunikat


Wytyczne dotycz膮ce ucznia na egzamin 贸smoklasisty.
Nobli艣ci dla Jana Paw艂a II

Konkurs plastyczny

Regulamin konkursu

Karta zg艂oszeniowa
ZARZ膭DZENIE


Dyrektor Szko艂y Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku informuje :
Z dniem 19 maja 2020 r. wznawia dzia艂alno艣膰 oddzia艂 przedszkolny.
Rodzice poinformowani zostan膮 o wprowadzonych procedurach bezpiecze艅stwa w czasie trwania pandemii COVID-19.

Z powa偶aniem
Dyrektor szko艂y
Irena J臋druszewska


鈥瀂asmakuj w bibliotece鈥?


鈥瀂asmakuj w bibliotece鈥?to has艂o tegorocznego XVII Og贸lopolskiegoTygodnia Bibliotek, kt贸re obchodzone jest przez polskie biblioteki w dniach 8-15 maja. Akcja s艂u偶y promowaniu dzia艂alno艣ci bibliotek i podkre艣leniu roli czytania w codziennym 偶yciu. Dlatego te偶 pami臋tajmy, 偶e chwile z ksi膮偶k膮 to nie tylko przyjemno艣膰, tak偶e korzy艣膰 dla naszego zdrowia i spos贸b na zdobywanie wiedzy o 艣wiecie. Zasmakujcie wi臋c w ksi膮偶kach i 鈥 bibliotece.

Z tej okazji jeszcze raz zach臋camy do udzia艂u w naszym konkursie 鈥濻iedz臋 w domu i czytam鈥?oraz przes艂ania na adres biblioteki fotografii przedstawiaj膮cej ksi膮偶k臋 w pierwszoplanowej roli, w dowolnej aran偶acji, w otoczeniu domowym.

Informacje o konkursie s膮 og艂oszone na stronie szko艂y. Termin konkursu przed艂u偶amy do 15 maja br.

ZARZ膭DZENIE


Zarz膮dzenie w sprawie zawieszenia zaj臋膰 na czas oznaczony w oddziale przedszkolnym
przy SP1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku
w zwi膮zku z zapobieganiem, przeciwdzia艂膮niem i zwalczaniem COVID-19


Komunikat

Uzupe艂niaj膮ca lista kandydat贸w przyj臋tych do oddzia艂u przedszkolnego Rok szkolny 2020/2021

Lista - przedszkole

Uzupe艂niaj膮ca lista kandydat贸w przyj臋tych do kl. I - spoza obwodu Rok szkolny 2020/2021

Lista 1 klasa


Komunikat


Dyrektor Szko艂y Podstawowej nr1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku
informuje, 偶e od 6 maja 2020 r.
oddzia艂 przedszkolny pozostanie zamkni臋ty do odwo艂ania. O dalszych decyzjach b臋d臋 Pa艅stwa informowa膰 na bie偶膮co.


Komunikat

Lista przyj臋tych do oddzia艂u przedszkolnego - Rok szkolny 2020/2021

Lista - przedszkole

Rekrutacja ponowna do oddzia艂u przedszkolnego - Rok szkolny 2020/2021

Rekrutacja i o艣wiadczenie

Lista przyj臋tych do kl. I - Rok szkolny 2020/ 2021

Lista 1 klasa

Rekrutacja ponowna do klasy I - Rok szkolny 2020/ 2021

Rekrutacja i o艣wiadczenie


KONKURS FOTOGRAFICZNY
Regulamin konkursu fotograficznego

Karta zg艂oszenia uczestnika


Komunikat

Lista przyj臋tych do oddzia艂u przedszkolnego - Rok szkolny 2020/2021

Lista - przedszkole

Lista przyj臋tych do kl. I - Rok szkolny 2020/ 2021

Lista 1 klasa


Komunikat

W zwi膮zku z wdra偶aniem nauki na odleg艂o艣膰 wszyscy uczniowie i nauczyciele musz膮 nawi膮za膰 ze sob膮 kontakt.
Prosimy aby uczniowie sprawdzali i odbierali wiadomo艣ci w Librusie.
Prosimy rodzic贸w o dopilnowanie dzieci, 偶eby sprawdzi艂y i przeczyta艂y otrzymane wiadomo艣ci i odpowiedzia艂y na nie.
Wszelkie trudno艣ci prosz臋 zg艂asza膰 wychowawcom.
Od 23.03.2020 nowe materia艂y do pracy nie b臋d膮 zamieszczane na stronie internetowej, a tylko w opracowanych drogach kontaktu:
Librus, komunikatory, grupy spo艂eczno艣ciowe, platformy edukacyjne.


UWAGA RODZICE REKRUTACJA

Wyniki rekrutacji do oddzia艂u przedszkolnego i klasy pierwszej zosta艂y wywieszone przy g艂贸wnym i bocznym wej艣ciu do szko艂y. O艣wiadczenia woli przyj臋cia dziecka do oddzia艂u przedszkolnego i klasy I prosz臋 wrzuca膰 do skrzynki od strony parkingu ( sala widowiskowa ) lub przesy艂a膰 elektronicznie na adres e-mail: sp1sekretariat@olsztynek.pl

O艣wiadzczenie 1 klasa

O艣wiadzczenie przedszkole


DRODZY RODZICE!

          W terminie od聽16 marca 2020r. do 25 marca 2020r. a wszystko wskazuje na wyd艂u偶enie tego okresu do 艢wi膮t Wielkanocnych nasza szko艂a pozostanie zamkni臋ta. Nie oznacza to jednak czasu wolnego od nauki. Edukacja b臋dzie prowadzona drog膮 elektroniczn膮. Nauczyciele b臋d膮 przesy艂a膰 uczniom systematycznie materia艂y dydaktyczne za pomoc膮 dziennika elektronicznego聽Librus strony internetowej szko艂y, a tak偶e popularnych komunikator贸w: messenger, WhatsApp. Zach臋cajmy dzieci do systematycznej pracy, co pozwoli na wype艂nienie aktywno艣ci膮 nadmiaru wolnego czasu, kt贸rego nie mo偶emy zmarnowa膰. Mo偶e si臋 okaza膰, 偶e taka chwilowa edukacja domowa pozwoli dzieciom odkry膰 nowe obszary zainteresowa艅. Warto im da膰 mo偶liwo艣膰 wyboru i si臋gni臋cia po to, co je interesuje. Mo偶na nam贸wi膰 je do po膰wiczenia tego, co mog膮 po膰wiczy膰 samodzielnie. Nale偶y ustali膰 co艣 w rodzaju domowego planu lekcji. Narad藕cie si臋 wsp贸lnie z dzie膰mi, poszukajcie ciekawych 藕r贸de艂 wiedzy, zaplanujcie czas, w艂膮czajcie w ten proces kryzysowego zarz膮dzania domem, to te偶 je czego艣 nauczy. Proponuj臋 聽zacz膮膰 od wsp贸lnego przejrzenia zasob贸w internetu i wybrania tych, z kt贸rych b臋dziecie korzysta膰.聽 Ciekaw膮 ofert臋 edukacyjn膮 zamieszczaj膮 tak偶e kana艂y telewizyjne

          Szanowni rodzice, opiekunowie. Poni偶ej zamieszczamy kilka wskaz贸wek przygotowanych przez Pani膮 psycholog Magd臋 Kaska- Nawack膮 jak mo偶ecie pom贸c swoim dzieciom uczy膰 si臋 w domu:

Miejsce i czas nauki

* Zarezerwuj wsp贸lnie z dzieckiem/dzie膰mi czas, kt贸ry przeznaczycie na nauk臋
* Pami臋taj, 偶e p贸藕na pora dnia, g艂贸d, czy przejedzenie nie pomagaj膮 w nauce
* W przypadku m艂odszych dzieci trzymaj si臋 ustalonych wcze艣niej rytua艂贸w podczas nauki (dzieci lubi膮 mie膰 wszystko 鈥瀙ouk艂adane鈥?
* W miar臋 mo偶liwo艣ci pracuj z dzieckiem systematycznie

Porz膮dek i brak rozpraszaczy podczas odrabiania lekcji

* wy艂膮cz telewizor i muzyk臋 (zw艂aszcza t膮 z tekstem)
* nie rozpraszaj dziecka np. dopytuj膮c je, co b臋dzie jad艂o na kolacj臋
* zadbaj wsp贸lnie z dzieckiem o porz膮dek na biurku/stole
* smartfon, telefon kom贸rkowy: na czas nauki wy艂膮cz d藕wi臋k, wibracje, a sam telefon od艂贸偶 gdzie艣 za siebie (ograniczysz pokus臋 sprawdzenia Facebooka, czy odpisania na smsa)聽

Przerwy w nauce

* Zadbaj o przerwy w nauce: d艂ugo艣膰 czasu nauki powinna zale偶e膰 od wieku dziecka, nie powinien on jednak nigdy przekroczy膰 45 minut (klasy 4-8), a u dzieci m艂odszych 20 minut (klasy 1-3)
* Czytaj sygna艂y z cia艂 dzieci 鈥?je艣li si臋 kr臋c膮, ziewaj膮, nie potrafi膮 usiedzie膰 w miejscu zach臋膰 je do kr贸tkiej przerwy, najlepiej kilku ulubionych 膰wicze艅 gimnastycznych
* Ucz dziecko przeplata膰 nauk臋 aktywnym odpoczynkiem (nie przed komputerem)

Zdrowie i kondycja dziecka

* Przed nauk膮 przewietrz pok贸j, a je艣li pogoda na to pozwala pozostaw otwarte okno -dotlenienie m贸zgu, ni偶sza temperatura sprzyjaj膮 koncentracji
* Ogranicz ilo艣膰 spo偶ywanego przez dziecko cukru, ci臋偶ki obiad z pewno艣ci膮 nie s艂u偶y nauce, za to gar艣膰 bakalii czy sa艂atka warzywna b臋dzie doskona艂膮 przek膮sk膮 przed nauk膮 oraz w przerwie pomi臋dzy zadaniami
* Zadbaj o d艂ugo艣膰 i jako艣膰 snu dziecka, pami臋taj, 偶e dziecko potrzebuje wi臋kszej ilo艣ci snu ni偶 osoba doros艂a

Motywacja do nauki

* Nie rozwi膮zuj zada艅 za dziecko
* Zbyt du偶a ilo艣膰 materia艂u zniech臋ca do pracy, dlatego pom贸偶 dziecku zaplanowa膰 nauk臋 (np. niech odrabia zadane prace zgodnie z planem lekcji na dany dzie艅, nie musi odrabia膰 wszystkiego od razu po zamieszczeniu przez nauczyciela)
* Oceniaj zachowanie dziecka, a nie je samo
* Nie por贸wnuj swojego dziecka z r贸wie艣nikami czy starszym rodze艅stwem, ka偶de dziecko jest niepowtarzalne

Pozdrawiam: Dyrektor Szko艂y- Irena Jedruszewska


DRODZY UCZNIOWIE!

          W terminie od 16 marca 2020r. do 25 marca 2020r. a wszystko wskazuje na wyd艂u偶enie tego okresu do 艢wi膮t Wielkanocnych nasza szko艂a pozostanie zamkni臋ta. Nie oznacza to jednak czasu wolnego od nauki. Edukacja b臋dzie prowadzona drog膮 elektroniczn膮. Wasi Nauczyciele b臋d膮 Wam przesy艂a膰 systematycznie materia艂y dydaktyczne za pomoc膮 dziennika elektronicznego Librus. Zach臋camy Was do systematycznej pracy, co pozwoli na wype艂nienie aktywno艣ci膮 nadmiaru wolnego czasu kt贸rego nie mo偶emy zmarnowa膰. Wykorzystajcie mo偶liwo艣膰 uzupe艂nienia zaleg艂o艣ci, utrwalenia zdobytej wiedzy, rozwoju swoich zainteresowa艅. Szkoda czasu, wykorzystajmy go po偶ytecznie!

          Pami臋tajcie, 偶e to jest okres kwarantanny. Sp臋d藕cie ten czas bezpiecznie w domu, unikajcie zat艂oczonych miejsc, dbajcie o higien臋 i zdrowie swoje oraz innych. Nie zaniedbujcie aktywno艣ci fizycznej na miar臋 mo偶liwo艣ci kwarantanny. Nauczyciele wychowania fizycznego zamie艣cili zestaw takich 膰wicze艅. B膮d藕cie na bie偶膮co z najnowszymi informacjami i komunikatami szkolnymi zamieszczanymi w Librusie i na stronie www. Szko艂y.

          Do艂膮czam kr贸tki poradnik dla uczni贸w: 鈥濲ak si臋 uczy膰 w domu鈥? Gar艣膰 wskaz贸wek specjalnie dla Was wybra艂a i opracowa艂a Pani psycholog Magda Kaska 鈥?Nawacka

Jak si臋 uczy膰 w domu??? Kr贸tki poradnik dla uczni贸w


鈥?Zarezerwuj sobie i domownikom czas na prac臋 鈥?ustal z rodze艅stwem, rodzicami kiedy planujesz pracowa膰. Pami臋taj, 偶e nie tylko Ty potrzebujesz odpowiednich warunk贸w do nauki (czasem trzeba 鈥瀙odzieli膰 si臋鈥?biurkiem, komputerem lub pokojem)

鈥?Posprz膮taj pok贸j i biurko, 偶eby Ci臋 r贸偶ne drobiagi nie rozprasza艂y

鈥?Przygotuj dok艂adny plan nauki, czyli co masz do zrobienia (mo偶esz wtedy wykre艣la膰 zadania ju偶 wykonane飦?. Pami臋taj, 偶e zbyt du偶o materia艂u zniech臋ca, nie musisz wszystkiego zrobi膰 od razu. Mo偶e pracuj zgodnie z planem lekcji na dany dzie艅

鈥?Zaplanuj od razu przerwyw nauce 鈥?najlepiej maksymalnie co 45 minut

鈥?Przygotuj wszystkie materia艂y 鈥?ksi膮偶ki, 膰wiczenia, karty pracy

鈥?Ustaw sobie w pobli偶u biurka wod臋 - zaoszcz臋dzisz czas na w臋dr贸wki po domu

鈥?Wy艂膮cz telewizor, komputer, laptopa i muzyk臋 (zw艂aszcza t臋 z tekstem)

鈥?Od艂贸偶 na bok smartfona - na czas nauki wy艂膮cz d藕wi臋k, wibracje, a sam telefon od艂贸偶 gdzie艣 za siebie (ograniczysz pokus臋 sprawdzenia Facebooka, Messengera czy odpisania na smsa)

鈥?Wy艣pij si臋 wcze艣niej

A tymczasem b膮d藕my w kontakcie!!! Dyrektor Szko艂y: Irena J臋druszewska


Psycholog w e-szkole

Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele
Moi Drodzy, jak ju偶 pisa艂am ca艂y czas odbieram poczt臋 przez Librusa, wi臋c je艣li chcecie si臋 ze mn膮 skontaktowa膰, prosz臋 napisa膰. Na pewno zareaguj臋. Mog臋 te偶 艂膮czy膰 si臋 przez skype, je艣li korzystacie jeszcze z tej opcji. Na bie偶膮co b臋d臋 te偶 informowa艂a Was o nowych pomys艂ach na kontakt ze mn膮.

Pozdrawiam,
Magda Nawacka


Jak rozmawiac z dziecmi o koronawirusie

Witam serdecznie, poni偶ej znajduje si臋 link do strony, na kt贸rej w jasny i zrozumia艂y spos贸b opisano, jak My - doro艣li, rodzice - mo偶emy pom贸c dzieciom radzi膰 sobie z nieprzyjemnymi emocjami, kt贸re mog膮 odczuwa膰 w obecnej sytuacji. Zach臋cam do lektury i jednocze艣nie informuj臋, 偶e ca艂y czas odbieram poczt臋 na Librusie, wi臋c je艣li macie Pa艅stwo jakie艣 pytania, w膮tpliwo艣ci, rozterki zwi膮zane z rozwojem, opiek膮, wychowaniem dzieci, prosz臋 pisa膰.

Pozdrawiam,
Magda Nawacka

czytaj wi臋cej

pliki do 艣ci膮gniecia


Pedagog szkolny

Pedagog szkolny w sytuacjach trudnych jest dost臋pny przez konto Librus
zar贸wno dla uczni贸w jak i rodzic贸w.


UWAGA !!!Rekrutacja


UWAGA
Wnioski o przyj臋cie ucznia
do klasy pierwszej
oraz
oddzia艂u przedszkolnego
prosz臋 przys艂a膰 na adres:
sp1.sekretariat@olsztynek.pl
Tel. Sekretariat szko艂y 895192602


Rekrutacja


          Przypominamy rodzicom kandydat贸w do klasy pierwszej i przedszkola, 偶e w poniedzia艂ek 16 marca mija termin sk艂adania poda艅 o przyj臋cie dziecka do szko艂y. Druki poda艅 s膮 dost臋pne na stronie internetowej szko艂y oraz w sekretariacie. Prosz臋 rodzic贸w mieszkaj膮cych w obwodzie szko艂y o dopilnowanie tego terminu. Prosz臋 tak偶e o powiadomienie o tre艣ci tego komunikatu cz艂onk贸w rodzin i znajomych. W pi膮tek 20 marca do godz. 15.00 umie艣cimy na stronie szko艂y i na tablicy og艂osze艅 list臋 kandydat贸w zakwalifikowanych do przyj臋cia. Przypominam, 偶e dzieci z obwodu szko艂y maj膮 pierwsze艅stwo. Dzieci spoza obwodu b臋d膮 przyj臋te w miar臋 wolnych miejsc, w oparciu o spe艂nianie kryteri贸w wskazanych przez rodzic贸w w podaniu.

Marek Bartkowski- wicedyrektor szko艂y


Zawieszenie zaj臋膰 dydaktyczno-wychowawczych
Materia艂y do nauki w domu
Zawieszenie zaj臋膰 dydaktyczno-wychowawczych

Prosz臋 nie zg艂asza膰 si臋 po za艣wiadczenie do Przychodni. Wystarczy je偶eli takie o艣wiadczenie zostanie przez rodzica wype艂nione i dostarczone do pracodawcy. Druk o艣wiadczenia dost臋pny jest na stronie szko艂y lub w sekretariacie. Osoby prowadz膮ce dzia艂alno艣膰 pozarolnicz膮 sk艂adaj膮 o艣wiadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A.


O艣wiadczenie
Zawieszenie zaj臋膰 dydaktyczno-wychowawczych

Do DNIA 25.03.2020 roku
odwo艂uj臋 wszytkie zaj臋cia pozalekcyjne
organizowane na terenie plac贸wki

Dyrektor
Irena J臋druszewska


Zawieszenie zaj臋膰 dydaktyczno-wychowawczych
AKTUALNO艢CI
Zawieszenie zaj臋膰 dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szko艂ach i plac贸wkach o艣wiatowych
Informacj臋 G艂贸wnego Inspektora Sanitarnego

Zawieszenie zaj臋膰 dydaktyczno-wychowawczych
AKTUALNO艢CI
Zawieszenie zaj臋膰 dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szko艂ach i plac贸wkach o艣wiatowych
Informacja dyrektora szko艂y dla rodzic贸w odno艣nie profilaktyki zdrowotnej w zwi膮zku z zagro偶eniem epidemi膮 koronawirusa

W zwi膮zku z pojawiaj膮cymi si臋 w niekt贸rych krajach przypadkami zachorowa艅 na koronawirusa przekazuj臋 rodzicom:

Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej

Informacj臋 G艂贸wnego Inspektora Sanitarnego

Prosz臋 o zapoznanie si臋 z tre艣ci膮 obydwu dokument贸w, kt贸re wyczerpuj膮co informuj膮 o sposobach zapobiegania infekcji oraz post臋powania w przypadku podejrzenia o zaka偶enie b膮d藕 zachorowanie.
Jednocze艣nie informuj臋, 偶e w tym tygodniu piel臋gniarka szkolna spotka si臋 z uczniami celem przekazania informacji na w/w temat.


Sukces naszych Uczni贸w!

Zosta艂 rozstrzygni臋ty Plastyczny Konkurs Biblijny. Decyzj膮 Komisji Organizacyjnej (Akcji Katolickiej z Rumi): ADAM KASPROWICZ uzyska艂 I miejsce w grupie klas 3 a ALICJA KA殴MIERCZAK uzyska艂a II miejsce w grupie klas 1. To wielki sukces naszych zdolnych uczni贸w. Gratulujemy!馃槉.Komunikat Szko艂y Muzycznej

Powiatowa Szko艂a Muzyczna I st. w Dywitach filia w Olsztynku zaprasza na bezp艂atne zaj臋cia przygotowawcze do nauki w szkole muzycznej. Zaj臋cia b臋d膮 si臋 odbywa艂y w ka偶d膮 艣rod臋 w godz. 18.15-19.00 w budynku SP im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku (ul. G贸rna 5, sala 14). Pierwsze spotkanie 04.03.2020 r. o godz. 18.15.

plakat
Wi臋cej informacji pod numerem 530 372 375


Wyjazd do Spr臋cowa!

Uczniowie klasy 6b i 4a odwiedzili Klasztor Karmelitanek Bosych w Spr臋cowie. Spotkanie z Siostr膮 Mari膮 na wielu zrobi艂o ogromne wra偶enie. Pad艂o wiele pyta艅 dotycz膮cych codzienno艣ci, powo艂ania czy 偶ycia, na kt贸re Siostra z wielk膮 serdeczno艣ci膮 i cierpliwo艣ci膮 odpowiada艂a. W uczniach zrodzi艂o si臋 pragnienie powrotu do tego AZYLU SPOKOJU I DOBROCI馃槏.

zdj臋cia


Szkolne Ko艂o Wolontariatu

Opiekun Szkolnego Ko艂a Wolontariatu p. Agnieszka Pieckowska odwiedzi艂a Kociarni臋 by odda膰 zgromadzone rzeczy dla czworonog贸w. Przekazujemy s艂owa wdzi臋czno艣ci i podzi臋kowania od os贸b odpowiedzialnych za to dzie艂o tym, kt贸rzy w艂膮czyli si臋 w akcj臋. Na chwil臋 obecn膮 jest tam 30 kot贸w. Pani Agnieszka zobaczy艂a tzw. "przedszkole kot贸w" czyli miejsce przeznaczone dla najm艂odszych podopiecznych. Jest tak偶e 7 kot贸w gotowych do adopcji. Wierzymy, 偶e to nie koniec naszej wsp贸艂pracy z Kociarni膮 w Ostr贸dzie, bo jest wiele os贸b w艣r贸d nas, kt贸re kochaj膮 zwierz臋ta鉂?

zdj臋cia


Szkolne Ko艂a Wolontariatu

Pragniemy uszcz臋艣liwi膰 ludzi samotnych i chorych dlatego Szkolne Ko艂o Wolontariatu zaprasza wszystkich uczni贸w do wykonania:
          1.kartek wielkanocnych dla ludzi ci臋偶ko chorych i samotnych z naszego 艣rodowiska olsztyneckiego. Sprawi膮 one, 偶e nadchodz膮ce 艣wi臋ta b臋d膮 dla nich lepsze i pi臋kniejsze ni偶 codzienna samotno艣膰 czy zmaganie si臋 z chorob膮. Prosimy, aby kartki by艂y pomys艂owe, 艂adne i estetyczne, wykonane ze sztywnego papieru (bez wypisywania 偶ycze艅 i podpisywania si臋).
          2. otrzebujemy tak偶e 40 pisanek ze steropianu pi臋knie ozdobionych, kt贸re b臋d膮 mi艂ym prezentem dla naszych podopiecznych (w razie pyta艅 jak je wykona膰 prosz臋 zg艂asza膰 si臋 do p. Aldony 艁asi艅skiej sala nr 15).

Na kartki i pisanki czekamy do 27 marca w bibliotece szkolnej.
Ponadto wszystkich wolontariuszy i ch臋tnych uczni贸w zapraszamy 12 marca (czwartek) na warsztaty wielkanocne, podczas kt贸rych wsp贸lnie b臋dziemy tworzy膰 kartki i pisanki. Mile widziane materia艂y papiernicze, jajka steropianowe i r贸偶ne ozdoby (np.wst膮偶ki, cekiny, naklejki, itp.), kt贸re pos艂u偶膮 nam do dekoracji naszych arcydzie艂. Spotkanie w bibliotece szkolnej od 12.45 do 15.00.Sienkiewicz w liczbach

Sienkiewicz w liczbach to quiz matematyczny, kt贸ry zosta艂 przeprowadzony 13 .02. 20 r w klasach pi膮tych w ramach projektu o nobli艣cie-Henryku Sienkiewiczu , realizowanego w tym roku szkolnym w naszej szkole. W turnieju brali udzia艂 wszyscy uczniowie tych klas obecni w tym dniu w szkole. Wiadomo艣ci zwi膮zane z patronem zosta艂y przekszta艂cone w pytania na kt贸re trzeba by艂o bardzo szybko odpowiada膰, wykazuj膮c si臋 znajomo艣ci膮 matematycznych poj臋膰: rzymskich znak贸w, cech podzielno艣ci liczb, liczb z艂o偶onych , pierwszych , parzystych, okre艣la膰 wiek , wykonywa膰 dzia艂ania pami臋ciowe itp. By艂o to nie lada wyzwanie . Uczniowie z bardzo du偶ym zaanga偶owaniem rozwi膮zywali zadania. Najlepszy wynik zespo艂owo osi膮gn臋艂a 5 b, tu偶 za ni膮 5a a trzecie miejsce zaj臋艂a 5c. W rywalizacji indywidualnej najlepszy okaza艂 si臋 Konrad Kowalczyk z 5a, kt贸ry odpowiedzia艂 bezb艂臋dnie na wszystkie pytania. Doskonale poradzili sobie r贸wnie偶 :Magda Kopecka z 5a , Bartek Gajewski i Micha艂 G艂uszko z 5b, kt贸rzy stracili tylko po jednym punkcie. Brawo!!! By艂a to 艣wietna zabawa , kt贸ra przybli偶y艂a posta膰 Henryka Sienkiewicza w inny spos贸b a uczniowie przy tej okazji utrwalili poj臋cia matematyczne i 膰wiczyli refleks.

Serdecznie gratulujemy!!!


Informacja dla rodzic贸w
Bal karnawa艂owy
鉂わ笍WOLONTARIAT!

     10 stycznia grupa wolontariuszy wraz z opiekunami wyjecha艂a do Parku Trampolin w Olsztynie. By艂o to spotkanie integracyjne, podczas kt贸rego uczniowie z r贸偶nych klas, kt贸rych 艂膮czy wsp贸lna idea - pomaganie innym, mi臋li okazj臋 lepiej si臋 pozna膰 podczas rozm贸w i wsp贸lnej zabawy.

zdj臋cia


Informacja o ofercie szko艂y dla uczni贸w podczas Ferii
w SP 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku


      Podczas ferii w dniach 20-22.01. nauczyciele organizowa膰 b臋d膮 r贸偶ne formy wypoczynku dla uczni贸w. Zaj臋cia b臋d膮 realizowane w 2 grupach. Grup膮 25 uczni贸w klas 1-3 zajm膮 si臋 wychowawczynie, panie Edyta Deorocka i Monika Owczarek a grup膮 15 uczni贸w klas 4-6 panie: Gra偶yna Niest臋pska i El偶bieta Kuka. Dzieci b臋d膮 mia艂y zorganizowane zaj臋cia 艣wietlicowe, gry, zabawy, zaj臋cia kulinarne. Odb臋dzie si臋 tak偶e wycieczka do olszty艅skiego kina.

       Informujemy, 偶e nab贸r uczni贸w na w/w formy wypoczynku og艂osili艣my 8 stycznia na platformie LIBRUS oraz na tablicy og艂osze艅 szko艂y. Zg艂oszenia przyjmuj膮 panie: Monika Owczarek- klasy 1-3 oraz Gra偶yna Niest臋pska - klasy 4-6. Dzieci b臋d膮 przyj臋te w kolejno艣ci zg艂oszenia w miar臋 posiadanych miejsc. Rodzice nie ponosz膮 odp艂atno艣ci.

      Podczas ferii odb臋dzie si臋 tak偶e sportowy ob贸z w g贸rach zorganizowany przez UKS Olimpijczyk dla 30 uczni贸w 鈥?cz艂onk贸w dru偶yn sportowych. Nab贸r na ob贸z by艂 prowadzony w ramach klubu i z uwagi na ograniczon膮 liczb臋 miejsc nie ma ju偶 mo偶liwo艣ci zapisania si臋.

      艢rodki finansowe niezb臋dne do realizacji programu pozyska艂o Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gimnazjum w Olsztynku 鈥濸ro Gimnazjum鈥?oraz UKS Olimpijczyk w ramach projektu zg艂oszonego do Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwi膮zywania Problematyki Alkoholowej w Olsztynku


Orszak Trzech Kr贸li馃憫馃憫馃憫!

       Ju偶 7 raz zosta艂 zorganizowany przemarsz Orszak贸w Trzech Kr贸li ulicami Olsztynka. Ten czas pokaza艂 jak wspaniale Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele naszej szko艂y, mog膮 zintegrowa膰 si臋 w przygotowaniach i organizacji tego wydarzenia. Dzi臋kujemy w spos贸b szczeg贸lny Rodzicom, kt贸rzy zaanga偶owali si臋 i po艣wi臋cili sw贸j czas i energi臋 w przygotowaniu scenki walki dobra ze z艂em (ujawni艂o si臋 wiele talent贸w馃槇馃懠) oraz tym, kt贸rzy opiekowali si臋 naszymi uczniami 馃懆鈥嶐煈┾€嶐煈р€嶐煈 ko艣ciele i podczas przemarszu. Wasza pomoc jest nieoceniona.Liczymy na dalsz膮 wsp贸艂prac臋馃挆馃挆馃挆!!

zdj臋cia

czytaj wi臋cej


Podzi臋kowania
馃尣馃巺馃巹馃巺馃尣馃巺馃巹馃巺
Jase艂ka w Szkole Podstawowej nr 1

      Coraz bli偶ej Bo偶e Narodzenie. 艢wi膮teczny nastr贸j udziela si臋 ka偶demu. W sklepach pojawi艂y si臋 r贸偶ne ozdoby, kolorowe lampki, a na p贸艂kach 鈥?mn贸stwo towar贸w. Niekt贸re z nich nied艂ugo znajd膮 si臋 pod choink膮 jako prezenty. W szkole r贸wnie偶 odczuwa si臋 t臋 艣wi膮teczn膮 atmosfer臋.
       Sta艂o si臋 tradycj膮, 偶e ka偶dego roku przed 艣wi臋tami Bo偶ego Narodzenia uczniowie przygotowuj膮 widowisko maj膮ce za tre艣膰 narodzenie Jezusa Chrystusa. W tym roku r贸wnie偶 鈥?12. grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku uczniowie klas pierwszych przygotowali jase艂ka. W j臋zyku staropolskim jas艂o oznacza艂o 偶艂贸b, st膮d nawi膮zanie do miejsca, w kt贸rym Jezus zosta艂 po艂o偶ony po narodzinach. W kol臋dzie 艣piewamy : 鈥濿 偶艂obie le偶y, kt贸偶 pobie偶ny鈥︹€?
      Dzieci臋ce g艂osy, czasami ciche i dr偶膮ce, zachwyci艂y wszystkich s艂uchaczy i widz贸w, kt贸rzy przybyli obejrze膰 to przedstawienie. Byli to przedstawiciele lokalnych w艂adz, instytucji dzia艂aj膮cych w Olsztynku, a przede wszystkim rodzice, przed kt贸rymi dzieciom zawsze najtrudniej si臋 wyst臋puje. M艂odzi aktorzy poradzili sobie z trem膮 doskonale i wyst膮pili a偶 trzy razy w ci膮gu dnia. W histori臋 narodzin Pana Jezusa wplecione zosta艂y r贸偶ne formy przekazu scenicznego 鈥?taniec anio艂贸w, wyst臋py solo, kol臋dy za艣piewane w ch贸rze oraz przekaz instrumentalny. Uczniowie klas pierwszych ( Ia, Ib) doskonale zostali przygotowani do wyst臋pu na szkolnej scenie przez swoje wychowawczynie 鈥?p. Magdalen臋 Pietruszkiewicz i p. In臋 Zembrzusk膮, kt贸re tak偶e by艂y odpowiedzialne za dekoracj臋 sceny. Pani Bo偶ena Waloszek czuwa艂a nad choreografi膮 鈥?pokaz ta艅ca wykonany przez grup臋 taneczn膮 wzbudzi艂 wiele pozytywnych emocji. Po wyst臋pie uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
      Pani dyrektor Irena J臋druszewska podzi臋kowa艂a dzieciom za pi臋kny wyst臋p, a wszystkim zgromadzonym w sali widowiskowej z艂o偶y艂a 艣wi膮teczne 偶yczenia.

zdj臋cia馃挆Wolontariat!

W okresie przed艣wi膮tecznym wolontariusze nie szcz臋dzili czasu i si艂 dzielnie pracuj膮c podczas dwukrotnie zorganizowanych warsztat贸w bo偶onarodzeniowych.
Na pierwszym spotkaniu przygotowali kartki 艣wi膮teczne, kt贸re zosta艂y przekazane do Fundacji Wolne Miejsce w Olsztynie. Ich sprzeda偶 pozwoli艂a na zorganizowanie WIGILII DLA SAMOTNYCH. Przekazano ponad 160 pi臋knie wykonanych kartek.
Podczas drugiego spotkania wolontariusze wykonali ozdoby na szkoln膮 choink臋 nazwan膮 CHOINK膭 DOBRYCH UCZYNK脫W. R贸wnie偶 uczniowie z ka偶dej klasy mi臋li okazj臋 wykona膰 swoje bombki. Ozdoby s膮 pi臋kne, a ponadto nios膮 dobro, bo na ka偶dej z nich jest napisany dobry uczynek. B膮d藕my dobrzy dla siebie ka偶dego dnia...


zdj臋cia6a

Klasa 6a, po serii lekcji o przygodach Stasia i Nel w Afryce, odby艂a podr贸偶 po kolejnych kontynentach i wykona艂a swoje pierwsze lapbooki o wybranych krajach 艣wiata. Zaanga偶owanie i wsp贸艂praca si臋 op艂aci艂y!

zdj臋cia6c

Klasa 6c poznawa艂a bohater贸w "W pustyni i w puszczy" i przenios艂a ich z XIX w XXI wiek, tworz膮c im profile na Facebooku. Oto co z tego wynik艂o!

zdj臋ciaZemsta

       Cze艣nik
Hola, hola, nie tak zrobi臋 鈥?br /> Wszystko to s膮 z myd艂a ba艅ki 鈥?br /> Lepsz膮 zemst臋 przysposobi臋,
Ale trzeba za偶y膰 z ma艅ki.
鈥瀂emsta鈥?A.Fredro,akt IV, scena 5

W ramach lekcji j臋zyka polskiego uczniowie klasy VII wcielili si臋 w postaci "Zemsty" Aleksandra Fredry. M艂odzie偶 w dwu-trzy osobowych grupkach mia艂a za zadanie przedstawi膰 wybran膮 scen臋 tej znanej komedii. Pojawi艂y si臋 barwne stroje, ciekawe rekwizyty. Ka偶da grupa na sw贸j spos贸b pr贸bowa艂a sprosta膰 temu zadaniu.
Fredro zawar艂 w "Zem艣cie" g艂臋bokie prawdy o 艣wiecie i ludziach, ukaza艂 ca艂膮 z艂o偶ono艣膰 i niejednoznaczno艣膰 ludzkich charakter贸w i postaw. Pokaza艂, jak s膮siaduje z sob膮 prawo艣膰 i z艂o艣膰, wyrozumia艂o艣膰 i zacietrzewienie, porywczo艣膰 i opanowanie, afekt i sentyment, jak blisko bywa nieraz od waleczno艣ci do pieniactwa, od rozwagi do obskurantyzmu. Dzi臋ki owemu bogactwu Zemsta 艂atwo poddawa艂a si臋 odmiennym interpretacjom.

Gra偶yna Niest臋pska

zdj臋ciaZAPROSZENIE
Wyjazd do Gietrzwa艂du

       29 listopada m艂odzie偶 z naszej szko艂y razem z katechetkami odwiedzi艂a sanktuarium w Gietrzwa艂dzie. W tym niezwyk艂ym miejscu uczniowie uczestniczyli w Eucharystii i poznali or臋dzie Maryi. By艂 tak偶e czas na integracj臋馃槈.

zdj臋cia鉂わ笍鉂olontariat! Pomoc dla Hospicjum!馃挐

       Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie i Nauczyciele! Serdecznie dzi臋kujemy za 偶yczliwo艣膰 i ogromne zaanga偶owanie w akcj臋 zbi贸rki 艣rodk贸w piel臋gnacyjnych dla podopiecznych Hospicjum w Olsztynie. Pa艅stwa wra偶liwo艣ci i otwarto艣膰 na potrzeb臋 chorego cz艂owieka poruszy艂a serca pracownik贸w tej instytucji. Bardzo dzi臋kujemy za bezinteresown膮 pomoc i okazane serce!馃挆馃挆馃挆 Szkolne Ko艂o Wolontariatu.

zdj臋cia鉂わ笍Warsztaty Szkolnego Ko艂a Wolontariatu!

       Pomaganie innym daje rado艣膰!!! Przekonali si臋 o tym wolontariusze, kt贸rzy spotkali si臋 i tworzyli kartki 艣wi膮teczne馃巺馃巺馃巺 przeznaczone na pomoc osobom samotnym. Dzi臋kujemy za wasz czas, zaanga偶owanie i wielkie serca馃グ.

zdj臋ciaWycieczka do Warszawy

       Historia, nowoczesno艣膰 oraz podziw dla przyrody! To wszystko podczas wycieczki klas 6 do Warszawy.
      Nie mogli艣my si臋 doczeka膰 dojazdu do stolicy, w busie rozmawiali艣my i 艣piewali艣my piosenki. W Warszawie czeka艂 ju偶 na Nas przewodnik. Zwiedzanie rozpocz臋li艣my od Kolumny Zygmunta i poznali艣my jej histori臋. Nast臋pnie przeszli艣my do Zamku Kr贸lewskiego. Przewodnicy podzielili nas na 2 grupy, opowiadali bardzo ciekawie.Nawet osoby, kt贸re nie interesuj膮 si臋 histori膮, z wielkim zaciekawieniem s艂ucha艂y informacji i ciekawostek. Dowiedzieli艣my si臋,偶e pocz膮tki Zamku si臋gaj膮 ju偶 XIV w., a rozbudowa nast膮pi艂a w XVI w za czas贸w Zygmunta III Wazy. Powodem dla kt贸rego warto zobaczy膰 tak wa偶ny zabytek s膮 pi臋kne wn臋trza, galeria obraz贸w i rze藕b, oraz ceramiki. Mo偶na w nim zobaczy膰 oryginalne insygnia Kr贸lewskie Stanis艂awa Augusta Poniatowskiego, Miecz Orderu 艢wi臋tego Stanis艂awa, 艁a艅cuch Orderu Or艂a Bia艂ego, oraz ber艂o z akwamarynu.
      Odwiedzili艣my r贸wnie偶 miejsca wa偶ne dla ka偶dego Polaka, min. gr贸b Henryka Sienkiewicza, pomnik Adama Mickiewicza, pomnik Ma艂ego Powsta艅ca. Nast臋pnie udali艣my si臋 do warszawskiej biblioteki. Du偶e wra偶enie zrobi艂y na Nas przepi臋kne ogrody na dachu Biblioteki w jesiennej ods艂onie ,a dla wielu z nas najbardziej ekscytuj膮ca by艂a podr贸偶 metrem. Wracali艣my do domu bardzo zm臋czeni, lecz zadowoleni i nie mo偶emy doczeka膰 si臋 nast臋pnego wyjazdu, by zobaczy膰 inne wa偶ne miejsca w stolicy
      Wycieczka by艂a bardzo ekscytuj膮ca i ciekawa.

Weronika Kowalewska


Wycieczka do Warszawy

       Historia, nowoczesno艣膰 oraz podziw dla przyrody! To wszystko podczas wycieczki klas 6 do Warszawy.
      Nie mogli艣my si臋 doczeka膰 dojazdu do stolicy, w busie rozmawiali艣my i 艣piewali艣my piosenki. W Warszawie czeka艂 ju偶 na Nas przewodnik. Zwiedzanie rozpocz臋li艣my od Kolumny Zygmunta i poznali艣my jej histori臋. Nast臋pnie przeszli艣my do Zamku Kr贸lewskiego. Przewodnicy podzielili nas na 2 grupy, opowiadali bardzo ciekawie.Nawet osoby, kt贸re nie interesuj膮 si臋 histori膮, z wielkim zaciekawieniem s艂ucha艂y informacji i ciekawostek. Dowiedzieli艣my si臋,偶e pocz膮tki Zamku si臋gaj膮 ju偶 XIV w., a rozbudowa nast膮pi艂a w XVI w za czas贸w Zygmunta III Wazy. Powodem dla kt贸rego warto zobaczy膰 tak wa偶ny zabytek s膮 pi臋kne wn臋trza, galeria obraz贸w i rze藕b, oraz ceramiki. Mo偶na w nim zobaczy膰 oryginalne insygnia Kr贸lewskie Stanis艂awa Augusta Poniatowskiego, Miecz Orderu 艢wi臋tego Stanis艂awa, 艁a艅cuch Orderu Or艂a Bia艂ego, oraz ber艂o z akwamarynu.
      Odwiedzili艣my r贸wnie偶 miejsca wa偶ne dla ka偶dego Polaka, min. gr贸b Henryka Sienkiewicza, pomnik Adama Mickiewicza, pomnik Ma艂ego Powsta艅ca. Nast臋pnie udali艣my si臋 do warszawskiej biblioteki. Du偶e wra偶enie zrobi艂y na Nas przepi臋kne ogrody na dachu Biblioteki w jesiennej ods艂onie ,a dla wielu z nas najbardziej ekscytuj膮ca by艂a podr贸偶 metrem. Wracali艣my do domu bardzo zm臋czeni, lecz zadowoleni i nie mo偶emy doczeka膰 si臋 nast臋pnego wyjazdu, by zobaczy膰 inne wa偶ne miejsca w stolicy
      Wycieczka by艂a bardzo ekscytuj膮ca i ciekawa.

Weronika Kowalewska


Wycieczka do Malborka

       30 pa藕dziernika 2019r. odby艂a si臋 szkolna wycieczka do Malborka. Pojechali na ni膮 uczniowie klas:V i VI, pod opiek膮 Pa艅: Violetty Panasiuk-Michalak, Wioletty Kowalewskiej oraz Iwony Obarek.
      Celem wycieczki, by艂o zwiedzenie, jak przewodnik okre艣li艂: 鈥濶ajwi臋kszej g贸ry cegie艂 od Alp鈥漜zyli ogromnegoi tajemniczego zamku, pochodz膮cego z po艂owy XIII wieku.
      Malborski zamek zbudowany jest z czerwonej ceg艂y, gdzie mo偶na dostrzec liczne elementy w stylu gotyckim. Najbardziej rzuca艂a si臋 w oczy z艂ota rze藕ba Maryi Panny.W muzeum mogli艣my obejrze膰 wystaw臋 bursztyn贸w i uzbrojenia. Na uwag臋 zas艂uguje fakt, 偶e zamek w Malborku znajduje si臋 na li艣cie zabytk贸w UNESCO. Warto odwiedzi膰 zamek w Malborku z przewodnikiemi pozna膰 jego tajemnice.
      Wycieczka odby艂a si臋 w ramach szkolnego projektu 艢ladami Noblist贸w Polskich 鈥?Henryk Sienkiewicz.

SZYMON M.


Zaj臋cia doskonal膮ce

       Na zaj臋ciach doskonal膮cych z przyrody od stycznia 2019 r. spotykaj膮 si臋 uczniowie obecnych klas pi膮tych pod opiek膮 p. Joanny Tucholskiej. Zaj臋cia maja form臋 warsztat贸w, na kt贸rych odkrywamy u siebie pasj臋 przyrodnicz膮, zdobywamy oraz poszerzamy wiadomo艣ci z przedmiot贸w przyrodniczych, a przede wszystkim rozwijamy zainteresowania biologiczno-chemiczne. Ch臋tnie i aktywnie spotykamy si臋 w pracowni, bardzo dobrze wyposa偶onej, na zaj臋ciach, kt贸re bawi膮 i ucz膮. Sp臋dzamy mile czas w swoim towarzystwie. Z ka偶dych zaj臋膰 wychodzimy z nowymi wiadomo艣ciami oraz przyrodnicz膮 pasj膮, a tak偶e ochot膮 na dalsze naukowe spotkanie.


zdj臋cia


鈥濿 moim sercu bije Polska鈥?

       8 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku odby艂 si臋 uroczysty apel, kt贸ry mia艂 charakter patriotyczny. Po艣wi臋cony on by艂 101 rocznicy odzyskania przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci. Uczniowie przygotowali pi臋kne widowisko. By艂o ono wspania艂膮 lekcj膮 historii. W czasie wyst臋pu zosta艂y wykorzystane wszystkie 艣rodki artystycznego wyrazu: 艣piew, taniec, muzyka, pantomima.
      Historia Polski zosta艂a przedstawiona w spos贸b dostosowany do m艂odych odbiorc贸w. W symboliczny spos贸b m艂odzi aktorzy pokazali upadek pa艅stwa polskiego: 鈥濷rze艂 by艂 zbyt s艂aby i traci艂 pi贸ra鈥? Pa艅stwa zaborcze: Rosja, Austria i Prusy to smoki, kt贸re napad艂y na Or艂a. W bardzo plastyczny spos贸b autorzy przedstawienia oddali obraz upadku i niewoli Ojczyzny, docieraj膮c na pewno do wyobra藕ni najm艂odszych widz贸w.
      Na uroczysty apel przybyli przedstawiciele lokalnych w艂adz, kt贸rych serdecznie powita艂a pani Irena J臋druszewska 鈥?Dyrektor szko艂y.
      Apel odby艂 si臋 w sali widowiskowej. Widowisko by艂o wspania艂膮 uczt膮 duchow膮. Przygotowane zosta艂o przez uczni贸w dzia艂aj膮cych w szkolnym teatrze pod kierunkiem pani Ma艂gorzaty Przybu艂owskiej, pani Gra偶yny Niest臋pskiej i pani Ewy Suchodolskiej oraz pana Marka Bartkowskiego. Uk艂ady choreograficzne przygotowa艂a pani Bo偶ena Waloszek i pani Janina Berek oraz Zuzanna Lewandowska ( by艂a uczennica, kt贸ra wsp贸艂pracuje z nauczycielami).
      Tego rodzaju wydarzenia szkolne ucz膮 dzieci i m艂odzie偶, jak nale偶y kocha膰 Ojczyzn臋 i szanowa膰 tych, kt贸rzy walczyli o jej niepodleg艂o艣膰.

Danuta Salamon


zdj臋cia


馃帹馃帹馃帹Konkurs plastyczny dla klas I-III

Konkurs plastyczny dla klas I-III
Temat przewodni: Ewangelia wg 艣w. Marka

Uczestnikami Konkursu mog膮 by膰 uczniowie klas: I, II, III

Przebieg eliminacji:
I Etap klasowy:
Najp贸藕niej do 13 grudnia 2019 r. (pi膮tek) prace przynosz膮 wszyscy ch臋tni uczniowie
II Etap szkolny:
Najp贸藕niej do 19 grudnia 2019 r. (czwartek) jest wybieranych przez Szkoln膮 Komisj臋 Konkursow膮 5 najciekawszych prac
III Etap archidiecezjalny:
Prace konkursowe zostaj膮 przes艂ane na adres Archidiecezjalnej Komisji Konkursowej w Mi艂akowie

1. Prac臋 konkursow膮 nale偶y wykona膰 dowoln膮 technik膮 馃枌馃枍鉁傦笍(farby, kredki, wyklejanki) na formacie A 3. (Prace w innym formacie nie zostan膮 uwzgl臋dnione w konkursie).
2. Praca wymaga opisania na odwrocie wg wzoru: imi臋 i nazwisko ucznia, adres szko艂y, klasa, imi臋 i nazwisko katechety prowadz膮cego zaj臋cia z klas膮, a tak偶e wybrany fragment Ewangelii wg 艣w. Marka.
Uwaga.

Uwaga. Termin wykonania zdj臋膰 przez fotografa przek艂adamy na czwartek i pi膮tek. Jutro (艣roda) zamieszcz臋 w Librusie przydzia艂 klas na poszczeg贸lne godziny lekcyjne. Zdj臋cia b臋d膮 wykonywane w sali widowiskowej.
鉂わ笍Wolontariat!鉂?

Szkolne Ko艂o Wolontariatu w艂膮cza si臋 w akcj臋 "Wigilia dla samotnych" organizowan膮 przez Fundacj臋 "Wolne Miejsce". To wspania艂a inicjatywa maj膮ca na celu uszcz臋艣liwi膰 tych, kt贸rzy nie maj膮 z kim sp臋dzi膰 艢wi膮t Bo偶ego Narodzenia.
Jak mo偶emy pom贸c?
Nale偶y wykona膰 艣wi膮teczn膮 kartk臋, kt贸ra b臋dzie sprzedana podczas koncertu charytatywnego - 10 grudnia, aby pozyska膰 pieni膮dze na zorganizowanie Wigilii.
Prosimy, aby kartki by艂y pomys艂owe, 艂adne i estetyczne, wykonane ze sztywnego papieru (bez wypisywania 偶ycze艅). Mo偶na je przynosi膰 do 6 grudnia do biblioteki szkolnej lub do p. M. Ko艂akowskiej.
Ponadto wolontariusze z klas od IV do VIII s膮 zaproszeni 19 listopada (wtorek) do biblioteki szkolnej w godz. 13.30-15.00 na warsztaty bo偶onarodzeniowe w celu wsp贸lnego wykonywania kartek 艣wi膮tecznych.
Zapraszamy!馃檪
Program Wzmacniania Rodziny

Dzi臋ki wsp贸艂pracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Gimnazjum w Olsztynku "Pro Gimnazjum" oraz Gminn膮 Komisj膮 Rozwi膮zywania Problem贸w Alkoholowych w Gminie Olsztynek,od 1 pa藕dziernika w naszej szkole realizowany jest rekomendowany program pn.Program Wzmacniania Rodziny.Do udzia艂u zaprosili艣myrodzic贸w wraz z dzie膰mi z klas V i VI szk贸艂 podstawowych z terenu gminy. W bie偶膮cej edycji uczestniczy dziesi臋膰 rodzin.
Na czym polega Program Wzmacniania Rodziny?
鈥potkania odbywaj膮 si臋 raz w tygodniu, przez okres 7tygodni
鈥ierze w nich udzia艂 grupa oko艂o 10 rodzin (rodzic贸w/opiekun贸w i ich dzieci), kt贸rzy chc膮 poprawi膰 swoje wzajemne relacje.
鈥a偶de spotkanie trwa 2 godziny
鈥 pierwszej godzinie zaj臋cia odbywaj膮 si臋 oddzielnie w grupie rodzic贸w/opiekun贸w oraz w grupie m艂odzie偶y,
鈥ruga godzina zaj臋膰 to czas sp臋dzony wsp贸lnie przez rodzic贸w i dzieci .
鈥odczas sesji:
鈥okazywane s膮 typowe sytuacje z 偶ycia rodzinnego (filmy),
鈥yskutuje si臋 na temat rozwi膮zywania problem贸w, z kt贸rymi rodzina ma do czynienia,
鈥rganizowane s膮 gry, zabawy i 膰wiczenia pozwalaj膮ce rodzicom i dzieciom mi艂o sp臋dzi膰 razem czas.
鈥i臋dzy kolejnymi spotkaniami mo偶na wypr贸bowa膰 we w艂asnej rodzinie metody rozwi膮zywania problem贸w omawiane w czasie sesji.
鈥potkania s膮 prowadzone przez psychologa, pedagoga oraz terapeut臋 鈥搊soby z du偶ym do艣wiadczeniem w pracy z m艂odzie偶膮 i z rodzinami.

Magdalena Nawacka

Pasowanie uczni贸w klas pierwszych na czytelnik贸w

       5 listopada w naszej szkole odby艂o si臋 pasowanie uczni贸w klas pierwszych na czytelnik贸w. By艂a to dla dzieci szczeg贸lna uroczysto艣膰, bowiem pierwsze spotkanie z bibliotek膮 szkoln膮 to wyj膮tkowa chwila, a samodzielne wypo偶yczanie ksi膮偶ek zawsze jest mi艂ym prze偶yciem.
      W 艣wiat bajek wprowadzi艂y uczni贸w Czerwony Kapturek (w tej roli wyst膮pi艂a Iga Szukiel), Kot w butach (Weronika Pe艂ka) oraz Ksi膮偶ka (Gabrysia Moroz). Dziewcz臋ta zaprezentowa艂y dzieciom scenki z wierszami Jana Brzechwy i Hanny Januszewskiej oraz przygotowa艂y zagadki ze znanych bajek.
      Szczeg贸lnym momentem spotkania by艂o uroczyste z艂o偶enie przyrzeczenia przez pierwszoklasist贸w oraz pasowanie, kt贸rego dokona艂a p. Irena J臋druszewska, dyrektor szko艂y oraz p. Miros艂aw Obr臋bski, dyrektor ZASiP-u. Na pami膮tk臋 przyst膮pienia do grona czytelnik贸w uczniowie otrzymali zak艂adki, a ka偶dej klasie wr臋czono dyplom pami膮tkowy z pasowania. Nast臋pnie ka偶de z dzieci mog艂o osobi艣cie zapozna膰 si臋 z ksi臋gozbiorem i wybra膰 ksi膮偶k臋 dla siebie.
      Uczniowie klas pierwszych stali si臋 pe艂noprawnymi czytelnikami. Mamy nadziej臋, 偶e b臋d膮 cz臋stymi go艣膰mi w bibliotece, a kontakt z ksi膮偶k膮 sprawi im wiele rado艣ci i zadowolenia. Zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki!

Agnieszka Pieckowska
Daria S臋pkowska
nauczyciele bibliotekarzezdj臋cia


Pomoc dla Hospicjum!

Pami臋膰 o Janie Pawle II!

      W pa藕dzierniku przypada rocznica wyboru Karola Wojty艂y na Stolic臋 Piotrow膮. Aby zachowa膰 pami臋膰 o Papie偶u Polaku uczniowie podczas lekcji poznali najwa偶niejsze fakty z Jego 偶ycia a klasa IV i VII przesz艂a szlakiem Jana Paw艂a II po Olsztynku.

zdj臋cia


Nadzwyczajny Miesi膮c Misyjny!

      18 pa藕dziernika nasz膮 szko艂臋 odwiedzi艂a siostra Teresa ze Zgromadzenia Si贸str 艣w. Katarzyny. Go艣膰 podczas spotka艅 z uczniami m贸wi艂 o misjach oraz o warunkach 偶ycia w Afryce.

zdj臋cia


Wycieczka do Malbrka

      W dniu 17 pa藕dziernika 2019 roku klasa 5a pod opiek膮 wychowawczyni Joanny Tucholskiej oraz pani Agnieszki Pieckowskiej zwiedza艂a zamek w Malborku. Wyjazd zosta艂 zaplanowany w zwi膮zku z realizacj膮 projektu 艢ladami Noblist贸w Polskich - Henryk Sienkiewicz.
Uczniowie zapoznali si臋 z histori膮 zamku, kt贸rej pocz膮tki si臋gaj膮 drugiej po艂owy XIII wieku. Obecnie ju偶 wiedz膮, 偶e zamek w Malborku stanowi najwi臋kszy gotycki zesp贸艂 zamkowym na 艣wiecie, o powierzchni oko艂o 21 hektar贸w i jest arcydzie艂em architektury obronnej i rezydencjonalnej p贸藕nego 艣redniowiecza. Od 1309 roku Malbork to siedziba wielkich mistrz贸w Zakonu Krzy偶ackiego i stolica jednego z najpot臋偶niejszych pa艅stw 艣redniowiecznej Europy.
W 1997 roku Zamek w Malborku wpisano na presti偶ow膮 list臋 艢wiatowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


Zdj臋cia klasowe

W 艣rod臋 13 listopada w szkole fotograf b臋dzie robi艂 dzieciom zdj臋cia klasowe, indywidualne oraz do legitymacji. Prosz臋 wychowawc贸w o przekazanie tej informacji rodzicom oraz uczniom. Na stronie internetowej szko艂y zamieszczona jest ulotka z cennikiem. W dniu robienia zdj臋膰 dzieci nie musz膮 przynosi膰 pieni臋dzy.
G艂osuj na nasz projekt w ramach OBO

       Informujemy, 偶e w dniach 17-23 pa藕dziernika do godz. 15.00 trwa glosowanie na projekty w ramach Olsztyneckiego Bud偶etu Obywatelskiego- OBO. Zach臋camy do g艂osowania na projekt zg艂oszony przez nasz膮 szko艂臋 oraz 艣rodowisko m艂odzie偶owe: 鈥濼rzymaj Form臋- Fit & Street Workout鈥? ( numer 3 na li艣cie projekt贸w).
      Projekt
zak艂ada wybudowanie na terenie dziedzi艅ca Szko艂y Podstawowej Nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku si艂owni wyposa偶onej w zestaw urz膮dze艅 do treningu . W sk艂ad zestawu wchodz膮 4 urz膮dzenia do treningu personalnego: Wio艣larz, Prasa No偶na, Orbitrek, Wyciskanie Siedz膮c oraz urz膮dzenie Street Workout z dr膮偶kami i por臋czami. Zestaw uzupe艂nia stolik do gry w szachy. Urz膮dzenia Street Workout b臋d膮 zainstalowane na nawierzchni wylewanej z granulatu co zapewnia wysoki poziom bezpiecze艅stwa dla os贸b 膰wicz膮cych. Nawierzchnia chroni przed urazami. Pozosta艂e urz膮dzenia si艂owni oraz stolik szachowy b臋d膮 usytuowane na terenie pobliskiego trawnika w cieniu drzew.
      Projekt jest niezwykle istotny i potrzebny nie tylko dla potrzeb szko艂y, ale ca艂ego 艣rodowiska Olsztynka. Usytuowanie na terenie dziedzi艅ca szko艂y takiego zestawu urz膮dze艅 wkomponowuje si臋 w istniej膮c膮 infrastruktur臋 sportow膮 鈥?Hala sportowa, Orlik, Plac zabaw- 鈥瀂ajezdnia Tramwajowa鈥? Z obiekt贸w tych korzysta wielu mieszka艅c贸w Olsztynka zrzeszonych w klubach i organizacjach sportowych: Olimpia, Uczniowskie Kluby Sportowe, Zumba, Aikido i Fitness. Na terenie obiektu organizowane s膮 liczne imprezy sportowe, kulturalne i o艣wiatowe.
      Glosowa膰 mo偶na przez Internet na stronie   www.obo.olsztynek.pl  oraz w punktach do g艂osowania na terenie Olsztynka: Gminne Centrum Zdrowia, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski O艣rodek Pomocy Spo艂ecznej oraz w Urz臋dzie Miejskim. W g艂osowaniu mo偶e wzi膮膰 udzia艂 ka偶dy mieszkaniec Olsztynka bez wzgl臋du na wiek ( nie trzeba do艂膮cza膰 zgody rodzica lub opiekuna.)

Uroczysto艣膰 przekazania sztandaru
Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku


       W 偶yciu ka偶dej szko艂y s膮 wydarzenia, kt贸re pami臋ta si臋 bardzo d艂ugo. Jednym z takich wydarze艅 jest uroczysto艣膰 przekazania sztandaru Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku. Uroczysto艣膰 ta odby艂a si臋 14 pa藕dziernika 2019 roku i zbieg艂a si臋 w czasie z uroczysto艣ci膮 Dnia Komisji Edukacji Narodowej 鈥?艣wi臋tem wszystkich pracownik贸w o艣wiaty.
       W 2009 roku byli艣my 艣wiadkami podobnej uroczysto艣ci. Wtedy sztandar zosta艂 przekazany Gimnazjum im. Noblist贸w Polskich. Wraz z reform膮 i zmianami, kt贸re nast膮pi艂y w szkolnictwie, Gimnazjum przekszta艂ci艂o si臋 w Szko艂臋 Podstawow膮 nr 1, kt贸ra zachowa艂a imi臋 Noblist贸w Polskich. Obecnie sztandar Gimnazjum pe艂ni rol臋 historyczn膮. W tym roku nasza szko艂a rozpocz臋艂a trzeci rok dzia艂alno艣ci. Znajduje si臋 tu tak偶e oddzia艂 przedszkolny, w kt贸rym 鈥瀠cz膮 si臋鈥?trzy i czterolatki.
       Sztandar jest symbolem oraz najwy偶szym dobrem szko艂y i nale偶y mu si臋 taki sam szacunek jak symbolom narodowym. Dla spo艂eczno艣ci szkolnej jest symbolem Ma艂ej Ojczyzny, jak膮 jest szko艂a i jej najbli偶sze otoczenie. Sztandar uczy poczucia odpowiedzialno艣ci i troski o dobre imi臋 szko艂y, godnej postawy i zobowi膮zuje do przejmowania zasad post臋powania Patrona Szko艂y, czyli Noblist贸w Polskich, kt贸rzy byli lud藕mi prawymi, uczciwymi i pe艂nymi wiary, d膮偶yli do prawdy i wolno艣ci, kt贸rzy umi艂owali pi臋kno i dobro. Sztandary ju偶 od dawna otoczone by艂y nale偶nym im szacunkiem i mi艂o艣ci膮. Dlatego oddawano im cze艣膰 i honory, uroczy艣cie je po艣wi臋cano, sk艂adano na nie przysi臋g臋. By艂y czym艣 wyj膮tkowym i szczeg贸lnym.
       Sztandar Szko艂y Podstawowej nr 1 b臋dzie jednoczy艂 ca艂膮 spo艂eczno艣膰 szkoln膮, b臋dzie towarzyszy艂 najwa偶niejszym wydarzeniom, w kt贸rych b臋d膮 brali udzia艂 uczniowie i b臋dzie tak偶e naszym znakiem rozpoznawczym. Dlatego tak wa偶na jest ta uroczysto艣膰 dla wszystkich tych, kt贸rzy czuj膮 odpowiedzialno艣膰 za losy szko艂y.
       Zosta艂 on zaprojektowany przez p. Ma艂gorzat臋 Pingot i p. Jacka Kamienieckiego, a wykonany przez Siostry ze Zgromadzenia Zakonnego Si贸str Karmelitanek Bosych w Spr臋cowie.
       Na uroczysto艣膰 przybyli dostojni go艣cie, przedstawiciele lokalnych w艂adz, dyrektorzy szk贸艂, instytucji, wsp贸艂pracuj膮cych ze szko艂膮, radni, rodzice i przyjaciele szko艂y. Wszystkich zgromadzonych bardzo serdecznie powita艂a Dyrektor szko艂y - p. Irena J臋druszewska.
       Poczet sztandarowy Rady Szko艂y wni贸s艂 sztandar, p贸藕niej nast膮pi艂o symboliczne wbijanie gwo藕dzi, kt贸re symbolizuj膮 darczy艅c贸w. Pierwszy gw贸藕d藕 zosta艂 wbity przez p. Andrzeja Wojd臋 鈥?Przewodnicz膮cego Rady Miasta i Mart臋 Gola鈥揝karbnika Miasta. Do wbijania drugiego gwo藕dzia ufundowanego w imieniu spo艂eczno艣ci i przyjaci贸艂 szko艂y zosta艂a poproszona p. Irena J臋druszewska 鈥?Dyrektor szko艂y, p. Ewa Petryna 鈥?Przewodnicz膮ca Rady Rodzic贸w, p. Danuta Bondaruk 鈥?Przewodnicz膮ca Rady Szko艂y, p. Agnieszka Olszewska 鈥?Skarbnik, p. Agnieszka Pieczara 鈥?wieloletnia Przewodnicz膮ca Rady Rodzic贸w, przyjaciel szko艂y, Weronika Kowalewska 鈥?Przewodnicz膮ca Samorz膮du Szkolnego. Po wbiciu gwo藕dzi p. Ewa Petryna zwr贸ci艂a si臋 do ksi臋dza Remigiusza Klimkowskiego, Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Naj艣wi臋tszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku o po艣wi臋cenie sztandaru. Ksi膮dz Dziekan po艣wi臋ci艂 sztandar, a nast臋pnie p. Danuta Bondaruk odczyta艂a akt przekazania sztandaru, a rodzic贸w poprosi艂a o przekazanie sztandaru p. Dyrektor.
       Pani Dyrektor podzi臋kowa艂a Radzie Szko艂y: 鈥?Przyjmuj膮c sztandar, wyra偶am serdeczne podzi臋kowanie za tak cenny dar 鈥?symbol jedno艣ci rodzic贸w i nauczycieli w dziele wychowania m艂odego pokolenia. Pragn臋 zapewni膰, 偶e jest on no艣nikiem systemu warto艣ci, kt贸re b臋d膮 fundamentem pracy dydaktycznej i wychowawczej naszej szko艂y鈥?
       Nast臋pnie przedstawiciele pracownik贸w szko艂y z艂o偶yli 艣lubowanie na sztandar. Od tej pory sztandar b臋dzie dla nas najwa偶niejszym symbolem patriotyzmu, honoru i jedno艣ci. Pani Dyrektor wraz z p. Micha艂em Grzeszczakiem zaprezentowali sztandar wszystkim zgromadzonym na tej uroczysto艣ci. Oto jego opis: 鈥濸艂atem sztandaru jest tkanina w kszta艂cie kwadratu o wymiarach 100x100 cm wyko艅czona z艂otymi fr臋dzlami, z wyj膮tkiem boku przylegaj膮cego do drzewca, do kt贸rego zamocowane s膮 metalowe uchwyty. Awers sztandaru 鈥?strona g艂贸wna - ma granatowe t艂o. Centralne miejsce zajmuje bia艂y kwadrat otoczony dwiema dekoracyjnymi obw贸dkami o z艂otej barwie.W jego 艣rodkowej cz臋艣ci znajduje si臋 granatowa, szkolna tarcza z bia艂o-czerwon膮 flag膮, biegn膮c膮 z jej prawego naro偶nika i rozszerzaj膮ca si臋 ku do艂owi. W prawym dolnym rogu tarczy jest wyszyty w kolorze z艂otym medal z wizerunkiem Alfreda Bernharda Nobla. Na polu z bia艂ego kwadratu, pod tarcz膮 jest umieszczony rok przekazania szkole sztandaru przez rodzic贸w 鈥?2019. Wok贸艂 centralnego motywu biegnie w kszta艂cie ko艂a z艂oty napis z czerwonym p贸艂cieniem 鈥濻zko艂a Podstawowa Nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku鈥? Rewers 鈥?strona odwrotna - podzielona jest na cztery pola, tworz膮ce t艂o w barwach narodowych. W 艣rodkowej jego cz臋艣ci znajduje si臋 orze艂 w koronie wykonany haftem wypuk艂ym w kolorze srebrnym. Z艂ot膮 nici膮 wyszyto koron臋, dzi贸b i szpony. Wok贸艂 widnieje napis: NAUKA, OJCZYZNA, PRACA, PRZYSZ艁O艢膯. Drzewce sztandaru wykonane jest z drewna toczonego, zako艅czone metalow膮 g艂owic膮 w formie or艂a w koronie鈥?
       Potem nast膮pi艂o przekazanie sztandaru uczniom, kt贸rzy z艂o偶yli 艣lubowanie. 艢lubowanie uczni贸w zako艅czy艂o ceremonia艂 przekazania sztandaru spo艂eczno艣ci szkolnej.
       Nast臋pnie zabra艂 g艂os p. Andrzej Wojda, kt贸ry z艂o偶y艂 偶yczenia wszystkim pracownikom szko艂y i w imieniu Burmistrza Olsztynka wr臋czy艂 nagrody nauczycielom. Pani Dyrektor r贸wnie偶 nagrodzi艂a nauczycieli, wr臋czaj膮c im Nagrody Dyrektora. Podzi臋kowa艂a tak偶e dyrektorom szk贸艂 i instytucji z Olsztynka za przekazanie listu gratulacyjnego i prezentu dla oddzia艂u przedszkolnego. W imieniu Rady Rodzic贸w p. Ewa Petryna z艂o偶y艂a na r臋ce p. Dyrektor 偶yczenia dla nauczycieli. Rada Szko艂y ufundowa艂a chusty dla dzieci. Maj膮 one takie kolory jak nasz sztandar. Stanowi膰 b臋d膮 pi臋kny akcent dekoracyjny i wyr贸偶niaj膮cy naszych uczni贸w.
        Uczniowie klas trzecich, nale偶膮cy do zespo艂u tanecznego, pod kierunkiem p. Bo偶eny Waloszek zaprezentowali kilka ta艅c贸w ludowych. By艂 to szot, kujawiak i mazur. Tancerze w barwnych strojach na moment zaw艂adn臋li scen膮 i zachwycili swoim wyst臋pem wszystkich zgromadzonych. Dzieci za艣piewa艂y tak偶e piosenk臋 鈥濲estem Polk膮 i Polakiem鈥? O stron臋 muzyczn膮 zadba艂a p. El偶bieta Kucka.
       Nast臋pnie uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na uczni贸w. Pani Irena J臋druszewska i p. Laura Kuprowska wr臋czy艂y uczniom symboliczne medale.
       Pi臋kny program artystyczny z udzia艂em pierwszoklasist贸w, kt贸rzy pokazali sw贸j talent muzyczny, zosta艂 przygotowany pod kierunkiem p. Iny Zembrzuskiej i p. Magdaleny Pietruszkiewicz . Po wyst臋pie uczniowie rozeszli si臋 do klas. By艂a to uroczysto艣膰, kt贸ra zostanie na d艂ugo w naszej pami臋ci.

Danuta Salamon


zdj臋cia


Code Week


Kodujemy, programujemy, budujemy i programujemy roboty, tworzymy grafik臋... czyli bierzemy udzia艂 w Code Week. Wi臋cej informacji:

https://codeweek.eu/

http://koduj.gov.pl/
Telefon zaufania

Dni G艂o艣nego Czytania

      W dniach 30 wrze艣nia i 1 pa藕dziernika br. w naszej szkole obchodzili艣my Dni G艂o艣nego Czytania. Do biblioteki zostali zaproszeni uczniowie klasy czwartej i klas sz贸stych, kt贸rzy wys艂uchali fragment贸w ksi膮偶ek czytanych przez nauczycieli bibliotekarzy oraz wzi臋li udzia艂 w quizach dotycz膮cych poznanych ksi膮偶ek. Sami r贸wnie偶 zaprezentowali wybrane pozycje i odczytali ciekawe urywki. 鈥濩zytanie ksi膮偶ek to najpi臋kniejsza zabawa, jak膮 sobie ludzko艣膰 wymy艣li艂a鈥?cytuj膮c s艂owa noblistki Wis艂awy Szymborskiej bawmy si臋 (czytajmy) wi臋c codziennie i czerpmy z tego rado艣膰.

zdj臋cia


Konkurs plastyczny

     Uczniowie naszej szko艂y wyr贸偶nieni w og贸lnopolskiem konkursie plastyczno - literackim "Ja za 20 lat" realizowanym w ramach kampaniii Zachowaj Trze藕wy Umys艂

Wycieczka da Malborka

     W25 wrze艣nia uczniowie klas III i IV naszej szko艂y byli na wycieczce w Malborku. Moc atrakcji czeka艂a na uczestnik贸w w Dino Parku. Zachwyt wywo艂a艂y ruchome dinozaury, kino 5D, przejazd wagonikami,muzeum skamienia艂o艣ci i plac zabaw. W ramach projektu 艢ladami Noblist贸w Polskich i roku Henryka Sienkiewicza uczniowie odwiedzili zamek krzy偶acki w Malborku. Tw贸rczo艣膰 pisarza cz臋sto nawi膮zuje do czas贸w krzy偶ackich, wi臋c mo偶na by艂o poczu膰 atmosfer臋 dawnych lat. Dzi臋ki takiej wycieczce uczniowie ch臋tnie si臋gn膮 po lektur臋 "Krzy偶ak贸w". W nietypowy spos贸b przebiega艂o zwiedzanie zamku. Uczestnicy otrzymali audiobooki, kt贸re oprowadza艂y po twierdzy.


zdj臋cia


R贸偶a艅cowy Konkurs Plastyczny b臋d膮cy akcj膮 charytatywn膮

     Zach臋camy wszystkich uczni贸w do konkursu na naj艂adniejsze prace plastyczne dotycz膮ce dw贸ch tajemnic r贸偶a艅cowych (Bo偶ego Narodzenia oraz Zmartwychwstania Pana Jezusa). Konkurs ma charakter akcji charytatywnej o nazwie 鈥濪zieci臋ca kartka pomaga鈥? Zwyci臋skie prace zostan膮 wydrukowane w formie kartek 艣wi膮tecznych i b臋d膮 rozprowadzane jako cegie艂ki na rzecz dzieci potrzebuj膮cych pomocy charytatywnej (rehabilitacja, zakup jedzenia i ubra艅) zar贸wno tutaj w Polce jak i za granic膮.
Odb臋dzie si臋 w 2 kategoriach: dla klas 0-4, oraz klas 5-8.
Praca konkursowa ma by膰 prac膮 plastyczn膮 wykonan膮 w dowolnej technice w formacie A4. Temat 1 pracy: 鈥濨o偶e Narodzenie鈥? Temat 2 pracy: 鈥瀂martwychwstanie Pana Jezusa鈥?
Ka偶dy z uczestnik贸w powinien wykona膰 dwie prace. Obie nale偶y podpisa膰 na odwrocie tak aby podpis nie przebija艂 na wykonan膮 prac臋 plastyczn膮. Nale偶y poda膰: imi臋 i nazwisko, klasa i nazwa szko艂y, telefon lub e-mail kontaktowy do opiekuna. Prace anonimowe nie b臋d膮 zakwalifikowane do konkursu.
Do zg艂oszenia potrzebne jest zaakceptowanie regulaminu oraz przeniesienie praw autorskich na organizatora konkursu przez rodzica lub prawnego opiekuna uczestnika konkursu (dokument do odbioru u katechetek).
Nale偶y przekaza膰 o艣wiadczenie rodzica i prace konkursowe katechetkom do 25 pa藕dziernika 2019 r.
Na zwyci臋zc贸w czekaj膮 nagrody w formie bon贸w podarunkowych do sklep贸w ze sprz臋tem multimedialnym o warto艣ci (1 x 300 z艂, 2 x 200 z艂, 5 x 100 z艂). Mo偶liwe s膮 dodatkowe wyr贸偶nienia i nagrody.


鈥濧kademia nowoczesnych szk贸艂 Gminy Olsztynek鈥?

     We wtorek 24 wrze艣nia ponownie w naszej szkole mia艂 miejsce 鈥濬estiwal nauki z eksperymentami鈥? zorganizowany w ramach projektu 鈥濧kademia nowoczesnych szk贸艂 Gminy Olsztynek鈥? Uczniowie klas V i VI mieli niepowtarzaln膮 okazj臋 obejrze膰 do艣wiadczenia z zakresu chemii i fizyki. Dzieci dowiedzia艂y si臋 jak wyj膮tkow膮 substancj膮 jest suchy l贸d (a swoj膮 drog膮, jak l贸d mo偶e by膰 suchy?). Pozna艂y w艂a艣ciwo艣ci niezwyk艂ego, widowiskowego ciek艂ego azotu. Dzi臋ki niemu, np. zjad艂y zdrowe, mi臋towe chipsy, zobaczy艂y jak zrobi膰 najszybsze lody 艣wiata i wbi艂y gwo藕dzie bananowym oraz jab艂kowym m艂otkiem. Uczniowie dowiedzieli si臋 czym jest i jak powstaje pr膮d, czym jest 艣wiat艂o UV, a tak偶e obejrzeli pokaz laser贸w. Nie oby艂o si臋 r贸wnie偶 bez warsztat贸w z robotyki.
呕ywa reakcja naszych uczni贸w dowiod艂a, 偶e magii nauki trudno jest si臋 oprze膰.


zdj臋cia


mLegitymacje

Nasza szko艂a jako pierwsza w gminie i zapewne jedna z pierwszych w Polsce wdro偶y艂a mLegitymacje na platformie mObywatel.
Dzisiaj wydali艣my pierwsz膮 mLegitymaj臋.
W najbli偶szym czasie b臋dziemy kontynuowali wyrabianie i wydawanie mLegitymacji kolejnym uczniom.

Wycieczka na Litw臋

      17 wrze艣nia 2019 r. we wtorek 17 uczni贸w z klasy 5 c i 3 uczennice z 5 a wyjecha艂o na czterodniow膮 wycieczk臋 na Litw臋. Granic臋 polsko-litewsk膮 przekroczyli艣my w Budzisku- Kalwarija i skierowali艣my si臋 do Trok, aby zwiedzi膰 s艂awny zamek na wodzie. Nast臋pnie udali艣my si臋 do wspania艂ego Pa艂acu Tyszkiewicz贸w w Zakroczu Trockim. P贸藕nym wieczorem dotarli艣my do Mejszago艂y, gdzie przez cztery dni go艣cili艣my w Gimnazjum, kt贸re zapewni艂o nam nocleg i sto艂贸wk臋.
      Drugiego dnia udali艣my si臋 do Wilna 鈥?obecnej stolicy Litwy i zwiedzili艣my liczne zabytki tego pi臋knego miasta. W Wilnie mieszcz膮 si臋 33 ko艣cio艂y, my odwiedzili艣my kilka z nich, m.in. ko艣ci贸艂 艣w. Aposto艂贸w Piotra i Paw艂a, Ostr膮 Bram臋 鈥?najbardziej rozpoznawane sanktuarium wile艅skie, ko艣ci贸艂 艣w. Teresy, cerkiew prawos艂awn膮 Ducha 艣w. z charakterystycznymi 鈥瀖umiami鈥? trzech wile艅skich m臋czennik贸w. Nie mogli艣my pomin膮膰 cmentarza na Rossie i G贸ry Trzech Krzy偶y. Weszli艣my tak偶e na G贸r臋 Giedymina- legendarnego za艂o偶yciela Wilna. Podziwiali艣my panoram臋 Wilna z Wie偶y Telewizyjnej 鈥?najwy偶szej wolnostoj膮cej budowli na Litwie, licz膮cej 326 m wysoko艣ci.
      Trzeciego dnia spotkali艣my si臋 z uczniami i nauczycielami zaprzyja藕nionej szko艂y w Mejszagole, kt贸rzy przywitali nas zabawami integracyjnymi oraz Belgijk膮. Odwiedzili艣my pierwsz膮 stolic臋 pa艅stwa Kernave, gdzie zwiedzili艣my Muzeum pocz膮tk贸w pa艅stwa, chodzili艣my po wzg贸rzach, kt贸re pozosta艂y po pradawnych grodach. Ostatnim punktem wycieczki by艂o odwiedzenie Muzeum Patrona Polskiej Szko艂y w Mejszagole ksi臋dza J贸zefa Obrembskiego. Znajduje si臋 ono w domku obok ko艣cio艂a, dumnie zwanym 鈥瀙a艂acem鈥? Poznali艣my tu 偶ycie ksi臋dza oraz histori臋 jego kap艂a艅stwa.
      Czwartego dnia po 艣niadaniu, zm臋czeni ale zadowoleni, udali艣my si臋 w podr贸偶 powrotn膮 do Polski.

zdj臋cia


Wycieczka do Olsztyna

      Co to jest astrolabium? Zegar Shortta鈥? Trikwetrum? - Wiedz膮 uczestnicy wycieczki do Olsztyna, kt贸ra odby艂a si臋 14 wrze艣nia. Dwudziestu uczni贸w naszej szko艂y z klasy 3a,3b i 5a, pod opiek膮 pa艅 El偶biety Kucki i Iwony Szumskiej, w ramach realizacji projektu Akademia Nowoczesnych Szk贸艂 Gminy Olsztynek, uczestniczy艂o w zaj臋ciach w Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie. Dzieci zwiedza艂y wystaw臋 meteoryt贸w, wys艂ucha艂y informacji przewodnika o promieniowaniu w kosmosie. Najciekawszym momentem by艂o spogl膮danie przez wielki teleskop i ogl膮danie S艂o艅ca. Nie oby艂o si臋 te偶 bez wej艣cia na taras widokowy i podziwiania panoramy Olsztyna. Uczniowie uczestniczyli tak偶e w ciekawych zaj臋ciach dydaktycznych, w ramach kt贸rych wykonywali r贸偶ne do艣wiadczenia i eksperymenty. Wra偶enia by艂y niesamowite i d艂ugo zostana w pami臋ci.

zdj臋cia


PIESZA PIELGRZYMKA DO GIETRZWA艁DU!!!

      7 wrze艣nia uczniowie, rodzice i pracownicy szko艂y licznie reprezentowali nasze 艣rodowisko podczas parafialnej pieszej pielgrzymki z ko艣cio艂a Naj艣wi臋tszego Serca Pana Jezusa do Gietrzwa艂du. Dali艣my dobre 艣wiadectwo wiary. Zapraszamy na szlak pielgrzymkowy za rok!

zdj臋cia


Wybory do Samorz膮du Uczniowskiego

     W dniu 13.09.2019 r. odby艂y si臋 wybory do Samorz膮du Uczniowskiego z klas IV i VII.
Spo艣r贸d zg艂oszonych kandydat贸w do Samorz膮du Uczniowskiego dostali si臋 nast臋puj膮cy uczniowie:

Julia Adamus
Agnieszka Mierzejewska
Amelia 艢wi臋to艅
Dominika Kalbarczyk
Kacper Guszczanowski
Aleksandra Malik
Natalia Wi艣niewska

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!


NARODOWE CZYTANIE

     W tym roku po raz 贸smy odby艂a si臋 akcja Narodowego Czytania. Inicjatywa zosta艂a obj臋ta honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem wybrano polskie nowele. Ch臋tnie w艂膮czyli艣my si臋 w og贸lnopolskie dzia艂ania. Nasz膮 szko艂臋 reprezentowali uczniowie klas V, VI i VIII pod opiek膮 nauczycieli j臋zyka polskiego. Nasza szko艂a wybra艂a teksty jednego z naszych patron贸w - H. Sienkiewicza. Odczytane zosta艂y przez naszych uczni贸w fragmenty noweli "Sachem" oraz "Latarnika". Inicjatywa ta 艂膮czy si臋 r贸wnie偶 z naszym tegorocznym projektem 艢ladami Noblist贸w Polskich- Henryk Sienkiewicz.

M. Zapadka

zdj臋cia


TRZYDNIOWY RAJD ROWEROWY

ZAPRASZAMY UCZNI脫W KLAS 7 鈥?8 NA TRZYDNIOWY RAJD ROWEROWY DO MAR脫ZA - O艢RODEK WYPOCZYNKOWY SYRENKA W DNIACH 18-20 WRZE艢NIA 2019 (艢RODA,CZWARTEK, PI膭TEK) CA艁KOWITY KOSZT 120 Z艁

ZG艁OSZENIA PRZYJMUJ膭 : MICHA艁 GRZESZCZAK PIOTR PODHAJNY


Wycieczka na Litw臋

W dniach 17 -20 wrze艣nia 2019 r. uczniowie naszej szko艂y wyjad膮 na 4-dniow膮 wycieczk臋 na Litw臋. Podczas wycieczki zwiedz膮 Zamek na wyspie w Trokach, Pa艂ac Tyszkiewicz贸w w Wace Trockiej, zabytki Wilna, odwiedz膮 I stolic臋 Litwy Kiernave oraz szko艂臋 im. Ks. Obr臋bskiego w Mejszagole.


Zebranie z rodzicami

Informuj臋, 偶e w najbli偶szy czwartek 5. 09. o godz. 16.00 odb臋dzie si臋 zebranie rodzic贸w. 16.00- zebranie og贸lne w sali widowiskowej; informacje o szkole, oferta ubezpieczenia uczni贸w
16.30- zebrania klasowe, wybory przedstawicieli do Rady Rodzic贸w;
17.30- zebranie Rady Rodzic贸w w pokoju nauczycielskim


Szko艂a muzyczna

Powiatowa Szko艂a Muzyczna I st. w Dywitach filia w Olsztynku zaprasza dzieci i m艂odzie偶 w wieku 7-16 lat do wzi臋cia udzia艂u w rekrutacji uzupe艂niaj膮cej, dnia 07.09.2019 r. o godz. 10.00 w siedzibie
SP i. Noblist贸w Polskich w Olsztynku, ul. G贸rna 5.
Wi臋cej informacji pod numerem telefonu 530 372 375.

2 WRZE艢NIA

Informuj臋, 偶e 2 wrze艣nia obowi膮zuje odr臋bny rozk艂ad odjazd贸w po zako艅czeniu uroczysto艣ci rozpocz臋cia roku szkolnego. Odjazdy zaczynaj膮 si臋 ju偶 po godzinie 10.00. Zobowi膮zuj臋 uczni贸w do zapoznania si臋 z rozk艂adem i punktualne przybycie na przystanek. Dzieci m艂odsze b臋d膮 informowane przez wychowawc贸w i nauczycieli 艣wietlic.
艢wietlice 2 wrze艣nia pracuj膮 zgodnie z planem od 6.30 do 16.30.PLNA LEKCJI 2019/2020

Na stronie ju偶 jest now PLAN LEKCJI
plan lekcjiInformacje dla rodzic贸w 鈥?organizacja roku szkolnego

Informujemy, 偶e apel z okazji rozpocz臋cia roku szkolnego odb臋dzie si臋 na dziedzi艅cu szko艂y w dniu 2 wrze艣nia o godzinie 9.00.
Poni偶ej zamieszczamy informacje odno艣nie dowo偶enia uczni贸w, godzin rozpocz臋cia kolejnych lekcji oraz terminarz zebra艅 z rodzicami.Plan godzin lekcyjnych w roku szkolnym 2019-2020

1. 8.00- 8.45
2. 8.55- 9.40
3. 9.50- 10.35
4. 10.45- 11.30
11.30- 11.50 d艂uga przerwa obiadowa
5. 11.50- 12.35
6. 12.45- 13.30
7. 13.35- 14.20
8. 14.25- 15.10Terminy zebra艅 z rodzicami

Terminy zebra艅 z rodzicami w roku szkolnym 2019-2020
05.09. 2019
07.11. 2019
12.12. 2019
16.01. 2020
12.03. 2020
21.05. 2020
Godziny zebra艅- 16.00Rozk艂ad przywoz贸w i odwoz贸w

Rozk艂ad przywoz贸w i odwoz贸w
rozk艂ad jazdyKOMUNIKAT- ODDZIA艁 PRZEDSZKOLNY

                 Dyrektor Szko艂y Podstawowej Nr 1 im. Noblist贸w Polskich zawiadamia, 偶e w dniu 22 sierpnia (czwartek) o godz. 17.00 w sali nr 16 odb臋dzie si臋 spotkanie informacyjne, na kt贸re zapraszamy wszystkich rodzic贸w dzieci z oddzia艂u przedszkolnego.
                 Jednocze艣nie informujemy, 偶e w dniach 26 鈥?30 sierpnia w godzinach 8.00- 11.00 organizujemy tydzie艅 integracyjny dla dzieci z oddzia艂u przedszkolnego.鈥濧kademia nowoczesnych szk贸艂 Gminy Olsztynek鈥?

                 Od stycznia tego roku m艂odzie偶 Szko艂y Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich mia艂a mo偶liwo艣膰 realizowania swoich pasji i zainteresowa艅 na zaj臋ciach prowadzonych w ramach Projektu 鈥濧kademia nowoczesnych szk贸艂 Gminy Olsztynek鈥? R贸偶norodno艣膰 tematyczna zaj臋膰 by艂a olbrzymia - od j臋zyka angielskiego, przez przedmioty matematyczno-przyrodnicze (matematyka, fizyka, chemia, biologia, przyroda, geografia), programowanie, robotyk臋, grafik臋 komputerow膮 i wektorow膮, po ortografitti, zaj臋cia rewalidacyjne (terapia r臋ki), terapi臋 pedagogiczn膮, socjoterapi臋, logopedi臋 i arteterapi臋. Z tak urozmaiconej oferty skorzystali uczniowie w r贸偶nym wieku - od klasy drugiej podstaw贸wki - po trzeci膮 gimnazjaln膮.
                  Nasza m艂odzie偶 rozwija艂a swoje kompetencje matematyczne, naukowo-techniczne i informatyczne nie tylko podczas cotygodniowych zaj臋膰. Uczestniczy艂a w 鈥濬estiwalu eksperyment贸w鈥? w czasie kt贸rego mia艂a szanse zg艂臋bia膰 wiadomo艣ci z zakresu chemii, fizyki i informatyki, obserwuj膮c do艣wiadczenia naukowe (najciekawsze do艣wiadczenia to te z suchym lodem i ciek艂ym azotem). Bra艂a udzia艂 w wycieczce do olszty艅skiej 鈥濧kademii Nauki鈥? Podczas naukowego show uczniowie poznawali m.in. tajemnice magnetyzmu, rozszczepienia 艣wiat艂a, ci艣nienia powietrza i elektrostatyki. Cz臋艣膰 m艂odzie偶y realizowa艂a si臋 w 鈥濭rze biznesowej鈥? Niekt贸rzy b臋d膮 mogli wzi膮膰 udzia艂 w p贸艂koloniach naukowych w ostatnim tygodniu sierpnia.
                  Projekt 鈥濧kademia nowoczesnych szk贸艂 Gminy Olsztynek鈥?jest skierowany tak偶e do nauczycieli, kt贸rzy mieli mo偶liowo艣膰 wzbogacenia swojej wiedzy i umiej臋tno艣ci na przeznaczonych dla nich kursach i szkoleniach.
                  Z funduszy Projektu zakupiono liczne pomoce dydaktyczne, kt贸re ju偶 wzbogaci艂y prac臋 na lekcjach i d艂ugo jeszcze b臋d膮 s艂u偶y艂y naszym uczniom.
                  I to jeszcze nie koniec. Projekt jest realizowany do ko艅ca grudnia 2019 roku. Od wrze艣nia czekaj膮 wi臋c nowe zaj臋cia, nowe wycieczki i nowe do艣wiadczenia.

Iwona Szumska


zdj臋cia


Festiwal eksperyment贸w

                 Dnia 24.05.2019r. w Szkole Podstawowej nr1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku odby艂 si臋 Festiwal eksperyment贸w realizowany w ramach Projektu Akademia nowoczesnych szk贸艂 Gminy Olsztynek. Zaj臋cia prowadzone przez prof. Mariana Surowca oraz jego dw贸ch wsp贸艂pracownik贸w 鈥?pani膮 Beat臋 (matematyczk臋 i informatyczk臋) i pana Krzysztofa (chemika) porusza艂y zagadnienia z dziedziny fizyki, chemii, robotyki oraz astronomii.
Zaj臋cia rozpocz臋艂y si臋 o godzinie 9.00 od kr贸tkiego testu wiedzy z tematyki p贸藕niejszych wyk艂ad贸w. Nast臋pnie profesor Surowiec przedstawi艂 uczniom stopnie, przez kt贸re musia艂 przej艣膰 by otrzyma膰 sw贸j tytu艂 naukowy. Dowiedzieli艣my si臋 dzi臋ki temu, 偶e warto si臋 uczy膰, nie tylko by doj艣膰 do wymarzonego celu, ale r贸wnie偶 dla samych siebie. Nast臋pnym tematem zaj臋膰 by艂 suchy l贸d oraz wykorzystanie ciek艂ego azotu w codziennym 偶yciu. Naukowcy pokazali nam wiele ciekawych do艣wiadcze艅, m.in. dzia艂anie przechodz膮cych przez soczewk臋 promieni s艂onecznych, kt贸re potrafi膮 wypali膰 dziur臋 w kartonie! Dowiedzieli艣my si臋 tak偶e, 偶e zamro偶onymi owocami b膮d藕 warzywami mo偶na wbija膰 gwo藕dzie. Pozwolono nam tak偶e spr贸bowa膰 鈥瀋hips贸w鈥?wykonanych z bazylii i w艂a艣nie ciek艂ego azotu. Poznali艣my podstawowe zasady robotyki, funkcje i przeznaczenie coraz to bardziej inteligentnych robot贸w oraz czujniki, dzi臋ki kt贸rym mog膮 w pewnych dziedzinach 偶ycia zast臋powa膰 cz艂owieka. Do艣wiadczenia fizyczne pokaza艂y nam te偶 w艂a艣ciwo艣ci pr膮du elektrycznego i jego oddzia艂ywanie na ludzkie cia艂o. Wyk艂ad z astronomii otworzy艂 przed nami tajemnice wszech艣wiata. Poznali艣my na nim skal臋 wielko艣ci planet w por贸wnaniu do S艂o艅ca, ciekawostki o planetach naszego Uk艂adu S艂onecznego oraz gwiazdach. Dzi臋ki okularom 3D mogli艣my na chwil臋 przenie艣膰 si臋 na Ksi臋偶yc. Aby sprawdzi膰 nasz膮 wiedz臋 po zaj臋ciach, dostali艣my ponownie test do rozwi膮zania. Rzecz jasna 鈥?tym razem wszyscy wype艂nili艣my go celuj膮co! Zaj臋cia te wszystkim przypad艂y do gustu dzi臋ki barwnym, ciekawym do艣wiadczeniom i 艣wietnej atmosferze jaka podczas nich panowa艂a!

Olga Wilczek, Amelia Majchrzak


zdj臋cia


Zako艅czenie roku szkolnego 2018/2019
w Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku


                 19 czerwca to data szczeg贸lna dla ka偶dego ucznia w ca艂ej Polsce, dlatego 偶e w tym dniu sko艅czy艂 si臋 rok szkolny i rozpocz臋艂y si臋 wymarzone wakacje.
                 W Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich uroczysto艣膰 zako艅czenia roku szkolnego odby艂a si臋 w czasie dw贸ch apel贸w, gdy偶 w tym roku 偶egnali艣my uczni贸w klas 贸smych i gimnazjalist贸w. Zako艅czenie roku w podstaw贸wce rozpocz臋艂o si臋 wprowadzeniem sztandaru szko艂y. Pani Dyrektor Irena J臋druszewska powita艂a wszystkich go艣ci przyby艂ych na t臋 uroczysto艣膰, a nast臋pnie zwr贸ci艂a si臋 do uczni贸w klas 贸smych, kt贸rzy po dw贸ch latach nauki w tej szkole opuszczaj膮 jej mury: 鈥濲este艣cie pierwszym rocznikiem, kt贸ry ko艅czy nauk臋 w tej szkole. Jeste艣cie tymi, kt贸rzy rozpoczynaj膮 now膮 rzeczywisto艣膰, now膮 jej histori臋. Mam nadziej臋, 偶e traficie do szk贸艂, do kt贸rych chcecie trafi膰. Id藕cie w stron膮 艣wiata ludzi doros艂ych. Wykorzystujcie to, czego nauczyli艣cie si臋 w tej szkole. Rodzice, przyjaciele to ci, na kt贸rych mo偶ecie liczy膰. Rozwijajcie talenty i pasje, zainteresowania, walczcie o siebie, o swoje miejsce w 偶yciu doros艂ym. Rozs艂awiajcie imi臋 szko艂y w 艣wiecie鈥?
                  Do uczni贸w m艂odszych r贸wnie偶 skierowa艂a ciep艂e s艂owa. Wyrazi艂a nadziej臋, 偶e znale藕li tu drugi dom. Gratulowa艂a sukces贸w w nauce, 偶yczy艂a udanych i bezpiecznych wakacji oraz szcz臋艣liwego powrotu do szko艂y we wrze艣niu.
                 Nast臋pnie zabra艂 g艂os pan Andrzej Wojda, kt贸ry w imieniu Rady Miejskiej na r臋ce pani Dyrektor z艂o偶y艂 podzi臋kowanie wszystkim nauczycielom za ich ca艂oroczn膮 prac臋. Zwracaj膮c si臋 do absolwent贸w, powiedzia艂: 鈥?Nadzieja jest w was, m艂odzi ludzie. Kiedy艣 zasi膮dziecie w 艂awach poselskich i zadecydujecie o przysz艂o艣ci o艣wiaty. 呕ycz臋 wam udanych wakacji, bezpiecznego, wspania艂ego wypoczynku, a 贸smoklasistom 鈥?dobrych wybor贸w鈥?
                 W imieniu Rady Szko艂y pani Ewa Petryna i pani Danuta Bondaruk podzi臋kowa艂y za zaanga偶owanie i wsp贸艂prac臋 wszystkim nauczycielom i rodzicom pracuj膮cym na rzecz dobra dzieci. Pani Dyrektor podkre艣li艂a, 偶e szko艂a bez rodzic贸w nie znaczy艂aby nic. Uczniowie klas 贸smych podzi臋kowali nauczycielom, wr臋czaj膮c kwiaty, a Wiktoria Jurak pi臋knie za艣piewa艂a piosenk臋 鈥濼a艅cz膮ce Eurydyki鈥?
                 P贸藕niej nast膮pi艂 bardzo przyjemny moment 鈥?wr臋czenie przez pani膮 Dyrektor i pana Andrzeja Wojd臋 w imieniu Burmistrza Olsztynka nagr贸d laureatom i finalistom wojew贸dzkich konkurs贸w przedmiotowych. Otrzymali je:
Amelia Majchrzak (kl. 8a) 鈥搇aureat z j臋zyka polskiego,

Oliwia Wi臋c艂awska (kl. 8c) 鈥?laureat z j臋zyka polskiego,

Jakub Niest臋pski (kl.8a) 鈥?finalista z j臋zyka polskiego,

Marta Niest臋pska (ki. 8a) 鈥?finalista z j臋zyka polskiego,

Anastazja Dowgia艂艂o (kl. 8b) 鈥?finalista z j臋zyka angielskiego.

                 Warmi艅sko-Mazurski Kurator O艣wiaty przekaza艂 r贸wnie偶 podzi臋kowanie pani Agnieszce Bartk贸w, polonistce, za przygotowanie uczni贸w do konkurs贸w.
                 Od tego roku Rada Pedagogiczna podj臋艂a decyzj臋 o przyznaniu nagr贸d dla najlepszych uczni贸w. Nagrod臋 Absolwent Roku dla najlepszych uczni贸w klas 贸smych wyr贸偶niaj膮cych si臋 w nauce, sporcie, dzia艂alno艣ci artystycznej lub spo艂ecznej otrzymali:

Amelia Majchrzak 鈥?kl.8a, Olga Wilczek 鈥?kl.8a, Wiktoria Wilczewska 鈥?kl. 8a,

Kinga Lewandowska 鈥?kl. 8a, Igor Podhajny 鈥?kl.8c.

                 Nast臋pnie wr臋czono stypendia przyznane przez Burmistrza Olsztynka za wysokie wyniki w nauce. Otrzymali je:

Filip Kowalewski 鈥?kl.4b, Bartosz Sobierajski 鈥?kl.5b, Weronika Kowalewska 鈥?kl.5b,

Gabriela Moroz 鈥搆l. 7a, Amelia Majchrzak 鈥?kl. 8a, Olga Wilczek 鈥?kl.8a,

Wiktoria Wilczewska 鈥?kl.8a, Wiktoria Szyma艅ska 鈥?kl.8a, Oliwia Dymarska 鈥搆l. 8a,

Jakub Niest臋pski 鈥?kl. 8a.

Stypendia sportowe otrzymali: Oliwier Krauze 鈥?kl. 8c, Kacper Okoniewski 鈥?kl. 8c.

                 Najlepsi uczniowie otrzymali 艣wiadectwa z wyr贸偶nieniem, po odbi贸r kt贸rych przychodzili wraz z rodzicami. Nast臋pnie wyprowadzono sztandar szko艂y i zako艅czy艂a si臋 pierwsza cz臋艣膰 uroczystego apelu.
                 Druga cz臋艣膰 uroczystego apelu rozpocz臋艂a si臋 o godzinie dziesi膮tej. Po raz ostatni zosta艂 wprowadzony sztandar szko艂y, a nast臋pnie zabra艂a g艂os pani Dyrektor, kt贸ra ze wzruszeniem powiedzia艂a: 鈥濪zisiaj dzie艅 szczeg贸lny, wr臋cz historyczny. Absolwenci gimnazjum ko艅cz膮 szko艂臋, kt贸ra ko艅czy swoje 偶ycie. Jeste艣cie rocznikiem, kt贸ry ko艅czy nauk臋 w gimnazjum. Pierwszy apel odby艂 si臋 w 1999 roku. Min臋艂o 20 lat. Wielu absolwent贸w opu艣ci艂o mury tej szko艂y. (鈥?To czas po艣wi臋cenia, zaanga偶owania. To by艂 czas dobry, szczeg贸lny, wspania艂y. Dwadzie艣cia lat temu m贸wi艂am, 偶e wa偶ni s膮 ludzie. Te mury te偶 by艂y bardzo wa偶ne. Teraz wiemy, 偶e rozbudowa szko艂y by艂a wa偶na. (鈥? Patrz膮c wstecz, mog臋 powiedzie膰, 偶e szefowa艂am gronu tw贸rczemu, aktywnemu. (鈥? Dumna jestem, 偶e uda艂o si臋 zrealizowa膰 tyle przedsi臋wzi臋膰, zrealizowa膰 wiele plan贸w. Przedstawiciele w艂adzy lokalnej wiedz膮 o tym, bo przygl膮daj膮 si臋 sto艂om zastawionym nagrodami dla uczni贸w. W艂adze miasta zawsze by艂y otwarte, czuli艣my przychylno艣膰 i aprobat臋 dla naszych dzia艂a艅. (鈥? Nie by艂oby tego wszystkiego, gdyby nie cudowny zesp贸艂 nauczycieli, wsp贸艂praca 艣rodowiska lokalnego. Jeden cz艂owiek nie zrobi艂by nic, je艣li nie ma za sob膮 ludzi. Bez aktywno艣ci rodzic贸w, ich uwag, wsparcia nic by艣my nie zrobili鈥?
                 Pani Dyrektor przybli偶y艂a wszystkim zgromadzonym na uroczysto艣ci histori臋 gimnazjum, jego rozbudow臋 i pocz膮tki dzia艂alno艣ci oraz sukcesy uczni贸w. Na t臋 okazj臋 zosta艂 wydany pami膮tkowy biuletyn, kt贸rzy otrzymali wszyscy go艣cie i nauczyciele zatrudnieni w szkole. Podzi臋kowa艂a lokalnym w艂adzom, w艂odarzom miasta za wieloletni膮 wsp贸艂prac臋, nast臋pnie zwr贸ci艂a si臋 do m艂odzie偶y gimnazjalnej, 偶ycz膮c jej szcz臋艣cia w realizacji zamierze艅 i rozwijania swoich talent贸w w nowych szko艂ach. Ko艅cz膮c przem贸wienie, powiedzia艂a:
鈥濶ie by艂 to czas zmarnowany. Na pami膮tk臋 mamy imi臋 Noblist贸w Polskich. My艣l臋 , 偶e podo艂amy鈥?
                 P贸藕niej pani Dyrektor przywita艂a go艣ci, a nast臋pnie wr臋czy艂a podzi臋kowania i pami膮tkowe statuetki tym wszystkim, kt贸rzy przyczynili si臋 do rozwoju naszej szko艂y. Otrzymali je Burmistrzowie, sprawuj膮cy w艂adz臋 w okresie dwudziestu lat istnienia gimnazjum, przedstawiciele w艂adz samorz膮dowych, stowarzysze艅, organizacji wspieraj膮cych nasze gimnazjum.
                 G艂os zabra艂 r贸wnie偶 pan Miros艂aw Stegienko 鈥?Burmistrz Olsztynka, kt贸ry powiedzia艂: 鈥濩o艣 si臋 ko艅czy, co艣 si臋 zaczyna. Te 20 lat na pewno wpisa艂o si臋 w histori臋 Olsztynka鈥?/i>. Podzi臋kowa艂 wszystkim nauczycielom, a do uczni贸w zwr贸ci艂 si臋, m贸wi膮c: 鈥濭niazdo wasze jest tutaj, w Olsztynku. Czekam na was z sukcesami鈥?
                 Podzi臋kowania dla Dyrektor贸w szko艂y przekaza艂a Przewodnicz膮ca Rady Rodzic贸w 鈥?pani Agnieszka Pieczara. Wszyscy zgromadzeni na sali za艣piewali Dyrekcji 鈥濻to lat鈥? Pani Dyrektor na r臋ce pani Agnieszki Pieczara z艂o偶y艂a serdeczne podzi臋kowania wszystkim rodzicom, bo jak wcze艣niej powiedzia艂a, 偶e bez ich zaanga偶owania i wsp贸艂pracy nie by艂oby szko艂y w takim kszta艂cie.
                 P贸藕niej nast膮pi艂 moment szczeg贸lny 鈥?po偶egnanie pani Danuty Walkow i pani Gra偶yny Piecz膮tkiewicz, kt贸re odesz艂y na emerytur臋. Panie otrzyma艂y Nagrod臋 Dyrektora, kwiaty i upominki wykonane przez uczni贸w. Obie panie w podzi臋kowaniu za wieloletni膮 prac臋 otrzyma艂y gromkie brawa. Uczennice gimnazjum 鈥?Eliza P艂otnikowa i Dagmara Michalak 鈥?wykona艂y utw贸r 鈥濿e Are the Champions鈥?na fortepianie i wiolonczeli, wprowadzaj膮c s艂uchaczy w przyjemny i wzruszaj膮cy nastr贸j.
                 Nast臋pnie pani Dyrektor Irena J臋druszewska oraz pan Burmistrz Miros艂aw Stegienko wr臋czyli nagrody laureatom i finalistom wojew贸dzkich konkurs贸w przedmiotowych.
                 Tradycj膮 naszej szko艂y jest przyznanie nagrody Primus Inter Pares najlepszemu absolwentowi. Pani Dyrektor przedstawi艂a kandydat贸w do nagrody. W tym roku nagrod臋 Primus Inter Pares otrzyma艂a Eliza P艂otnikowa, uczennica kl. 3a gimnazjum.

Wr臋czono te偶 nagrody za 100% wynik na egzaminie gimnazjalnym. Otrzymali je:

Eliza P艂otnikowa 鈥?100% j臋zyk angielski na poziomie podstawowym i rozszerzonym, KrystianW臋gierski 鈥?100% j臋zyk angielski na poziomie podstawowym i rozszerzonym,

Dagmara Michalak 鈥?100% j臋zyk angielski na poziomie podstawowym i historia,

Adam Koz艂owski 鈥?100% j臋zyk angielski na poziomie podstawowym.

                 Wr臋czono tak偶e stypendia za wyniki w nauce i sporcie. Bardzo wzruszaj膮cy by艂 moment, kiedy wr臋czano 艣wiadectwa z wyr贸偶nieniem i listy pochwalne dla rodzic贸w. Nagrodzono te偶 uczni贸w dzia艂aj膮cych w r贸偶nych organizacjach i za dzia艂alno艣膰 spo艂eczn膮.
                 Sko艅czy艂a si臋 nauka w gimnazjum, ale szko艂a 鈥?przekszta艂cona w Szko艂臋 Podstawow膮 nr 1 im. Noblist贸w Polskich 鈥?trwa. Nauczyciele, czerpi膮c z do艣wiadcze艅, b臋d膮 ci膮gle przekazywa膰 nowym pokoleniom wiedz臋 i warto艣ci, kt贸re potrzebne s膮 na ca艂e 偶ycie.

Danuta Salamon


zdj臋cia


Malbork

                 Klasa 5a zwiedzanie Malborka rozpocz臋艂a od DINO Parku, gdzie szala艂a w艣r贸d prehistorycznych gad贸w i zaw艂adn臋艂a placem zabaw. Niezwyk艂ych emocji dostarczy艂 te偶 seans w kinie 5-D oraz wspinaczka w parku linowym. Kolejny zastrzyk adrenaliny mieli艣my na drop tower, a zaraz potem na laserowym torze przeszk贸d. Po posi艂ku w jednym z sieciowych bar贸w oczywi艣cie przyszed艂 czas na podb贸j najwi臋kszego na 艣wiecie zamku krzy偶ackiego.


zdj臋ciaPodzi臋kowania

Narodowy Fundusz Zdrowia

GALA LAUREAT脫W

30 maja odby艂a si臋 Gala Laureat贸w Wojew贸dzkich Konkurs贸w Przedmiotowych w Urz臋dzie Wojew贸dzkim w Olsztynie. W艣r贸d wyr贸偶nionych mulitlaureat贸w przez Warmi艅sko - Mazurskiego Kuratora O艣wiaty znalaz艂a si臋 Eliza P艂otnikowa, kt贸ra zdoby艂a 3 tytu艂y laureata w bie偶膮cym roku szkolnym oraz tytu艂 laureata i finalisty w poprzednim. Eliza otrzyma艂a dyplom i upominek. Tylko 22 gimnazjalist贸w z ca艂ego wojew贸dztwa zosta艂o w ten spos贸b docenionych. Gratulujemy sukcesu !!
W艣r贸d grona 26 wyr贸偶nionych przez Warmi艅sko - Mazurskiego Kuratora O艣wiaty nauczycieli z naszego wojew贸dztwa znalaz艂a si臋 pani Ma艂gorzata Zapadka, kt贸ra zosta艂a doceniona za szczeg贸lne osi膮gni臋cia w przygotowaniu uczni贸w do Wojew贸dzkiego Konkursu J臋zyka Polskiego .
Gratulujemy sukcesu !!
Wi臋cej szczeg贸艂贸w i fotorelacja na stronie Kuratorium O艣wiaty:

tutaj


Oddzia艂 przedszkolny dla dzieci 3-4 letnich!

Dyrektor Szko艂y Podstawowej
nr 1 im. Noblist贸w POlskich w Olsztynku
informuje, 偶e w naszej szkole
z dniem 1 wrze艣nia
uruchomiony zostanie oddzia艂
przedszkolny dla dzieci 3-4 letnich.


Kolejne sukcesy Matematyczne!!!

21.03.19 grupa 17 uczni贸w naszej szko艂y, solidaryzuj膮c si臋 z uczniami w ca艂ej Polsce oraz w innych krajach wzi臋艂a udzia艂 w Mi臋dzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur . Wszyscy starali sie wypa艣膰 najlepiej , nie by艂o 艂atwo. Eliza P艂otnikowa z kl.3a-gimnazjum wypad艂a najlepiej i zdoby艂a wyr贸偶nienie w konkursie na poziomie wojew贸dztwa. Brawo, brawo , brawo!!! Eliza potwierdzi艂a ostatnio, 偶e nie przypadkowo wcze艣niej zosta艂a laureatk膮 wojew贸dzkiego konkursu matematycznego i osi膮gn臋艂a r贸wnie偶 sukces w Wojew贸dzkich Zawodach Matematycznych organizowanych na UWM Olsztyn-16.05.19 ,zdobywaj膮c tytu艂 laureata i zajmuj膮c 4 miejsce. Znalaz艂a si臋 w 艣cis艂ej czo艂贸wce najlepszych uczni贸w z matematyki w wojew贸dztwie i b臋dzie uczestniczy膰 wraz z opiekunem w gali laureat贸w na UWM. Super, super, super. Ogromne gratulacje i 偶yczymy Ci dalszych sukces贸w w matematyce i nie tylko.

Danuta Bondaruk


Sukcesy matematyczne !!!.

Uczniowie naszej szko艂y : klas 4 , 5 i 8 szko艂y podstawowej oraz oddzia艂贸w gimnazjalnych: klas 3 startowali w kolejnej edycji matematycznego og贸lnopolskiego turnieju Olimpus- sesja wiosenna. W marcu grupa oko艂o 32 uczni贸w zmierzy艂a si臋 z testami przygotowanymi dla ka偶dego poziomu sk艂adaj膮cymi si臋 z 30 zada艅 w czasie 60 minut .By艂a to trudna sztuka, gdy偶 by艂 to test wielokrotnego wyboru z mo偶liwo艣ci膮 kilku poprawnych odpowiedzi w zadaniu.

Wspaniale wypadli uczniowie klasy 3a:
Arek Flisikowski kl.3a- III lokata i tytu艂 laureata
Eliza P艂otnikowa kl.3a -IV lokata i tytu艂 laureata
Pawe艂 Wyszy艅ski kl.3a- V lokata i tytu艂 laureata

Brawo!!!. Gratulacje !!!
Dzi臋kujemy wszystkim za udzia艂, gratulujemy, 偶yczmy dalszych sukces贸w. Uczni贸w szko艂y podstawowej zapraszamy do pracy i do udzia艂u w kolejnych edycjach konkursu w roku szk.2019/20 .

nauczyciele matematykiXX Powiatowy Konkurs Ortograficzny 鈥濩orrida Ortograficzna鈥?im. Marka Domagalskiego

                  10 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku odby艂 si臋 XX Powiatowy Konkurs Ortograficzny 鈥濩orrida Ortograficzna鈥?im. Marka Domagalskiego pod honorowym patronatem Warmi艅sko-Mazurskiego Kuratora O艣wiaty.
                 Aby wprowadzi膰 uczestnik贸w w odpowiedni nastr贸j, szkolny zesp贸艂 kameralny zagra艂 utw贸r Carlosa Gardeli pt. 鈥濸or unacabeza鈥?(tango). Nast臋pnie pani dyrektor Irena J臋druszewska powita艂a wszystkich przyby艂ych na t臋 uroczysto艣膰 go艣ci, nauczycieli i opiekun贸w oraz uczestnik贸w konkursu.W艣r贸d zaproszonych go艣ci byli: p. Anna Lu艣nia 鈥?Zast臋pca Burmistrza w Olsztynku, p. Dariusz Cz艂api艅ski鈥揨ast臋pca Dyrektora Wydzia艂u Kszta艂cenia, Wychowania i Opieki, przedstawiciel Kuratora O艣wiaty w Olsztynie, p. Andrzej Wojda 鈥?Przewodnicz膮cy Rady Miejskiej w Olsztynku, p. Alicja Wo藕nicka 鈥?Przewodnicz膮ca Komisji Spraw Spo艂ecznych w Olsztynku, p. Stefania Domagalska 鈥?siostra艣p. Marka Domagalskiego, p. Andrzej B艂aszczuk 鈥?tw贸rca statuetki 鈥濵istrz Kaligrafii鈥? p. Wojciech Ta艅ski 鈥?konsultant Warmi艅sko-Mazurskiego O艣rodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, p. Beata Bukowska 鈥?dyrektor Szko艂y Podstawowej nr 2 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku. Doceniaj膮c tradycj臋 organizacji konkursu i jego ide臋, Warmi艅sko-Mazurski Kurator O艣wiaty obj膮艂 go honorowym patronatem. Jest to dow贸d szacunku i uznania wieloletniej tradycji olsztyneckiej inicjatywy.
                 Pani Violetta Panasiuk-Michalak, prowadz膮ca imprez臋, przybli偶y艂a wszystkim zebranym histori臋 konkursu oraz cele, jakie mu przy艣wieca艂y. Powiatowy Konkurs Ortograficzny po raz pierwszy odby艂 si臋 w kwietniu 2000 roku. Zorganizowany zosta艂 przez zesp贸艂 nauczycieli polonist贸w oraz nauczycieli biblioteki pod kierunkiem pana Marka Domagalskiego. Jego celem jest przede wszystkim dba艂o艣膰 o pi臋kno j臋zyka polskiego, propagowanie idei poprawnej pisowni oraz motywowanie uczni贸w do doskonalenia w艂asnych umiej臋tno艣ci w zakresie stosowania zasad ortograficznych. Obecnie konkurs ma charakter cykliczny i jest zawsze swoistym 艣wi臋tem ortografii. Jego uczestnikami s膮 uczniowie, kt贸rzy przeszli w swoich szko艂ach eliminacje i w dziedzinie ortografii s膮 najlepsi. Od 20 lat na olsztyneckiej arenie mierz膮 si臋 torreadorzy ze Stawigudy, Purdy, Biesala, Gietrzwa艂du, Jonkowa, Barczewa, Dobrego Miasta, Biskupca, Waplewa, Jezioran, Butryn i Olsztynka. G艂贸wnym zadaniem konkursowym jest napisanie tekstu dyktanda zgodnie z zasadami poprawno艣ci ortograficznej i interpunkcyjnej. Od samego pocz膮tku autorami dyktand byli nauczyciele j臋zyka polskiego z olsztyneckich szk贸艂. Natomiast od kilku lat arcyciekawe teksty na 鈥濩orrid臋 Ortograficzn膮鈥?tworzy p. Wojciech Ta艅ski 鈥?konsultant Warmi艅sko-Mazurskiego O艣rodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, dzi臋ki temu sta艂 si臋 r贸wnie偶 wsp贸艂organizatorem tego konkursu.
                 Konkurs ma zawsze bardzo uroczyst膮 opraw臋 i odbywa si臋 w mi艂ej atmosferze. Dekoracj臋 sali przygotowali uzdolnieni plastycznie uczniowie naszej szko艂y pod kierunkiem p. Ma艂gorzaty Pingot 鈥?nauczyciela plastyki. Ogromne zainteresowanie wzbudza byk, do艣膰 du偶ych rozmiar贸w, kt贸ry kojarzy si臋 z 鈥濩orrid膮鈥? Konkursowi towarzysz膮 cz臋sto przedstawienia teatralne lub kr贸tkie koncerty muzyczne przygotowane przez uczni贸w naszej szko艂y. Poza tym go艣cie z s膮siednich gmin maj膮 szans臋 poznania lokalnych atrakcji turystycznych. W tym roku uczestnicy obejrzeli w Galerii Muzeum Budownictwa Ludowego wystaw臋 pt. 鈥濻ztuka w膮tku鈥?oraz zwiedzili Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i historii Olsztynka, kt贸re mie艣ci si臋 w budynku Urz臋du Miasta.
                 Aby upami臋tni膰 pomys艂odawc臋 tego konkursu oraz dokonania znakomitego polonisty i wspania艂ego wychowawcy kilku pokole艅 m艂odzie偶y, Rada Pedagogiczna Szko艂y Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku w 2019 r. podj臋艂a decyzj臋 o nadaniu Corridzie imienia Marka Domagalskiego. Z rado艣ci膮 b臋dziemy kontynuowa膰 jego dzie艂o, gdy偶 piel臋gnujemy j臋zyk ojczysty i pragniemy, by polszczyzna 偶y艂a i rozwija艂a si臋 w swoim najlepszym wydaniu. Te warto艣ci chcemy przekazywa膰 naszym uczniom. Serdeczne podzi臋kowania zosta艂y skierowane do p. Stefanii Domagalskiej za mo偶liwo艣膰 korzystania z wizerunku i wykorzystania danych osobowych w celu promocji konkursu. Pani Stefania by艂a bardzo wzruszona, kiedy odbiera艂a podzi臋kowanie z r膮k pani dyrektor. Powiedzia艂a ze 艂zami w oczach, 偶e Marek 偶y艂 szko艂膮. My, jako kole偶anki i koledzy Marka, doskonale o tym wiedzieli艣my.
                 Nast臋pnie pani dyrektor wr臋czy艂a podzi臋kowania panu Burmistrzowi, Przewodnicz膮cemu Rady Miasta, Przewodnicz膮cej Rady Szko艂y, Przewodnicz膮cej Rady Rodzic贸w, panu Wojciechowi Ta艅skiemu, panu Andrzejowi B艂aszczukowi za wieloletnie wspieranie naszego konkursu.
                 Jubileuszowe dyktando nosi艂o tytu艂 鈥?O Olsztynku w telegraficznym skr贸cie鈥? Przysporzy艂oono wiele problem贸w pisz膮cym, bo nikt z uczestnik贸w konkursu nie napisa艂 go poprawnie.W zmaganiach ortograficznych wzi臋艂o udzia艂 23 uczestnik贸w z 7 szk贸艂 podstawowych powiatu olszty艅skiego ziemskiego. Komisja konkursowa sprawdzi艂a wszystkie prace i wy艂oni艂a nast臋puj膮cych laureat贸w:
I miejsce zaj臋艂a Eliza P艂otnikowa z SP nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku, II miejsce 鈥?Antonina Kisiel z Zespo艂u Szkolno-Przedszkolnego w Stawigudzie, III miejsce 鈥?Jakub Cendrowski z SP im. Jana Paw艂a II w Waplewie.
Tytu艂 Mistrza Kaligrafii otrzyma艂a Julia Piesiak ze Szko艂y Podstawowej im. Jana Paw艂a II w Waplewie.
P贸藕niej zosta艂y wr臋czone dyplomyi nagrody, kt贸re ufundowa艂a Rada Szko艂y, Urz膮d Miasta i firma TYMBARK.

Violetta Panasiuk-Michalak
Danuta Salamon

zdj臋ciaKomunikat w sprawie naboru uczni贸w do oddzia艂u przedszkolnego.

Komunikat w sprawie naboru uczni贸w do oddzia艂u przedszkolnego.
                  Dyrektor Szko艂y Podstawowej Nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku informuje, 偶e zgodnie z harmonogramem czynno艣ci w post臋powaniu rekrutacyjnym w dniach 06.05.2019- 17.05.2019 prowadzony jest nab贸r uzupe艂niaj膮cy do oddzia艂u przedszkolnego dzieci w wieku 3-6 lat. Dokumenty dla rodzic贸w oraz informacje w sekretariacie szko艂y, tel. 89-5192-602.

Zapewniamy:
鈥?wykwalifikowan膮 kadr臋 pedagogiczn膮 przygotowan膮 do pracy z najm艂odszymi dzie膰mi,
鈥?r贸偶norodno艣膰 zaj臋膰 umo偶liwiaj膮cych dzieciom poznawanie 艣wiata przy pomocy metod aktywizuj膮cych tw贸rcze my艣lenie,
鈥?udzia艂 w zaj臋ciach: muzycznych, teatralnych, tanecznych, sportowych, j臋zykowych (j. angielski), plastycznych, biblioterapii i na 艣wie偶ym powietrzu,
鈥?bardzo korzystne warunki lokalowe 鈥?obszern膮 przestrze艅 do nauki oraz zabawy (zaj臋cia dla grup przedszkolnych w odnowionej i wydzielonej cz臋艣ci szko艂y, w salach wyposa偶onych w nowe meble i atrakcyjne pomoce dydaktyczne),
鈥?doskona艂膮 baz臋 rekreacyjno 鈥?sportow膮: nowy plac zabaw 鈥濼ramwaj鈥? boisko ORLIK, sal臋 gimnastyki korekcyjnej, nowoczesn膮 sal臋 gimnastyczn膮,
鈥?ca艂odzienne wy偶ywienie 鈥?posi艂ki przygotowywane zgodnie z zasadami zdrowego 偶ywienia,
鈥?organizowanie wycieczek edukacyjnych, spotka艅 z interesuj膮cymi lud藕mi,
鈥?projekty edukacyjne o tematyce ekologicznej, prozdrowotnej i patriotycznej,
鈥?udzia艂 w uroczysto艣ciach szkolnych, imprezach, konkursach,
鈥?adaptacja w 艣rodowisku szkolnym,
鈥?opiek臋 piel臋gniarki, pedagoga szkolnego oraz konsultacje psychologiczne,
鈥?bezpiecze艅stwo dzi臋ki monitoringowi wizyjnemu oraz pracownikowi ochrony.Serdecznie zapraszamy!


SP1

Komunikat w sprawie rekrutacji do klasy pierwszej.

Szanowni Rodzice kandydat贸w do klasy pierwszej
                  W zwi膮zku z wp艂yni臋ciem nowych zg艂osze艅 dzieci zamieszka艂ych w obwodzie szko艂y, co skutkuje zmniejszeniem si臋 liczby wolnych miejsc, podj臋艂am decyzj臋 odno艣nie przeprowadzenia ponownej weryfikacji wniosk贸w o przyj臋cie do klasy pierwszej kandydat贸w zamieszka艂ych poza obwodem szko艂y. Wynika to z tre艣ci art. 130 pkt 5 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo O艣wiatowe ( Dz. U. z 2018r. poz. 996 ) kt贸ry daje rodzicom prawo przyj臋cia dziecka z obwodu szko艂y z urz臋du. Projekt organizacyjny szko艂y przewiduje utworzenie 2 oddzia艂贸w klas pierwszych po 25 uczni贸w w oddziale. Powo艂a艂am ponownie Komisj臋 Rekrutacyjn膮 celem ponownego zweryfikowania wniosk贸w spoza obwodu anuluj膮c tym samym list臋 kandydat贸w zakwalifikowanych z dnia 8 kwietnia 2019 r. Nowa lista kandydat贸w przyj臋tych spoza obwodu szko艂y b臋dzie zgodnie z harmonogramem czynno艣ci o post臋powaniu rekrutacyjnym og艂oszona 16 kwietnia do godz. 14.00.


SP1

Komunikat
w sprawie rekrutacji uczni贸w do klasy I


                  Dyrektor Szko艂y Podstawowej Nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku informuje, 偶e zgodnie z harmonogramem czynno艣ci w post臋powaniu rekrutacyjnym rodzice lub opiekunowie dzieci zakwalifikowanych do klasy pierwszej w roku szkolnym 2019/2020 maj膮 obowi膮zek potwierdzenia do dnia 12 kwietnia 2019 r. woli przyj臋cia w formie pisemnego o艣wiadczenia.Komunikat w sprawie naboru uczni贸w do klasy I

                  Dyrektor Szko艂y Podstawowej Nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku informuje, 偶e zgodnie z harmonogramem czynno艣ci w post臋powaniu rekrutacyjnym, listy kandydat贸w zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do klasy I w roku szkolnym 2019/2020 b臋d膮 wywieszone na drzwiach wej艣ciowych do szko艂y w dniu 08.04.2019r. Z uwagi na ochron臋 danych osobowych nie zamieszczamy tych list na stronie internetowej szko艂y.


Dyplom

DZIA艁ANIA PROFILAKTYCZNE

                 Corocznie w ramach dzia艂a艅 Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwi膮zywania Problem贸w Alkoholowych Miejski O艣rodek Pomocy Spo艂ecznej og艂asza konkurs na realizacj臋 zada艅 z zakresu dzia艂a艅 profilaktycznych, sportowych, opieku艅czo-wychowawczych i socjoterapeutycznych. Nasza szko艂a od wielu lat pisze wnioski i pozyskuje fundusze na r贸偶norodne dzia艂ania, po to, aby wspiera膰 uczni贸w i promowa膰 w艂a艣ciwe postawy i zachowania.
                 W tegorocznej edycji konkursu 9 ofert ze Szko艂y Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich otrzyma艂o dofinansowanie. 艁膮czna kwota wniosk贸w to blisko 28.000 z艂otych. Jest to ogromne wsparcie, kt贸re pozwoli na realizacj臋 ciekawych inicjatyw i umo偶liwi na uatrakcyjnienie wielu dzia艂a艅 z zakresu profilaktyki.
Cieszymy si臋 z tego ogromnego sukcesu!

M. ZapadkaTURNIEJ SZKOLNY 2018/ 2019

W dniu 28.03.2019r w naszej szkole odby艂 si臋 TURNIEJ SZKOLNY na podsumowanie roku Marii Sk艂odowskiej- Curie. Dru偶ynybra艂y udzia艂 w r贸偶norodnych konkurencjach w trzech kategoriach wiekowych: klasy 4 i 5, 7 i 8, 3 gimnazjum.
Quiz o Marii Sk艂odowskiej 鈥?Curie przeprowadzili艣my z wykorzystaniem tablet贸w, a wyniki obserwowali艣my na bie偶膮co na ekranie. Uczniowie przebierali si臋 w str贸j chemika (co wywo艂a艂o wiele 艣miechu),rozwi膮zywali zadania i liczyli oszcz臋dno艣ci. Najwi臋cej emocji towarzyszy艂o konkurencji sportowej. Dru偶yny mia艂y do pokonania tor przeszk贸d. Suma punkt贸w za wszystkie konkurencje wy艂oni艂a zwyci臋zc贸w.

W kategorii klas 4 i 5 miejsce: I- 5b, II- 5a, III- 4b.

W kategorii klas 7 i 8 miejsce: I- 8a, II- 8c, III- 7a.

W kategorii klas 3 gimnazjalnych miejsce: I- 3d, II- 3b, III- 3a.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

Organizatorzy:
Anna Krasowska
Marek 呕mijewski
Janina Berek


Kolejne sukcesy matematyczne !!!

Uczniowie naszej szko艂y : klas szko艂y podstawowej oraz oddzia艂贸w gimnazjalnych klasy z kl.3startowali w kolejnej edycji matematycznego Og贸lnopolskiego Turnieju Olimpus- sesja zimowa 2019. W styczniu grupa oko艂o 35 uczni贸w zmierzy艂a si臋 z arkuszem sk艂adajacym si臋 z 30 zada艅 w czasie 60 minut.
S膮 ju偶 wyniki.
Wspaniale wypadli uczniowie:

Arek Flisikowski kl.3a Gim.- I lokata ,tytu艂 laureata oraz nagroda

Eliza P艂otnikowa kl.3a Gim. - III lokata , tytu艂 laureata oraz nagroda

Pawe艂 Wyszy艅ski kl.3a Gim.- V lokata , tytu艂 laureata oraz nagroda

Wiktoria Wilczewska kl.8a SP- V lokata, tytu艂 laureata oraz nagroda

Micha艂 Pieczara kl.3a Gim.- IX lokata, tytu艂 laureata

Jakub Baranowski kl.3a 鈥? XI lokata , bardzo dobry wynik

Gabriela Moroz kl.7a SP- XII lokata, bardzo dobry wynik


Brawo!!!. Gratulacje !!!

呕yczmy dalszych sukces贸w i zapraszamy do udzia艂u w konkursach

nauczyciele matematyki
Komunikat dla rodzic贸w uczni贸w klas 8 i 3 gimnazjum w sprawie egzaminu i rekrutacji

W dniu 28 marca ( czwartek) o godz. 16.00 w sali widowiskowej Szko艂y Podstawowej Nr 1 w Olsztynku odb臋dzie si臋 spotkanie rodzic贸w przysz艂ych absolwent贸w klas VIII szk贸艂 podstawowych i klas III Gimnazjum z terenu gminy Olsztynek z przedstawicielami Kuratorium O艣wiaty w Olsztynie, podczas kt贸rzy przybli偶膮 rodzicom szczeg贸艂owe informacje na temat:

- rekrutacji do szk贸艂 ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych,

- egzaminu 贸smoklasisty i egzaminu gimnazjalnego w 2019 r.,

- wynik贸w ankiety uczni贸w 鈥濻zko艂a moich marze艅鈥?

- wniosk贸w ze spotka艅 z dyrektorami szk贸艂 ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w powiecie olszty艅skim.

W drugiej cz臋艣ci spotkania dyrektor Zespo艂u Szk贸艂 w Olsztynku przedstawi ofert臋 edukacyjn膮 szko艂y na przysz艂y rok szkolny a nast臋pnie odb臋d膮 si臋 zebrania klasowe z wychowawcami. Prosz臋 wychowawc贸w klas 3 i 8 o obecno艣膰 na spotkaniu.26 WSPANIA艁YCH !!!

Z ogromn膮 rado艣ci膮 i satysfakcj膮 przyj臋li艣my informacj臋 ze strony Kuratorium O艣wiaty. Nasi uczniowie zostali multilaureatami, laureatami oraz finalistami wojew贸dzkich konkurs贸w przedmiotowych.
Uczniowie ze szko艂y podstawowej oraz oddzia艂贸w gimnazjalnych zdobyli 艂膮cznie 26 tytu艂贸w!!!!!!!!!!!!!!!!!


Z j臋zyka polskiego:

1. Bednarski Klaudiusz 鈥?GIM - finalista
2. Brzozowska Laura 鈥?GIM- laureat
3. Ciesielski Bartosz 鈥?GIM- laureat
4. Flisikowski Arkadiusz -GIM- laureat
5. Kejner Katarzyna 鈥?GIM - finalista
6. Koz艂owska Martyna 鈥?GIM- finalista
7. Kuci艅ska Oliwia 鈥?GIM-finalista
8. Majchrzak Amelia - SP- laureat
9. Ni臋st臋pski Jakub 鈥?SP- finalista
10. Niest臋pska Marta 鈥?SP- finalista
11. Ostrowski Micha艂 鈥?GIM- laureat
12. Tomporowska Julia 鈥?GIM- laureat
13. W臋gierski Krystian 鈥?GIM- finalista
14. Wieczorek Urszula- GIM-finalista
15. Wi臋c艂awska Oliwia 鈥?SP- laureat
16. Winiarczyk Paulina 鈥?GIM- laureat
17. Wyszy艅ski Pawe艂- GIM- laureat

Z j臋zyka angielskiego:
1. Ciesielski Bartosz 鈥?GIM - finalista
2. Dowgia艂艂o Anastazja 鈥?SP- finalista
3. W臋gierski Krystian 鈥?GIM- finalista

Z j臋zyka rosyjskiego:
P艂otnikowa Eliza 鈥?GIM - laureat

Z matematyki:
P艂otnikowa Eliza 鈥?GIM - laureat

Z fizyki:
P艂otnikowa Eliza 鈥?GIM - laureat

Z historii:
Michalak Dagmara鈥?GIM- finalista

Z wosu:
Flisikowski Arkadiusz 鈥?GIM-finalista

Z geografii:
Flisikowski Arkadiusz 鈥?GIM- laureat

Gratulujemy to ogromny sukces!!! Jeste艣cie wspaniali 馃槉馃槉馃槉.

Ma艂gorzata Zapadka
WYNIKI CORRIDY ORTOGRAFICZNEJ

                 Ochotnicy z klas czwartych, pi膮tych, si贸dmych, 贸smych oraz trzecich gimnazjum zmierzyli si臋 z tekstami naszpikowanymi podchwytliwymi wyrazami. Teksty dyktand zosta艂y przygotowane przez pani膮 Agnieszk臋 Bartk贸w oraz pani膮 Ma艂gorzat臋 Moroz.


Wyniki w kategorii klas czwartych:
1 miejsce 鈥?B. Gajewski
2 miejsce- J. Pep艂owski
3 miejsce 鈥?M. Prusaczyk

Wyniki w kategorii klas pi膮tych:
1 miejsce 鈥?J. Nowicki
2 miejsce- O. Chmielewska
3 miejsce 鈥?A. 呕eromska

Wyniki w kategorii klas si贸dmych/贸smych:
1 miejsce 鈥?O. Wilczek
2 miejsce- M. Niest臋pska
3 miejsce 鈥?A. Dowgia艂艂o

Wyniki w kategorii klas trzecich GIM:
1 miejsce 鈥?D. Michalak
2 miejsce- E. P艂otnikowa
3 miejsce 鈥?L. Brzozowska

                 Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, zwyci臋zc贸w podziwiamy za wiedz臋 i trzymamy kciuki za majowe zmagania podczas konkur贸w - mi臋dzygminnego oraz powiatowego.

M. ZapadkaWarsztaty na UWM 鈥?鈥濨ry艂y plato艅skie鈥?/b>

                 13 marca 2019 roku zainteresowani matematyk膮 uczniowie z klas 7 i 8 uczestniczyli w zaj臋ciach na UWM w Olsztynie (Instytut Matematyki i informatyki). ,,Bry艂y plato艅skie鈥?to temat warsztat贸w przeprowadzonych przez pracownika naukowego dr Barbar臋 Dziemidowicz-Gryz.
                 M艂odzie偶 bardzo aktywnie bra艂a udzia艂 w zaj臋ciach. Uczniowie wykazali si臋 wyobra藕ni膮 przestrzenn膮 i inwencj膮 tw贸rcz膮.
                 Wyjazd zosta艂 zorganizowany przez nauczycieli matematyki SP im noblist贸w Polskich w Olsztynku z okazji Dnia Matematyki.


zdj臋ciaObserwuj臋, do艣wiadczam, rozwijam si臋...

Obserwuj臋, do艣wiadczam, rozwijam si臋,
czyli kilka s艂贸w o realizacji projektu w Szkole Podstawowej nr 1
im. Noblist贸w Polskich

                 W tym roku szkolnym Szko艂a Podstawowa nr 1 im. Noblist贸w Polskich przyst膮pi艂a do realizacji projektu 鈥濧kademia Nowoczesnych Szk贸艂 Gminy Olsztynek鈥? kt贸ry wsp贸艂finansowany jest przez Uni臋 Europejsk膮 z Europejskiego Funduszu Spo艂ecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Wojew贸dztwa Warmi艅sko-Mazurskiego na lata 2014 鈥?2020.
                 Koordynatorem ca艂ego przedsi臋wzi臋cia na terenie gminy jest pani Katarzyna Hacia, natomiast w naszej szkole 鈥?pani Iwona Szumska.
                 W realizacj臋 projektu zaanga偶owanych jest 20 nauczycieli, kt贸rzy prowadz膮 37 r贸偶nych zaj臋膰, obejmuj膮c swoj膮 opiek膮 177 uczni贸w. Zaj臋cia s膮 r贸偶nego typu: rozwijaj膮ce z j臋zyka angielskiego, matematyki, przyrody, fizyki, chemii, wyr贸wnawcze z j臋zyka angielskiego, biologii, geografii, zaj臋cia rewalidacyjne (terapia r臋ki), terapia pedagogiczna, logopedia, arteterapia, ortograffiti, socjoterapia, programowanie w klasach I 鈥?III i IV 鈥?VI, grafika wektorowa, grafika komputerowa, robotyka.
                 Ka偶dy ucze艅 mo偶e rozwija膰 swoje zainteresowania i zdobywa膰 wiedz臋 z ulubionych przedmiot贸w, gdy偶 zaj臋cia odbywaj膮 si臋 w o艣mioosobowych grupach. W takim ma艂ym zespole uczniowie 艂atwiej przyswajaj膮 wiedz臋, mog膮 obserwowa膰, wykonywa膰 do艣wiadczenia i konstruowa膰. To s膮 niezapomniane prze偶ycia dla uczni贸w i ich opiekun贸w.
                 Uczniowie, kt贸rzy korzystaj膮 z tego typu zaj臋膰 pozalekcyjnych i s膮 spoza Olsztynka, maj膮 zapewniony dow贸z do domu.
                 Z funduszy przeznaczonych na realizacj臋 projektu cz臋艣ciowo zosta艂y zakupione pomoce naukowe, kt贸re stanowi膰 b臋d膮 wyposa偶enie pracowni w naszej szkole. Zakupiono: 8 tablet贸w, 8 zestaw贸w LEGO Mindstorms EV3, 32 laptopy, 2 tablice multimedialne, oprogramowanie biurowe i Corel do grafiki, urz膮dzenia sieciowe, szafki do przewo偶enia laptop贸w. W kolejnych miesi膮cach zakupione zostan膮 pomoce dydaktyczne do prowadzenia zaj臋膰 matematyczno-przyrodniczych.
                 Projekt ten trwa膰 b臋dzie dziesi臋膰 miesi臋cy, a zako艅czy si臋 w grudniu 2019 roku. Anga偶uj膮c si臋 w realizacj臋 tego przedsi臋wzi臋cia, nauczyciele naszej szko艂y mieli na uwadze przede wszystkim kszta艂towanie umiej臋tno艣ci kluczowych oraz uatrakcyjnienie zaj臋膰 pozalekcyjnych. Oferta tych zaj臋膰 jest bogata, wi臋c ka偶dy zainteresowany ucze艅 znajdzie na pewno co艣 dla siebie.

Danuta Salamonzdj臋ciaWizyta sz贸stych klas

Wizyta sz贸stych klas


zdj臋cia


Rekrutacjia 2019/2020


REKRUTACJA JU呕 TRWA
dokumenty o pobraniaZAPROSZENIE

GRATULUJEMY

6 marca 2019 r. p. Dyrektor Irena J臋druszewska
wr臋czy艂a uczniom naszej szko艂y stypendia za wysokie wyniki w nauce
oraz osi膮gni臋cia sportowe uzyskane w I semestrze 2018/2019.

Za wysokie wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie stypendium otrzymali:
1. Kowalewski Filip, kl. 4b
2. Zembrzuska Alicja, kl. 4b
3. Kowalewska Weronika, kl. 5b
4. Majchrzak Amelia, kl. 8a
5. Wilczek Olga, kl. 8a
6. Wilczewska Wiktoria, kl. 8a
7. Michalak Dagmara, kl. 3a_gim
8. P艂otnikowa Eliza, kl. 3a_gim
9. Wyszy艅ski Pawe艂, kl. 3a_gim
10. Flisikowski Arkadiusz.kl. 3a_gim


Uczniowie naszej szko艂y otrzymali r贸wnie偶 stypendia za osi膮gni臋cia sportowe:

1. Cegie艂ka Zuzanna, kl. 3a_gim
2. Petryna Kuba, kl. 3b_gim
3. Wojda Aleksandra, kl. 3b_gim

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!                 


呕ywa lekcja historii 鈥?spotkanie z Sybirakami oraz wspomnienie 呕o艂nierzy Wykl臋tych

                 1 marca 2019 r. uczniowie Szko艂y Podstawowej im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku spotkali si臋 z cz艂onkami Zwi膮zku Sybirak贸w w Olsztynku na nietypowej lekcji historii. Do szko艂y przybyli: p. Regina Adamczyk, p. Tadeusz Cyronek, p. Leokadia Tyszkiewicz oraz nauczyciel historii i autor wielu ksi膮偶ek o Olsztynku - p. Bogumi艂 Ku藕niewski. W spotkaniu uczestniczyli tak偶e z-ca dyrektora 鈥?p. Marek Bartkowski oraz go艣cinnie uczniowie Zespo艂u Szk贸艂 w Olsztynku z nauczycielem historii p. Dorot膮 Kru艣li艅sk膮 鈥?Zy艣k.
                 Spotkanie rozpocz臋艂o si臋 od艣piewaniem hymnu narodowego. Nast臋pnie wyemitowano kr贸tki film wprowadzaj膮cy w temat drugiej wojny 艣wiatowej, po czym uczniowie naszej szko艂y przedstawili wzruszaj膮ce wspomnienia Sybirak贸w, od zsy艂ki poprzez 偶ycie codzienne, a偶 do powrotu na ojczyst膮 ziemi臋. Nast臋pnie go艣cie opowiadali o swoich prze偶yciach zwi膮zanych z deportacj膮 na Sybir. By艂y to bardzo ciekawe i smutne historie ludzi. I nie raz, na wspomnienie 鈥瀗ieludzkiej ziemi鈥?zakr臋ci艂y si臋 w czach s艂uchaj膮cych 艂zy wzruszenia.
                 Uczniowie Zespo艂u Szk贸l w Olsztynku uczcili pami臋膰 呕o艂nierzy Wykl臋tych - 偶o艂nierzy niez艂omnych, skazanych po wojnie na ha艅b臋, a potem zapomnienie. Wielu z nich torturowano i zamordowano, spocz臋li w bezimiennych mogi艂ach nie doczekawszy wolnej Polski, o kt贸r膮 walczyli..
                 Spotkanie wywar艂o na wszystkich du偶e wra偶enie, sk艂oni艂o do refleksji. Dzi艣 trudno zrozumie膰 cele polityczne okupanta sowieckiego, ale na pewno nie wolno nam zapomnie膰 o cierpieniach tych w艂a艣nie Polak贸w.
                 Spotkanie przygotowali: p. Wioletta Kowalewska. P. Dorota Kru艣li艅ska - Zy艣k oraz p. Marek Bartkowski


zdj臋cia


M艂odzie偶owe najpopularniejsze s艂owo roku !

                 17 stycznia 2019 roku w naszej szkole zosta艂a przeprowadzona ankieta na temat najpopularniejszego m艂odzie偶owego s艂owa roku, kt贸r膮 opracowa艂 zesp贸艂 z klasy 5b. Mo偶na by艂o wymieni膰 5 s艂贸w, ale nie mog艂y by膰 one wulgarne, ani obra藕liwe. W ankiecie wzi臋艂o udzia艂 276 uczni贸w z kl. 4, 5, 7, 8 i 3 gimnazjum.


                 Najpopularniejszym s艂owem zosta艂o XD, kt贸re uzyska艂o 151 g艂os贸w. Drugie w kolejno艣ci by艂o s艂owo DZBAN, kt贸re uzyska艂o 106 g艂os贸w. Trzecim popularnym s艂owem by艂o PRESTI呕, kt贸re zdoby艂o 87 g艂os贸w. Kolejnymi s艂owami, wymienianymi przez uczni贸w by艂y: LOL - 51 g艂os贸w i ELO - 30 g艂os贸w. Poza nimi w ankiecie cz臋sto pada艂y s艂owa: masno, sztos, beka, essa, Fortnite. Warto wymieni膰 jeszcze wyrazy i zwroty, kt贸re wywo艂a艂y nasz u艣miech: bambolada, dino偶ar艂, kicaj zaj臋cu, kauczuk.
                 S艂owa, kt贸re wygra艂o w ankiecie, nie ma w s艂owniku j臋zyka polskiego, ale cz臋sto s艂ycha膰 je na szkolnych korytarzach.

Iga Ososi艅ska, Weronika Kowalewska


Misyjny opatrunek

P贸艂zimowisko

W dniach 21-23 stycznia, w naszej szkole zorganizowane zosta艂o p贸艂zimowisko dla klas 1-2 i 4-5. 艁膮cznie wzi臋艂o w nich udzia艂 57 uczni贸w oraz 10 wolontariuszy ze Szkolnego Ko艂a Wolontariatu. Zorganizowanie zimowego wypoczynku dla naszych uczni贸w by艂o mo偶liwe dzi臋ki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia 鈥濸ro Gimnazjum鈥?oraz Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwi膮zywania Problematyki Alkoholowej w Olsztynku. Do organizacji p贸艂zimowiska w艂膮czyli si臋 r贸wnie偶 harcerze ze szkolnej dru偶yny ZHP 鈥濶on Nobis鈥? Podczas zimowego wypoczynku uczniowie brali udzia艂 w ciekawych zaj臋ciach integracyjnych, ruchowych, tanecznych oraz kulinarnych. Ponadto zorganizowana zosta艂a gra terenowa, kt贸ra wymaga艂a od uczestnik贸w wykonania wielu zada艅 w r贸偶nych cz臋艣ciach szko艂y. M艂odsi uczniowie brali r贸wnie偶 udzia艂 w zimowym programowaniu. Natomiast starsi, udali si臋 do kina Helios na bajk臋 鈥濺alph Demolka w Internecie鈥? Czas sp臋dzony w naszej szkole up艂yn膮艂 bardzo przyjemnie i aktywnie, co wida膰 na zdj臋ciach upami臋tniaj膮cych ten mi艂y wypoczynek.

zdj臋cia


鈥炁歐IAT RADO艢CI I POKOJU鈥?

MISYJNY KONKURS PLASTYCZNY 鈥炁歐IAT RADO艢CI I POKOJU鈥?/b>
w kategoriach: dzieci klas I-III; dzieci klas IV-VI; klasy VII-VIII
i m艂odzie偶 gimnazjalna
Muzeum Misyjno-Etnograficzne Ksi臋偶y Werbist贸w w Pieni臋偶nie zaprasza dzieci i m艂odzie偶 do wzi臋cia udzia艂u w VI edycji Konkursu Plastycznego 鈥濭dy my艣l臋 misje鈥︹€? Tegoroczne has艂o brzmi: 鈥炁歸iat rado艣ci i pokoju鈥?
G艂贸wnym celem konkursu jest uwra偶liwienie uczestnik贸w na takie warto艣ci, jak przyja藕艅, zgoda, solidarno艣膰, wra偶liwo艣膰 i pok贸j, kt贸re sprawiaj膮, 偶e 艣wiat i 偶ycie cz艂owieka pod ka偶d膮 szeroko艣ci膮 geograficzn膮 staj膮 si臋 godne, radosne i szcz臋艣liwe.
Do konkursu mo偶na zg艂asza膰 prace plastyczne (A3, A4) wykonane dowoln膮 technik膮. Prace nale偶y przekaza膰 do katechetek do 1 kwietnia. Ka偶da praca plastyczna powinna zawiera膰 nast臋puj膮ce informacje: czytelny opis na odwrocie - imi臋 i nazwisko autora, wiek, kategori臋, dane kontaktowe szko艂y, imi臋 i nazwisko opiekuna.
Og艂oszenie wynik贸w odb臋dzie si臋 w sobot臋 18 maja 2019 r. w Misyjnym Seminarium Duchownym Ksi臋偶y Werbist贸w w Pieni臋偶nie.

Akcja "Opatrunek na ratunek"

                  Akcja "Opatrunek na ratunek" poruszy艂a wielkie serca spo艂eczno艣ci szkolnej i ponownie zjednoczy艂a nas w szczytnym celu. Dzi臋ki Wam zgromadzili艣my setki banda偶y, plastr贸w, kompres贸w i innych 艣rodk贸w opatrunkowych. Po raz kolejny pokazali艣cie, 偶e pomaganie macie we krwi. Do naszej akcji bardzo aktywnie przy艂膮czyli si臋 r贸wnie偶 harcerze (zast臋p Stella). Sk艂adamy serdeczne podzi臋kowania wszystkim zaanga偶owanym w akcj臋: uczniom, wychowawcom, rodzicom,harcerzom oraz naszym dzielnym wolontariuszom.

Opiekunowie Szkolnego Ko艂a Wolontariatuzdj臋cia


Informacja o ofercie szko艂y dla uczni贸w podczas Ferii w SP 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku

                 Podczas ferii nauczyciele organizowa膰 b臋d膮 r贸偶ne formy wypoczynku dla uczni贸w. 艢rodki finansowe niezb臋dne do realizacji programu pozyska艂o Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gimnazjum w Olsztynku 鈥濸ro Gimnazjum鈥?w ramach projektu zg艂oszonego do Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwi膮zywania Problematyki Alkoholowej w Olsztynku.

Do organizacji wypoczynku w艂膮czyli si臋 harcerze ze szkolnej dru偶yny ZHP 鈥濶on Nobis鈥? z niezawodn膮 Zuzia Lewandowsk膮 na czele oraz uczniowie klas 8 i 3 gimnazjalnych ze Szkolnego Ko艂a Wolontariatu. pod kierunkiem p. Marzeny Ko艂akowskiej.

Zaj臋cia b臋d膮 realizowane w 2 grupach. Grup膮 20 uczni贸w klas 1 i 2 zajm膮 si臋 wychowawczynie, panie El偶bieta Kucka, Bo偶ena Waloszek, Edyta Deorocka i Monika Owczarek. Panie zorganizuj膮 zaj臋cia opieku艅cze, gry i zabawy oraz zaj臋cia kulinarne. Grupa 35 uczni贸w klas 4-5 pod kierunkiem pa艅: Agnieszki Jasi艅skiej, Ilony Korjat, Marleny Czerwi艅skiej, Gra偶yny Niest臋pskiej oraz Zuzanny Lewandowskiej b臋dzie uczestniczy艂a w zaj臋ciach 艣wietlicowych, grach, zabawach, zaj臋ciach tanecznych, kulinarnych, grze terenowej. Odb臋dzie si臋 tak偶e wycieczka do olszty艅skiego kina.

Informujemy, 偶e nab贸r uczni贸w na w/w formy wypoczynku og艂osili艣my 4 stycznia na platformie LIBRUS oraz na tablicy og艂osze艅 szko艂y. Nab贸r zako艅czyli艣my 16 stycznia i niestety aktualnie nie mamy wolnych miejsc.

Ponadto na terenie naszej szko艂y b臋d膮 organizowane zaj臋cia AIKIDO oraz zbi贸rki dru偶yny harcerskiej 鈥濶on Nobis鈥?przy wsp贸艂pracy rodzic贸w, pan贸w: S艂awomira Niecieckiego oraz Marcina Koz艂owskiego.
List Komendanta G艂贸wnego Policji

List G艂贸wnego Inspektora Sanitarnego i Komendanta G艂贸wnego Policji do rodzic贸w dotycz膮cy u偶ywania substancji psychoaktywnych przez m艂odzie偶.


ListWystawa 鈥濧fryka. Najdzielniejsi pod s艂o艅cem鈥?

W naszej szkole na I pi臋trze, mo偶na obejrze膰 wystaw臋 zatytu艂owan膮 鈥濧fryka. Najdzielniejsi pod s艂o艅cem鈥? Zosta艂a ona opracowana przez ekspert贸w Polskiej Fundacji dla Afryki i wypo偶yczona naszej szkole do 17 stycznia. Sk艂ada si臋 z plansz, ukazuj膮cych poszczeg贸lne aspekty 偶ycia na tym kontynencie. Przyk艂adowo s膮 to tematy: praca, handel, kobieta, zabawa. Fotografie prezentowane na wystawie pochodz膮 od instytucji w Afryce, wspieranych przez Fundacj臋. Zar贸wno fotografie, jak i historie opisywanych ludzi, pe艂ne s膮 autentycznego dramatyzmu. Celem wystawy jest ukazanie w migawce specyfiki 偶ycia na tym kontynencie, z podkre艣leniem determinacji ludzi Afryki w codziennej walce o przetrwanie. Odbiorcom autorzy wystawy z jednej strony chc膮 ukaza膰, jak bardzo potrzebna jest pomoc temu kontynentowi, z drugiej za艣 strony niwelowa膰 stereotypy o bierno艣ci tych ludzi, czekaj膮cych jedynie na pomoc kraj贸w bogatszych. Serdecznie zapraszamy ch臋tnych do obejrzenia wystawy!

ORSZAK TRZECH KR脫LI!!!

W 艢wi臋to Objawienia Pa艅skiego nasza szko艂a po raz sz贸sty bra艂a udzia艂 w Orszaku Trzech Kr贸li. W tym roku has艂o brzmia艂o 鈥濷dnowi oblicze ziemi鈥? Jeste艣my bardzo szcz臋艣liwi, 偶e nasza spo艂eczno艣膰 zgromadzi艂a si臋 tak licznie. Dzi臋kujemy uczniom i rodzicom, kt贸rzy w艂膮czyli si臋 bardzo aktywnie w organizacj臋 orszaku kr贸la Kacpra. Stworzyli艣my wsp贸lnot臋, kt贸ra godnie reprezentowa艂a nasz膮 szko艂臋 podczas uroczysto艣ci. Jeste艣my wdzi臋czni i liczymy na dalsz膮 wsp贸艂prac臋 w nast臋pnym roku..zdj臋cia

wiecej zdj臋膰Noworoczne sukcesy matematyczne!!!

Nowy rok uczniowie Szko艂y Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich wOlsztynku,kt贸rzy interesuj膮 si臋 matematyk膮 wraz ze swoimi nauczycielami rozpocz臋li bardzo pracowicie. Ju偶 w styczniu kolejny etap Og贸lnopolskiej Olimpiady Matematycznej: 鈥濷limpus-sesja zimowa鈥?鈥漁limpusek鈥?鈥揹la dzieci najm艂odszych ze szko艂y podstawowej oraz鈥? Logicznego my艣lenia鈥?W tej wspania艂ej noworocznej atmosferze poznali艣my r贸wnie偶 wyniki sesji jesiennej olimpiady Olimpus, w kt贸rej wspania艂e sukcesy odnie艣li uczniowie gimnazjum z kl.3a:

1 miejsce zaj臋艂a Eliza P艂otnikowa
4 miejsce zaj膮艂 Arkadiusz Flisikowski

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom olimpiady, trzymamy kciuki i 偶yczymy sukces贸w w kolejnych etapach.
Zapraszamy wszystkich uczni贸w do rozwijania swoich zainteresowa艅 matematycznych oraz brania udzia艂u w kolejnych konkursach.Foton

W dniach 14-15 stycznia w szkole b臋d膮 przedstawiciele firmy fotograficznej Foton, wykonuj膮cy zdj臋cia klasowe grupowe oraz indywidualnie (do dokument贸w, towarzyskie, portretowe). Wyboru firmy dokonali przedstawiciele Rady Rodzic贸w bior膮c pod uwag臋 wysoka jako艣膰 i przyst臋pn膮 cen臋 us艂ug. Terminy dla poszczeg贸lnych klas ustalimy tak, aby w miar臋 mo偶liwo艣ci z dzie膰mi by艂 wychowawca. Uczni贸w klas 8 i 3 gim. zach臋cam do zrobienia zdj臋膰 legitymacyjnych ( 8 sztuk za cen臋 9 z艂).
C E N N I K
WSPANIA艁E SUKCESY NASZYCH UCZNI脫W


Zbli偶amy si臋 do 艣wi膮t i w tej cudownej atmosferze z rado艣ci膮 i satysfakcj膮 przyj臋li艣my informacj臋 ze strony Kuratorium O艣wiaty. A偶26 uczni贸w z naszej szko艂y (ze szko艂y podstawowej oraz oddzia艂贸w gimnazjalnych) zakwalifikowa艂o si臋 do fina艂贸w wojew贸dzkich konkurs贸w przedmiotowych.

Z j臋zyka polskiego do fina艂u przeszli:
1. Bednarski Klaudiusz 鈥?GIM
2. Brzozowska Laura 鈥?GIM
3. Ciesielski Bartosz 鈥?GIM
4. Flisikowski Arkadiusz -GIM
5. Kejner Katarzyna - GIM
6. Koz艂owska Martyna 鈥?GIM
7. Kuci艅ska Oliwia 鈥?GIM
8. Majchrzak Amelia - SP
9. Ni臋st臋pski Jakub 鈥?SP
10. Niest臋pska Marta 鈥?SP
11. Ostrowski Micha艂 鈥?GIM
12. Tomporowska Julia 鈥?GIM
13. W臋gierski Krystian 鈥?GIM
14. Wieczorek Urszula- GIM
15. Wi臋c艂awska Oliwia - SP
16. Winiarczyk Paulina 鈥?GIM
17. Wyszy艅ski Pawe艂- GIM

Z j臋zyka angielskiego do fina艂u przeszli:
1. Ciesielski Bartosz 鈥?GIM
2. Dowgia艂艂o Anastazja 鈥?SP
3. W臋gierski Krystian 鈥?GIM

Z j臋zyka rosyjskiego do fina艂u przesz艂a:
P艂otnikowa Eliza 鈥?GIM

Z matematyki do fina艂u przesz艂a:
P艂otnikowa Eliza 鈥?GIM

Z fizyki do fina艂u przesz艂a:
P艂otnikowa Eliza鈥?GIM

Z historii do fina艂u przesz艂a:
Michalak Dagmara - GIM

Z wosu do fina艂u przeszed艂:
Flisikowski Arkadiusz 鈥?GIM

Z geografii do fina艂u przeszed艂:
Flisikowski Arkadiusz 鈥?GIM


Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy i 偶yczymy wszystkim weso艂ych, radosnych i spokojnych 艢wi膮t Bo偶ego Narodzenia 馃槉馃槉馃槉Druki klauzul

                 Szanowni Pa艅stwo. Na ostatnim zebraniu wychowawcy zebrali od rodzic贸w podpisy na klauzulach zg贸d dotycz膮cych przetwarzania przez szko艂臋 danych osobowych, ochrony wizerunku, udzia艂u w zawodach i imprezach. Po 艣wi臋tach wychowawcy przeka偶膮 tym z Pa艅stwa, kto dotychczas nie podpisa艂 w/w zg贸d druki klauzul. Prosz臋 o zapoznanie sie z ich tre艣ci膮 i popisanie (lub adnotacj臋 o niewyra偶eniu zgody). Druk mo偶na pobra膰 ze strony internetowej szko艂y, wydrukowa膰 i przekaza膰 wychowawcy przez dziecko. Prosz臋 zwr贸ci膰 uwag臋, 偶e na jednym druku jest kilka klauzul i do ka偶dej nale偶y si臋 odnie艣膰 podpisem lub zastrze偶eniem o braku podpisu.

Druki klauzul do pobrania
KLAUZULAPolonistka w akcji!

                 Polonistka w akcji! Jest wiele sposob贸w na omawianie lektury. Uczniowie klasy 7a przynie艣li w pude艂kach "skarby" 艂膮cz膮ce si臋 z tre艣ci膮 lektury Charlesa Dickensa pt. 鈥濷powie艣膰 wigilijna鈥? Ka偶dy musia艂 zaprezentowa膰 klasie zawarto艣膰 swojego pude艂ka i wyja艣ni膰 znaczenie zamieszczonych w nim przedmiot贸w馃槈Doskona艂ym narz臋dziem okaza艂a si臋 r贸wnie偶 aplikacja LearningApps, umo偶liwiaj膮ca tworzenie interaktywnych zabaw i 膰wicze艅 wzbogacaj膮cych tre艣膰 lekcji. 锔?br />WOLONTARIAT

Nobli艣ci! Po raz kolejny okazali艣cie wielkie serca.鉂わ笍 Zgromadzili艣cie bardzo du偶o rzeczy dla os贸b bezdomnych w ramach akcji 鈥濨膮d藕 dobry jak chleb鈥? kt贸re pomog膮 im przetrwa膰 te trudne warunki pogodowe. Nasi wolontariusze 18 grudnia spakowali wszystkie dary, kt贸re zosta艂y przewiezione do Olsztyna i przekazane potrzebuj膮cym. Jeste艣my dumni z naszych Noblist贸w! Dzi臋kujemy!鉂わ笍

鈥濰ej, kol臋da, kol臋da鈥︹€? czyli jase艂ka w Szkole Podstawowej nr 1


Czas przed艣wi膮teczny to czas przygotowa艅 do prze偶ywania Bo偶ego Narodzenia. Wszyscy czekamy na to 艣wi臋to, bo kojarzy nam si臋 z Pasterk膮, rado艣ci膮, mi艂o艣ci膮, ciep艂em rodzinnym, do kt贸rego ka偶dy z nas t臋skni.
Atmosfer臋 zbli偶aj膮cych si臋 艣wi膮t odczuwa si臋 te偶 w szkole. 13 grudnia 2018 r. uczniowie klas pierwszych przygotowali pi臋kny spektakl. Na scenie pojawili si臋 anio艂owie, pasterze, Maryja i J贸zef , Trzej Kr贸lowie oraz mieszka艅cy Betlejem. Historia Narodzenia Pa艅skiego opowiedziana przez najm艂odszych uczni贸w naszej szko艂y wzruszy艂a wielu s艂uchaczy. Ten pi臋kny wyst臋p to efekt pracy nauczycielek 鈥?p. Moniki Owczarek i p. Edyty Deorockiej 鈥?kt贸re przez wiele dni przygotowywa艂y dzieci . Ich dzie艂em by艂a r贸wnie偶 pi臋kna dekoracja sceny, w przygotowaniu kt贸rej pomaga艂a tak偶e p. Agnieszka Figielska (mama ucznia kl. Ia) oraz p. Romuald Merchel i p. Bernard Kohler.
Szkolny ch贸r pod kierunkiem p. Marka Bartkowskiego za艣piewa艂 wiele polskich kol臋d, natomiast uczniowie gimnazjum i Szko艂y Muzycznej zaprezentowali tak偶e 艣wi膮teczny repertuar w wersji instrumentalnej.
Wyst臋p dziewcz膮t z zespo艂u tanecznego 鈥濪yskoteczki鈥?z kl. II a i b zosta艂 nagrodzony gromkimi brawami. Zaprezentowa艂y one uk艂ad taneczny 鈥瀂wiastowanie鈥?do utworu pt. 鈥濩hristmas鈥? Pi臋kne stroje tancerek zosta艂y uszyte przez p. Iwon臋 艢migielsk膮 (mam臋 jednej z uczennic kl. IIb) oraz p. Bo偶en臋 Waloszek, kt贸ra jest kierownikiem zespo艂u tanecznego.
Przedstawienie obejrzeli przybyli go艣cie: Miros艂aw Stegienko 鈥?Burmistrz Olsztynka, Bogus艂aw Kowalewski 鈥?Zast臋pca Burmistrza, Miros艂aw Obr臋bski 鈥?Dyrektor Zespo艂u Administracji Szk贸艂 i Przedszkoli w Olsztynku oraz przedstawiciele Rady Rodzic贸w i Rady Szko艂y, rodzice uczni贸w, nauczyciele i pracownicy szko艂y.
Pani Dyrektor, Irena J臋druszewska oraz Burmistrz Olsztynka, Miros艂aw Stegienko z艂o偶yli wszystkim zgromadzonym serdeczne 偶yczenia 艣wi膮teczne.
Pani Dyrektor podzi臋kowa艂a wolontariuszom dzia艂aj膮cym w ramach Szkolnego Ko艂a Wolontariatu, kierowanego przez p. Marzen臋 Ko艂akowsk膮 oraz tym wszystkim, kt贸rzy zaanga偶owali si臋 w przygotowanie kiermaszu 艣wi膮tecznego. Zorganizowany on zosta艂 przez Rad臋 Szko艂y i Rad臋 Rodzic贸w. Pozyskane fundusze przeznaczone b臋d膮 na zakup sztandaru szko艂y.
Po zako艅czeniu przedstawienia zosta艂y wr臋czone nagrody i wyr贸偶nienia tym uczniom, kt贸rzy w pierwszym semestrze roku szkolnego wzi臋li udzia艂 w konkursach przedmiotowych i uzyskali wysokie wyniki na szczeblu powiatu lub wojew贸dztwa.


Danuta Salamon


zdj臋cia


艢wietlica szkolna


Informuj臋,偶e w dniach 24, 27, 28 i 31 grudnia 2018r. w godz. 6.30- 16.30
czynna b臋dzie 艣wietlica szkolna dla uczni贸w naszej szko艂y. Dy偶ury pe艂ni膰 b臋d膮 nauczyciele.
Zainteresowanych Rodzic贸w prosz臋 o kontakt z nauczycielami 艣wietlicy szkolnej.
Niezb臋dnym jest wpisanie dziecka na list臋 obecno艣ci do dnia 20 grudnia 2018r. (czwartek)

Dyrektor szko艂y
Irena J臋druszewskaReligijny konkurs plastyczny


Religijny konkurs plastyczny 鈥濲este艣my nape艂nieni darami Ducha 艢wi臋tego鈥?- dla kl. I-II

Ka偶dy uczestnik konkursu wykonuje indywidualnie jedn膮 prac臋 w formacie A3, stosuj膮c wybrane przez siebie techniki plastyczne takie jak: rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika itp. Prace nale偶y przynosi膰 do katechety do 05 lutego (po feriach).

Ocenianie prac: Przy ocenie prac konkursowych b臋d膮 brane pod uwag臋 - obok warto艣ci artystycznych - przede wszystkim samodzielno艣膰 wykonania oraz wk艂ad pracy dzieci.

Etap szkolny: katecheci z pomoc膮 komisji konkursowej typuj膮 do etapu diecezjalnego po 3 prace z ka偶dej grupy wiekowej. Wytypowane prace wraz ze zg艂oszeniem zostan膮 dostarczone do 20 lutego 2019 r. do Wydzia艂u Nauki Katolickiej.

Prace powinny by膰 opatrzone na odwrocie metryczk膮 z informacjami: imi臋, nazwisko i wiek wykonawcy (klasa), tytu艂 pracy, nazwa i adres szko艂y oraz imi臋 i nazwisko katechety.
Zebrania z rodzicamiCzytanie 艂膮czy pokolenia


S艂owami Marka Grechuty:
"B艂膮d藕 po stronicach ksi膮偶ek, to ich czer艅 i biel
Wska偶膮 ci jeszcze niejeden pi臋kny cel"
rozpocz臋艂o si臋 klimatyczne spotkanie przy 艣wiecach w bibliotece Liceum Og贸lnokszta艂c膮cego w Olsztynku pt."Czytanie 艂膮czy pokolenia" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Uczestnikami spotkania byli: uczniowie Szko艂y Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich, uczniowie Zespo艂u Szk贸艂 im. K.C. Mrongowiusza, s艂uchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele 艣rodowiska nauczycieli.
Tego popo艂udnia zosta艂a zaprezentowana poezja takich polskich mistrz贸w s艂owa jak: Adam Mickiewicz, Juliusz S艂owacki, Wis艂awa Szymborska, Konstanty Ildefons Ga艂czy艅ski, Zbigniew Herbert, Marek Grechuta, Stanis艂aw Bali艅ski, Lech Konopi艅ski, Ludwik Jerzy Kern oraz ks. Jan Twardowski. Uczestnicy spotkania poznali r贸wnie偶 tw贸rczo艣膰 olsztyneckiej poetki Janiny Dobrowolskiej. Nie zabrak艂o te偶 tekst贸w Jacka Kaczmarskiego oraz tw贸rczo艣ci w艂asnej m艂odzie偶y. Recytacje wzbogaci艂y utwory muzyczne i prezentacja multimedialna jako ilustracja jednego z wierszy.
W utworach tych ukazane zosta艂o nie tylko pi臋kno i bogactwo ojczystego j臋zyka, ale te偶 polskie krajobrazy, karty z historii, filozofia i rado艣膰 偶ycia, przewrotno艣膰 losu, humor i zabawa s艂owem. "B艂膮dzeniu po stronicach poezji" towarzyszy艂y ciekawe rozmowy o literaturze oraz odkrywanie przez m艂odszych i nieco starszych czytelnik贸w m膮dro艣ci, urody i wyobra藕ni, jakie w sobie zawiera 艣wiat poetyki.


zdj臋cia

Magdalena Moroz, Dorota Walter-Obr臋bskaODWIEDZINY W PRZEDSZKOLU


3 grudnia wolontariusze odwiedzili przedszkolak贸w. Z okazji zbli偶aj膮cych si臋 Miko艂ajek przygotowali dla najm艂odszych zabawy taneczne, konkursy i przedstawienie pt. 鈥瀂amieszanie w 艣wiecie bajek鈥? Nie zabrak艂o tak偶e Miko艂aja, kt贸ry przyszed艂 ze s艂odkimi prezentami. Mamy nadziej臋, 偶e dzieciakom si臋 podoba艂o i 偶e to nie by艂o nasze ostatnie spotkanie.


zdj臋ciaWOLONTARIAT


Szkolne Ko艂o Wolontariatu organizuje przed 艣wi臋tami Bo偶ego Narodzenia dwie akcje:

1) "B膭D殴 DOBRY JAK CHLEB!" - jest to zbi贸rka na rzecz os贸b bezdomnych. Je艣li masz w domu czapki, szaliki, r臋kawiczki, koszulki, ciep艂e rajstopy, koce, r臋czniki, kt贸rych nie potrzebujesz (nie musz膮 by膰 nowe, ale w dobrym stanie) to przynie艣 do szko艂y, a my przeka偶emy potrzebuj膮cym. Zbi贸rka b臋dzie trwa艂a do 18 grudnia. Nie b膮d藕 oboj臋tny na potrzeby innych, kt贸rzy nie maj膮 dachu nad g艂ow膮, a zima tu偶 tu偶...

2) 鈥濸ACZKA NA LITW臉
To akcja organizowana przez Szko艂臋 Podstawow膮 nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku, w kt贸r膮 w艂膮czy艂a si臋 nasza szko艂a. Jej celem jest 艣wi膮teczna pomoc polskim szko艂om na Litwie: Gimnazjum im. ks. J贸zefa Obrembskiego w Miejszagole (165 uczni贸w) i dw贸m szko艂om (230 uczni贸w) na terenie parafii Butryma艅ce, gdzie proboszczem jest ks. J贸zef Aszkie艂owicz, wcze艣niej proboszcz w Mejszagole. Uczniowie przygotowuj膮 paczki dla naszych rodak贸w z Litwy, w kt贸rych mile widziane s膮 polskie ksi膮偶ki, przybory szkolne, gry dydaktyczne i s艂odycze. Wolontariusze b臋d膮 zbiera膰 je od klas 13 grudnia.LIST DO RODZIC脫W W SPRAWIE CZYTANIA

                 Szanowni Pa艅stwo,
                 rodzina odgrywa bardzo wa偶n膮 rol臋 w kszta艂towaniu u dzieci i m艂odzie偶y nawyku czytania. Nie zapominajmy, 偶e pierwszy kontakt dziecka z ksi膮偶k膮 ma miejsce w艂a艣nie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w kt贸rym mo偶emy utrwala膰 u ma艂ych czytelnik贸w zami艂owanie do ksi膮偶ek.
                 Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby ksi膮偶ki by艂y wa偶ne, mo偶e si臋 uda膰 tylko dzi臋ki wzajemnej wsp贸艂pracy domu i szko艂y.
O tym, jakie znaczenie mog膮 mie膰 dla dzieci tych m艂odszych i tych starszych ksi膮偶ki, musimy pami臋ta膰 zar贸wno my, nauczyciele, jak i Pa艅stwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy si臋, aby tak by艂o nadal.
                 Nie zapominajmy o korzy艣ciach, kt贸re p艂yn膮 z czytania. Czytanie poszerza wiedz臋 o 艣wiecie, s艂ownictwo, wzmacnia samoocen臋, uczy my艣lenia, dodaje do艣wiadczenia, uwra偶liwia, relaksuje, rozwija pami臋膰 i wyobra藕ni臋, uczy radzenia sobie z problemami oraz chroni przed zagro偶eniami wsp贸艂czesnego 艣wiata - uzale偶nieniem od komputer贸w czy telewizji, a to w dobie ogromnego post臋pu technicznego ma ogromne znaczenie.
                 Pami臋tajmy zawsze o tych zaletach. Chcieliby艣my zach臋ci膰 Pa艅stwa do podj臋cia codziennych dzia艂a艅 prowadz膮cych do u艣wiadomienia dzieciom i m艂odzie偶y wagi tej kwestii, a przede wszystkim przyjemno艣ci p艂yn膮cej z czytania.
Szanowni Pa艅stwo,
                 udowodnione jest, 偶e intelektualny i emocjonalny rozw贸j dzieci, kt贸rym czyta si臋 od najm艂odszych lat, jest szybszy ni偶 u dzieci, kt贸rym rodzice nie czytaj膮. Czytajmy zatem dzieciom m艂odszym i postarajmy si臋, aby ci starsi czytelnicy si臋gali nie tylko po obowi膮zkowe lektury, ale tak偶e po pozycje rozwijaj膮ce pasje i zami艂owania czytelnicze.

                 List skierowany do Rodzic贸w w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, kt贸ry realizuje biblioteka Szko艂y Podstawowej im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku.

鈥濲eszcze zd膮偶臋, Ma艂y Ksi膮偶臋."

                 Po wizycie w stra偶y po偶arnej uczniowie klasy 7a, 7b, 8a i 3d (gimnazjum) obejrzeli interaktywne widowisko multimedialne pt. 鈥濲eszcze zd膮偶臋, Ma艂y Ksi膮偶臋. Tajemnicze okoliczno艣ci literackiej dzia艂alno艣ci鈥? 馃槂Uczniowie przeprowadzili literackie 艣ledztwo na temat dzia艂alno艣ci ma艂ego ch艂opca o kryptonimie 鈥濵a艂y Ksi膮偶臋鈥濔煒嶹 roli detektyw贸w wyst膮pi艂a m艂odzie偶 obecna na widowni. W pierwszej cz臋艣ci widowiska uczniowie sporz膮dzili profil psychologiczny Ma艂ego Ksi臋cia, odkryli jego upodobania i dokonali wizji lokalnej. W cz臋艣ci drugiej wyst膮pili w roli prokuratora, obro艅cy, s臋dziego i 艣wiadk贸w. By艂o to niecodzienne spotkanie z lektur膮馃摉

Wizyta w stra偶y po偶arnej

                 Jedni nazywaj膮 ich bohaterami, inni po prostu nie poruszaj膮 tematu jednego z najniebezpieczniejszych zawod贸w 艣wiata. Stra偶acy- jacy s膮 naprawd臋?
                 Na to pytanie pr贸bowali odpowiedzie膰uczniowie klasy 7a, 7b, 8a i 3d (gimnazjum), kt贸rzy pod opiek膮 pani Agnieszki Bartk贸w, Ma艂gorzaty Przybu艂owskiej oraz Iwony Tarkowskiej 19 listopada 2018r. w ramach zaj臋膰 zawodoznawczych odwiedzili stra偶ak贸w z Jednostki Ratowniczo 鈥?Ga艣niczej nr 1 PSP w Olsztynie.
Uczniowie zostali oprowadzeni po jednostce, zwiedzili m.in. stanowisko dowodzenia, kt贸re wzbudzi艂o du偶e zainteresowanie. Dok艂adnie obejrzeli wozy stra偶ackie i ich najnowsze wyposa偶enie, sprz臋t ga艣niczy oraz sprz臋t ratownictwa medycznego. Ch臋tni uczniowie mieli mo偶liwo艣膰 przymierzenia stroju ochronnego, obowi膮zuj膮cego podczas akcji ga艣niczych, brali tak偶e udzia艂 w pokazie udzielania pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym. Podczas spotkania m艂odzie偶 pozna艂a struktury Pa艅stwowej Stra偶y Po偶arnej, dowiedzia艂a si臋 jak funkcjonuj膮 Jednostki Ratowniczo - Ga艣nicze ale tak偶e jak wygl膮da codziennie praca w stra偶y po偶arnej i jakie wymagania stawiane s膮 kandydatom na stra偶aka. Uczestnicy z zainteresowaniem wys艂uchali fakt贸w i ciekawostek z akcji stra偶ackich.

List Ministra Edukacji Narodowej

List Ministra Edukacji Narodowej do Rodzic贸w odno艣nie zapewnienia dzieciom bezpiecze艅stwa przed skutkami chor贸b zaka偶nych.

czytaj ca艂y listKonkurs czytelniczy

Startujemy z kolejnym konkursem馃槂 Podaj autora i tytu艂 podanego fragmentu.
Na odpowiedzi czekamy do poniedzia艂ku w bibliotece szkolnej. Powodzenia!

CH脫R
Tak, musisz dr臋czy膰 si臋 wiek wiekiem,
Sprawiedliwe zrz膮dzenia Bo偶e!
Bo kto nie by艂 ni razu cz艂owiekiem,
Temu cz艂owiek nic nie pomo偶e
.Wycieczka do Warszawy

Dnia 30 pa藕dziernika uczniowie klas trzecich pojechali na edukacyjn膮 wycieczk臋 do stolicy. Uczestnicy mieli okazj臋 pozna膰 kultur臋 i obyczaje islamskie i 偶ydowskie. Opiekunami wyjazdu by艂y Pani Jolanta Zakrzewska oraz Pani Ma艂gorzata Przybu艂owska.
                 Podr贸偶 min臋艂a bardzo szybko i w bardzo pozytywnej atmosferze. Pierwszym punktem wycieczki by艂a wizyta w meczecie. Uczniowie mieli okazj臋 dowiedzie膰 si臋 wielu rzeczy o kulturze islamu. Gospodarze owego miejsca byli bardzo uprzejmi. Osoba, kt贸ra opowiada艂a o owej kulturze zrobi艂a to w taki spos贸b, 偶e s艂uchacze byli zadowoleni z tego spotkania. Po zadaniu wszystkich pyta艅 uczniowie zostali pocz臋stowani ciastkiem oraz s艂ynnymi daktylami przygotowanymi przez gospodarzy.
                  Nast臋pnie grupa uda艂a si臋 do synagogi, czyli do 艣wi膮tyni wyznawc贸w judaizmu. Przed wej艣ciem do budynku m臋偶czy藕ni mieli obowi膮zek za艂o偶y膰 na g艂ow臋 jarmu艂ki. O judaizmie w spos贸b bardzo szczeg贸艂owy opowiada艂 mi艂y pan. Uczniowie mieli okazj臋 zaprezentowa膰 swoj膮 wiedz臋 z historii. Na miejscu mo偶na by艂o zaobserwowa膰 wyznawc贸w judaizmu modl膮cych si臋. Uczniowie wyszli z synagogi z u艣miechami na twarzy. To by艂 u偶ytecznie spe艂niony czas wed艂ug wi臋kszo艣ci uczestnik贸w.
                 Ostatnim punktem wycieczki by艂 teatr Komedia, w kt贸rym grupa mog艂a obejrze膰 spektakl pod tytu艂em 鈥濻kazani na mi艂o艣膰鈥? By艂a to wspania艂a komedia, w kt贸rej zawarte by艂y mi艂osne w膮tki pomi臋dzy lud藕mi w r贸偶nym wieku. Aktorzy idealnie odegrali swoje role i wszyscy ogl膮dacze byli zachwyceni wyst臋pem. By艂o to przedstawienie mo偶liwe do obejrzenia dla zar贸wno doros艂ych, jak i m艂odzie偶y. Wszyscy byli pod wra偶eniem po tej jak偶e wspania艂ej inscenizacji.
                 Powr贸t do Olsztynka min膮艂 bardzo szybko i szcz臋艣liwie. Wycieczka zako艅czy艂a si臋 przed szko艂膮, gdzie m艂odzie偶 by艂a odbierana przez rodzic贸w. Ka偶dy mimo p贸藕nej godziny wr贸ci艂 do domu z u艣miechem na twarzy. Ten wyjazd na pewno na d艂ugo zostanie w pami臋ci uczestnik贸w. .

Micha艂 Pieczara i Mateusz Szulc


zdj臋cia


Muzeum Przyrody w Olsztyna

W dniu 13 listopada 2018 roku wszyscy uczniowie klas czwartych tj. 4 a , 4 b i 4 c pod opiek膮 wychowawc贸w : pani Joanny Tucholskiej, Gra偶yny Niest臋pskiej, Janiny Berek oraz pani Agnieszki Jasi艅skiej odbyli wycieczk臋 do Muzeum Przyrody w Olsztynie.
Zaj臋cia w ca艂o艣ci by艂y warsztatowym uzupe艂nieniem lekcji przyrody. Podczas ich trwania wszyscy uczniowie pracowali aktywnie oraz samodzielnie w oparciu o ciekawie dla nich przygotowane karty.
Na jednych z zaj臋膰 uczniowie zapoznali si臋 z pi臋trow膮 budow膮 lasu oraz dokonali rozpoznania i przyporz膮dkowania do poszczeg贸lnych warstw najcz臋艣ciej spotkanych gatunk贸w ro艣lin i zwierz膮t.
Podczas kolejnych zaj臋膰, wszyscy zamienili si臋 w uwa偶nych tropicieli , kt贸rzy na wystawie poszukiwali szeregu informacji dotycz膮cych kr臋gowc贸w w tym w szczeg贸lno艣ci ssak贸w, ptak贸w oraz gad贸w, a tak偶e bezkr臋gowc贸w m.in. owad贸w spo艂ecznych.
Wszystkim uczniom zaj臋cia bardzo si臋 podoba艂y. Wszyscy zachowuj膮c si臋 w艂a艣ciwie, wykazywali si臋 du偶膮 aktywno艣ci膮 oraz umiej臋tno艣ciami w wyszukiwaniu potrzebnych informacji.
W klasach starszych, maj膮c na uwadze tre艣ci realizowane na lekcjach biologii, zamierzamy r贸wnie偶 skorzysta膰 z ciekawej ofert warsztatowej muzeum.
Tak wi臋c wzorem wielu ubieg艂ych lat, powr贸ci膰 tu kolejny raz.
.

Apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci


100 lat temu 鈥?11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyska艂a niepodleg艂o艣膰. Aby uczci膰 to donios艂e wydarzenie, uczniowie Szko艂y Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku 9 listopada 2018 roku przygotowali program s艂owno 鈥?muzyczny pt. 鈥濿 sercu moim bije Polska鈥?
Apel rozpocz膮艂 si臋 od艣piewaniem hymnu narodowego, a nast臋pnie Dyrektor szko艂y Irena J臋druszewska powita艂a przyby艂ych go艣ci. Swoj膮 obecno艣ci膮 zaszczycili przedstawiciele lokalnych w艂adz: Bogus艂aw Kowalewski 鈥?Zast臋pca Burmistrza Olsztynka, Andrzej Wojda 鈥?Przewodnicz膮cy Rady Miejskiej w Olsztynku oraz Ewa Szerszeniewska 鈥?Dyrektor Miejskiego O艣rodka Pomocy Spo艂ecznej w Olsztynku, S艂awomir Nieciecki 鈥?Dru偶ynowy XIII Dru偶yny Harcerskiej 鈥濶on Nobis鈥? go艣cie z Domu Dziennego Pobytu w Olsztynku wraz z kierownikiem 鈥?Emili膮 Nowick膮, a tak偶e przedstawiciele Rady Rodzic贸w, nauczyciele i rodzice uczni贸w.
Pani Dyrektor w swoim wyst膮pieniu powiedzia艂a, 偶e w ubieg艂ym roku szko艂a otrzyma艂a certyfikat 鈥濻zko艂a Wierna Dziedzictwu鈥?przyznany przez Warmi艅sko-Mazurskiego Kuratora O艣wiaty za dzia艂ania podj臋te w celu piel臋gnowania dziedzictwa narodowego i kszta艂towanie postaw patriotycznych w艣r贸d uczni贸w. Dzia艂ania podejmowane w ci膮gu ca艂ego roku 艣wiadcz膮 o tym, 偶e sprawa patriotyzmu le偶y nam na sercu. Niepodleg艂o艣膰, o kt贸r膮 walczyli nasi przodkowie, to sprawa najwa偶niejsza dla ka偶dego Polaka. Jeste艣my dumni, 偶e jeste艣my Polakami. Historia naszej Ojczyzny zosta艂a przedstawiona przez uczni贸w szko艂y w spektaklu teatralnym przygotowanym pod kierunkiem pani Ma艂gorzaty Przybu艂owskiej, pani Ewy Suchodolskiej i pani Gra偶yny Niest臋pskiej. Nauczycielki przygotowa艂y r贸wnie偶 scenografi臋, natomiast dekoracj臋 w holu wykonali uczniowie pod kierunkiem pani Ma艂gorzaty Pingot.
Przedstawienie rozpocz臋艂o si臋 polonezem w wykonaniu uczni贸w klas gimnazjalnych. Tancerze weszli na sal臋 widowiskow膮 z czerwonymi r贸偶ami, kt贸re p贸藕niej przekazali w ta艅cu swoim partnerkom. Uk艂ad choreograficzny przygotowa艂a pani Janina Berek. W atmosfer臋 zadumy i refleksji wprowadzi艂a s艂uchaczy muzyka z filmu 鈥濸olskie drogi鈥?w wykonaniu Elizy P艂otnikowej , uczennicy klas trzeciej gimnazjum. Uk艂ad z szarfami przygotowa艂y Kinga i Zuzanna Lewandowskie. Za spraw膮 uczni贸w klasy drugiej szko艂y podstawowej na scenie zrobi艂o si臋 barwnie i weso艂o, poniewa偶 wyst膮pili oni w strojach ludowych i wykonali mazura u艂a艅skiego. Wyst臋p dzieci zosta艂 przygotowany przez pani膮 Bo偶en臋 Waloszek. Przedstawienie to dostarczy艂o wielu wspania艂ych prze偶y膰 i wzrusze艅 dzi臋ki pie艣niom z r贸偶nego okresu naszej historii wykonanych przez ch贸r kierowany przez pani膮 Ew臋 Suchodolsk膮. Wyst膮pienie uczni贸w spotka艂o si臋 z uznaniem s艂uchaczy, kt贸rzy nagrodzili wykonawc贸w gromkimi brawami.
Po zako艅czeniu przedstawienia uczniowie wraz z opiekunami udali si臋 na Plac 艣w. Piotra, gdzie zebrali si臋 uczniowie wszystkich szk贸艂 olsztyneckich, aby o godzinie 11.11 za艣piewa膰 cztery zwrotki 鈥濵azurka D膮browskiego鈥? By艂a to akcja og贸lnopolska, w kt贸rej wzi臋艂o udzia艂 oko艂o 5 milion贸w uczni贸w z ca艂ej Polski. Jako Polacy cieszymy si臋, 偶e mogli艣my uczestniczy膰 w tej akcji i w ten spos贸b uczci膰 setn膮 rocznic臋 odzyskania przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci, a jednoczenie mie膰 sw贸j wk艂ad w budowanie jej przysz艂o艣ci.

Danuta Salamon


zdj臋cia


Biegane dyktando niepodleg艂o艣ciowe


Jak dobrze wiemy, zaj臋cia wychowania fizycznego s膮 jednymi z ulubionych przedmiot贸w w szkole. Natomiast je艣li chodzi o 膰wiczenie ortografii, to nie zyskuje ono zbytniej popularno艣ci. R贸wnie偶 dyktanda nie budz膮 w uczniach entuzjazmu. Czas to zmieni膰!
Uczniowie klasy 8a i 8c opu艣cili dzi艣 pracowni臋 polonistyczn膮, by w zupe艂nie innych warunkach i nieznanej im formie sprawdzi膰 znajomo艣膰 zasad ortografii. Prze偶yli swoje pierwsze biegane dyktando. W zwi膮zku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci tekst dotyczy艂 postaci i wydarze艅 zwi膮zanych z nasz膮 Ojczyzn膮. Uczniowie zostali podzieleni na dwuosobowe zespo艂y. W ka偶dej grupie wybrali艣my tzw. biegacza, kt贸ry ma za zadanie podbiec do kartki z dyktandem, przeczyta膰 zdanie, nast臋pnie podbiec do kolegi, kole偶anki "pisarza" i podyktowa膰 zapami臋tany fragment tekstu.
Biegane dyktando - nieco inne ni偶 zazwyczaj stosowane. Aktywizuj膮ce, anga偶uj膮ce, wymagaj膮ce czytania ze zrozumieniem, prawid艂owej wymowy, spostrzegawczo艣ci i czujno艣ci ortograficznej. Przy czym dostarcza mn贸stwa pozytywnej energii i rado艣ci!
zdj臋cia


WOLONTARIUSZE!!!


29 pa藕dziernika wolontariusze ruszyli na cmentarz, aby uporz膮dkowa膰 opuszczone groby. Cho膰 pogoda nie rozpieszcza艂a to si臋 nie poddali i plan zosta艂 wykonany. Zawi膮za艂y si臋 nowe znajomo艣ci tych 鈥瀖艂odszych鈥?z tymi 鈥瀞tarszymi鈥? co mo偶na zobaczy膰 na za艂膮czonych zdj臋ciach. Po powrocie do szko艂y wszyscy wsp贸lnie wypili rozgrzewaj膮c膮 herbatk臋. Uczniowie spisali si臋 na medal!
zdj臋cia


Projekt dotycz膮cegy noblistki - Marii Sk艂odowskiej -Curie


W dniu 6 listopada 2018 roku grupa m艂odzie偶y m艂odszej z klasy 4a i 4c pod opiek膮 pani Joanny Tucholskiej oraz m艂odzie偶y starszej z klasy 3a,7a oraz 8a pod opiek膮 pani Beaty Fr膮ckiewicz i pana Jerzego Zalewskiego wzi臋艂y udzia艂 w wycieczce o charakterze dydaktycznym w ramach realizowanego projektu dotycz膮cego noblistki - Marii Sk艂odowskiej -Curie.
M艂odzie偶 odwiedzi艂a muzeum na ulicy Freta 16 w Warszawie b臋d膮ce miejscem gdzie s艂awna Polka przysz艂a na 艣wiat. Dawne pokoje przystosowano na pracowni臋 chemiczn膮 oraz sale muzealne. Na miejscu mogli艣my ogl膮da膰 nale偶膮ce do Marii Sk艂odowskiej - Curie przedmioty osobiste, bibeloty oraz wyposa偶enie laboratorium.
Na miejscu wzi臋li艣my tak偶e udzia艂 w zaj臋ciach laboratoryjnych.
Wszyscy uczestnicy jednak oddzielnie, w dw贸ch grupach wiekowych wykonywali zgodnie z otrzyman膮 kart膮 pracy badania chemiczne. Ka偶dy m贸g艂 sprawdzi膰 si臋 w zaj臋ciach ze sprz臋tem laboratoryjnym samodzielnie i poczu膰 si臋 jak prawdziwy chemik. Wykonali艣my liczne analizy dotycz膮ce okre艣lania zawarto艣ci bia艂ka, cukru i t艂uszczu w wybranych produktach spo偶ywczych. Zaj臋cia dla m艂odzie偶y prowadzi艂 chemik z Uniwersytetu Warszawskiego. Zar贸wno starsza jaki r贸wnie偶 m艂odsza grupa z badaniami da艂a sobie rad臋 na sz贸stk臋.
Korzystaj膮c z pi臋knej pogody odbyli艣my spacer z przewodnikiem. Przemierzaj膮c uliczki warszawskiej star贸wki udali艣my si臋 艣ladami miejsc zwi膮zanych z noblistk膮. Widzieli艣my m.in. ko艣ci贸艂 gdzie zosta艂a ochrzczona, a kt贸ry p贸藕niej odwiedza艂a wraz z matk膮 , a tak偶e gmach gdzie wykona艂a pierwsze w 偶yciu chemiczne do艣wiadczenia.
Wsp贸lnie odwiedzili艣my star贸wk臋 oraz podeszli艣my pod Pa艂ac Prezydencki.
Na koniec w sali muzealnej wys艂uchali艣my prelekcj臋 o 偶yciu osobistym i pracy naukowej noblistki . Wyjazd z pewno艣ci膮 mo偶emy uzna膰 za udany i bardzo bogaty w nowe do艣wiadczenia.
Przyjemno艣膰 wsp贸lnego sp臋dzenia czasu uda艂o si臋 po艂膮czy膰 z udan膮 pr贸b膮 rozbudzaniem naukowych pasji w naszych zdolnych uczniach!
zdj臋cia


Konkurs czytelniczy


W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zapraszamy wszystkich uczni贸w do udzia艂u w listopadowym konkursie czytelniczym 鈥?Znamy nasze lektury. Na pocz膮tku ka偶dego tygodnia na naszym profilu na Facebooku oraz stronie internetowej szko艂y znajdziecie fragment ksi膮偶ki. Je艣li znacie jej tytu艂 i autora,zg艂o艣cie si臋 do nauczycieli w bibliotece. Na odpowiedzi czekamy do pi膮tku. Powodzenia!

Wezbrana fala przerwa艂a tam臋 woli. Stary rykn膮艂 i rzuci艂 si臋 na ziemi臋; jego mleczne w艂osy zmiesza艂y si臋 z piaskiem nadmorskim. Oto czterdzie艣ci lat dobiega艂o, jak nie widzia艂 kraju, i B贸g wie ile, jak nie s艂ysza艂 mowy rodzinnej, a tu tymczasem ta mowa przysz艂a sama do niego 鈥?przep艂yn臋艂a ocean i znalaz艂a go, samotnika, na drugiej p贸艂kuli, taka kochana, taka droga, taka 艣liczna! We 艂kaniu, jakie nim wstrz膮sa艂o, nie by艂o b贸lu, ale tylko nagle rozbudzona niezmierna mi艂o艣膰, przy kt贸rej wszystko jest niczym鈥?On po prostu tym wielkim p艂aczem przeprasza艂 t臋 ukochan膮, oddalon膮 za to, 偶e si臋 ju偶 tak zestarza艂, tak z偶y艂 z samotn膮 ska艂膮 i tak zapami臋ta艂, i偶 si臋 w nim i t臋sknota poczyna艂a zaciera膰. A teraz 鈥瀢raca艂 cudem鈥?鈥?wi臋c si臋 w nim serce rwa艂o. Chwile mija艂y jedna za drug膮: on wci膮偶 le偶a艂. Mewy przylecia艂y nad latarni臋, pokrzykuj膮c jakby niespokojne o swego starego przyjaciela. Nadchodzi艂a godzina, w kt贸rej je karmi艂 resztkami swej 偶ywno艣ci, wi臋c kilka z nich zlecia艂o z wierzchu latarni a偶 do niego. Potem przyby艂o ich coraz wi臋cej i zacz臋艂y go dzioba膰 lekko i furkota膰 skrzyd艂ami nad jego g艂ow膮. Szumy skrzyde艂 zbudzi艂y go. Wyp艂akawszy si臋, mia艂 teraz w twarzy jaki艣 spok贸j i rozpromienienie, a oczy jego by艂y jakby natchnione. Odda艂 bezwiednie ca艂膮 swoj膮 偶ywno艣膰 ptakom, kt贸re rzuci艂y si臋 na ni膮 z wrzaskiem, a sam wzi膮艂 znowu ksi膮偶k臋.02 listopada 2018r. 艣wietlica szkolna


Informuj臋,偶e w dniu 02 listopada 2018r. w 艣wietlicy szkolnej nie b臋d膮 organizowane zaj臋cia opieku艅cze. Rodzice uczni贸w nie wyrazili zainteresowania ofert膮 szko艂y w w/w zakresie.
Dyrektor szko艂y
Irena J臋druszewskaNOCNY MARATON FILMOWY


                 Nasza szko艂a to nie tylko lekcje, klas贸wki i oceny - to tak偶e miejsce, w kt贸rym staramy si臋 wychodzi膰 naprzeciw zainteresowaniom uczni贸w, proponuj膮c im szereg dodatkowych zaj臋膰 i atrakcji, dzi臋ki kt贸rym mog膮 rozwija膰 swoje pasje, ale te偶 sp臋dza膰 czas w dobrym towarzystwie, robi膮c co艣 przyjemnego. Z tego w艂a艣nie powodu 26 pa藕dziernika zosta艂 zorganizowany Nocny maraton Filmowy.

Uczestnicy maratonu zaopatrzeni w poduszki, 艣piwory i koce spotkali si臋, aby zamieni膰 jedn膮 z sal lekcyjnych w sal臋 kinow膮, z tym, 偶e zamiast foteli znalaz艂y si臋 w niej materace. Punktualnie o godz. 20.00 rozpocz膮艂 si臋 kilkugodzinny seans. Pani Agnieszka Bartk贸w oraz pani Ma艂gorzata Rauku膰 i pan Jacek Kamieniecki zabrali klas臋 8a w niezwyk艂膮 podr贸偶.

Podczas maratonu filmowego uczniowie poznali adaptacje i ekranizacje lektur szkolnych: Kamieni na szaniec i Pana Tadeusza飦?To uk艂on w stron臋 indywidualizacji nauczania, bo wielu uczni贸w utrwala sobie czytane teksty w艂a艣nie za pomoc膮 obraz贸w. Mam nadziej臋, 偶e z dobrym skutkiem.

Imprezy filmowe, maj膮 charakter edukacyjno 鈥?kulturalny. Filmy, kt贸re wsp贸lnie ogl膮damy nios膮 wa偶ne przes艂anie, charakteryzuj膮 si臋 warto艣ciowym przekazem a tak偶e zdobywaj膮 pochlebne recenzje krytyk贸w oraz przychylno艣膰 publiczno艣ci. Obejrzeli艣my r贸wnie偶 film pt. Lion. Droga do domu. Dwadzie艣cia pi臋膰 lat roz艂膮ki. Ponad milion kilometr贸w kwadratowych do przeszukania. I ch艂opiec, kt贸ry zrobi wszystko, aby po latach odnale藕膰 utracon膮 rodzin臋. Pi臋cioletni Saroo zostaje sam na dworcu kolejowym. Szukaj膮c starszego brata, wsiada do przypadkowego poci膮gu i zm臋czony鈥?zasypia. Budzi si臋 p贸艂tora tysi膮ca kilometr贸w od domu, w pi臋ciomilionowej Kalkucie. Nie pami臋ta, sk膮d pochodzi鈥?br>
Momentami by艂o te偶 strasznieeee. Uczniowie obejrzeli wybrany podczas g艂osowania horror.

W doborowym towarzystwie i 艣wietnych humorach uda艂o si臋 niekt贸rym dotrwa膰 do rana.

Uczniowie zm臋czeni, ale pe艂ni wra偶e艅 wr贸cili w sobotni poranek do dom贸w, gdzie na pewno odsypiali nieprzespan膮 noc.


zdj臋cia


鈥濽zale偶nieniom m贸wi臋: NIE!鈥?


19 pa藕dziernika 2018 roku uczniowie klasy 3C uczestniczyli w warsztatach aktorskich w Gda艅skim Teatrze Szekspirowskim. Wycieczka zosta艂a zorganizowana przez pani膮 Agnieszk臋 Kwiecie艅 鈥?Ziemi艅sk膮 oraz Jolant臋 Zakrzewsk膮 w ramach realizowanego programu profilaktycznego 鈥濽zale偶nieniom m贸wi臋: NIE!鈥? Wyjazd zosta艂 wsp贸艂finansowany ze 艣rodk贸w otrzymanych z Gminy Olsztynek w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwi膮zywania Problem贸w Alkoholowych Gminy Olsztynek na rok 2018. Uczestnicy mieli mo偶liwo艣膰 zwiedzenia imponuj膮cego budynku teatru, poznania tajnik贸w jego powstawania i funkcjonowania , jego pocz膮tk贸w. Wizyta odby艂a si臋 w kilku etapach. Podczas pierwszej cz臋艣ci przedstawiona by艂a historia teatru szekspirowskiego i tego w jaki spos贸b teatr szekspirowski zawita艂 do Polski. Uczniowie mieli niepowtarzaln膮 mo偶liwo艣膰 wcielenia si臋 w role aktor贸w teatru szekspirowskiego, wyg艂aszaj膮c fragmenty 鈥濰amleta鈥?w j臋zyku staroangielskim. Wszystkie informacje przekazywane by艂y w niezwykle obrazowy, interesuj膮cy i przyst臋pny spos贸b tak, aby 偶ywo zainteresowa膰 zebranych. Nast臋pnie udali艣my si臋 na zwiedzanie samego budynku, kt贸ry powsta艂 na miejscu, gdzie w przesz艂o艣ci znajdowa艂a si臋 Szko艂a Fechtunku, powsta艂a w艂a艣nie w Gda艅sku na pocz膮tku XVII wieku i funkcjonuj膮ca przesz艂o 200 lat. Wspomniana Szko艂a Fechtunku by艂 to wielofunkcyjny budynek przeznaczony do 膰wicze艅 i spotka艅 szermierczych, wyst臋p贸w i pokaz贸w, walk zwierz膮t i teatralnych przedstawie艅. To tam gra艂y cz臋sto aktorskie trupy z Anglii. To w艂a艣nie tam po raz pierwszy w Polsce zosta艂y wystawione dramaty Szekspira i to przez trupy aktor贸w graj膮cych u samego mistrza.
                  Kolejnym etapem by艂y warsztaty aktorskie pod okiem profesjonalist贸w, gdzie wszyscy zostali艣my zaanga偶owani do wyst膮pie艅 aktorskich. Okaza艂o si臋 to by膰 niezwyk艂ym wydarzeniem i naprawd臋 艣wietn膮 zabaw膮, wymagaj膮c膮 prze艂amania w艂asnych s艂abo艣ci, skr臋powania i umiej臋tno艣ci wcielenia si臋 w wyznaczone z g贸ry role. Grupa mia艂a wspania艂膮 mo偶liwo艣膰 integracji, poznania siebie w nowej ods艂onie, odkrycia zal膮偶k贸w talentu aktorskiego i umiej臋tno艣ci pracy w grupie. Spotkanie bardzo zbli偶y艂o do siebie uczni贸w.
                 Wizyta w GTS by艂a niezapomnianym do艣wiadczeniem, poszerzaj膮cym horyzonty, rozbudzaj膮cym nowe zainteresowania i ods艂aniaj膮cym ukryte talenty. Pozwoli艂a na spojrzenie na koleg贸w z klasy z zupe艂nie nowej perspektywy i zacie艣ni艂a wi臋zy mi臋dzy r贸wie艣nikami. By艂a r贸wnie偶 niezwykle ciekaw膮 lekcj膮 historii i literatury.

Agnieszka C. Kwiecie艅 - Ziemi艅ska
鈥瀂achowaj Trze藕wy Umys艂鈥?


                 Maksymilian Pokrzywnicki z klasy VIII a laureatem konkursu plastyczno 鈥?literackiego og艂oszonego w ramach og贸lnopolskiej kampanii Zachowaj Trze藕wy Umys艂.
                 Ucze艅 Szko艂y Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku zosta艂 nagrodzony w kolejnej edycji og贸lnopolskiego konkursu plastycznego realizowanego w ramach kampanii Zachowaj Trze藕wy Umys艂, prowadzonej pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej przez Stowarzyszenie Producent贸w i Dziennikarzy Radiowych oraz Fundacj臋 Trze藕wy Umys艂.
                 Maksymilian wykona艂 bardzo ciekaw膮 prac臋, kt贸rej tematem by艂o pokazanie swojego autoportretu. Na obrazku przedstawi艂 siebie w harcerskim mundurze na tle obozu ukazanego w nocy z pi臋knym ksi臋偶ycem roz艣wietlaj膮cym niebo. Ch艂opiec od d艂u偶szego czasu jest w dru偶ynie harcerskiej ,,Iskra鈥? i piel臋gnuje wspania艂e tradycje organizacji. Praca zosta艂a wykonana o艂贸wkiem z ogromn膮 dba艂o艣ci膮 o detale i ciekawie podkre艣lony 艣wiat艂ocie艅.
                 23 pa藕dziernika w Centrum Olimpijskim w Warszawie odby艂a si臋 uroczysto艣膰 fina艂owa po艂膮czona z wr臋czeniem nagr贸d przyby艂ym z ca艂ej Polski m艂odym artystom. W艣r贸d nich znalaz艂 si臋 r贸wnie偶 Maksymilian, kt贸rego obraz wybrano spo艣r贸d kilku tysi臋cy prac nades艂anych na konkurs. Ch艂opcu podczas uroczysto艣ci towarzyszy艂 tata, pani Ewa Szerszeniewska- dyrektor MOPS w Olsztynku i oczywi艣ci ja - nauczycielka plastyki. W trakcie wr臋czania nagr贸d, na pot臋偶nych ekranach umieszczonych obok sceny, wy艣wietlane by艂y prace konkursowe, wykonane przez dzieci i m艂odzie偶. Laureatom i osobom towarzysz膮cym zrobiono mn贸stwo pami膮tkowych zdj臋膰. By艂y te偶 kr贸tkie przem贸wienia, wyg艂aszane przez uczestnik贸w na temat ich prac, po艂膮czone z podzi臋kowaniami dla organizator贸w konkursu.
                 M艂ody artysta otrzyma艂 cenn膮 nagrod臋 rzeczow膮, a tak偶e pami膮tkowy dyplom. Ogromny sukces ch艂opca kolejny raz pozwoli艂 rozs艂awi膰 nasz膮 szko艂臋 i miasto. Maksymilianowi bardzo serdecznie gratuluj臋 i 偶ycz臋 dalszych sukces贸w.

Ma艂gorzata Pingot


zdj臋cia

Wybory uzupe艂nij膮ce

Zaj臋cia kulinarne


Ju偶 od dw贸ch lat w naszej szkole odbywaj膮 si臋 zaj臋cia kulinarne, kt贸re prowadzi p. Gra偶yna Niest臋pska z pomoc膮 p.Iwony Tarkowskiej (od tego roku). Uczestnicz膮 w nich uczniowie klas czwartych i pi膮tych. G艂贸wnym celem zaj臋膰 jest rozwijanie zainteresowa艅 uczni贸w sztuk膮 kulinarn膮, przygotowaniem potraw i ich wyeksponowaniem. Podczas przygotowywania potraw poruszane s膮 tak偶e tematy BHP w pracowni, warto艣ci od偶ywcze warzyw i owoc贸w czy jad艂ospis nastolatka. Zaj臋cia w weso艂ej i swobodnej atmosferze odbywaj膮 si臋 w ka偶dy wtorek i ka偶d膮 艣rod臋. W czasie dwugodzinnych zaj臋膰 uczniowie poprzez zabaw臋 dowiaduj膮 wielu ciekawych rzeczy. Rozpoznaj膮 sk艂adniki, ucz膮 si臋 je ze sob膮 艂膮czy膰, wsp贸lnie pracuj膮 przy tworzeniu efektu ostatecznego. Podczas zaj臋膰 praktycznych uczniowie zdobywaj膮 umiej臋tno艣ci przydatne im w 偶yciu codziennym. Dzi臋ki tym zaj臋ciom uczniowie si臋 integruj膮, ucz膮 wsp贸艂pracy i wsp贸艂dzia艂ania. Zaj臋cia kulinarne s膮 bardzo lubiane przez dzieci tak偶e ze wzgl臋du na wsp贸ln膮 degustacj臋 wykonywanych potraw, kt贸re s膮 smaczniejsze ni偶 zwykle, bo sporz膮dzone w艂asnor臋cznie. Najwspanialszy moment to rado艣膰 ze wsp贸lnie zrobionej potrawy.
zdj臋cia

鈥濰istoria Niepodleg艂ej w sztuce ludowej鈥?


                 Dnia 23 pa藕dziernika 2018 r. w Parku Etnograficznym w Olsztynku odby艂o si臋 uroczyste otwarcie wystawy, pt. 鈥濰istoria Niepodleg艂ej w sztuce ludowej鈥? na kt贸re wybrali si臋 ch臋tni uczniowie naszej szko艂y.
                 Wystawa zosta艂a zorganizowana w ramach obchod贸w 100-lecia odzyskania przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci i zgromadzi艂a eksponaty wykonane przede wszystkim przez nieznanych artyst贸w ludowych w drugiej po艂owie XX wieku. Jej tematyka nawi膮zuje do wa偶nych postaci i wydarze艅 w historii Polski. Kuratorem wystawy jest p. Anna Czacharowska i p. Piotr Milewski 鈥?odpowiedzialny za aran偶acj臋 plastyczn膮. B臋dzie mo偶na j膮 ogl膮da膰 do 31 pa藕dziernika przysz艂ego roku.
                 Po uroczysto艣ci wszyscy go艣cie zostali zaproszeni na gor膮c膮 herbat臋 i pyszne ciastko. Atmosfera, mimo brzydkiej pogody, by艂a bardzo ciep艂a.
zdj臋cia

02 listopada


Informuj臋,偶e w dniu 02 listopada (pi膮tek)czynna b臋dzie 艣wietlica szkolna w godz.6.30 - 16.15. Zainteresowanych rodzic贸w prosz臋 o wpisywanie dzieci na list臋 w 艣wietlicy szkolnej do dnia 30 pa藕dziernika (wtorek). Listy r贸wnie偶 dost臋pne b臋d膮 u wychowawc贸w . Przypominam,偶e w zwi膮zku ze zmian膮 organizacji roku szkolnego, dzie艅 02 listopada 2018r. jest ustalony w naszej szkole jako dzie艅 wolny od zaj臋膰 dydaktycznych.
W 艣wietlicy szkolnej pe艂ni膰 b臋d膮 dy偶ury wyznaczeni nauczyciele.

Dyrektor szko艂y
Irena J臋druszewska


ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!

Rozbudzania zainteresowa膰 czytelniczych ci膮g dalszy. Na zebraniu z rodzicami zosta艂y odczytane listy skierowane do rodzic贸w. Informowano w nich o realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, wskazano na zalety g艂o艣nego czytania bajek najm艂odszym dzieciom oraz zwr贸cono uwag臋 na pozytywny wp艂yw czytania na rozw贸j osobowo艣ciowy i intelektualnych m艂odzie偶y. Rodzice mogli tak偶e obejrze膰 wyeksponowane na korytarzu szkolnym nowo艣ci wydawnicze zakupione do biblioteki szkolnej.


ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!

W bibliotece szkolnej przybywa nowo艣ci wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ka偶dy czytelnik znajdzie co艣 dla siebie. ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!


Apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej

                  12 pa藕dziernika br. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblist贸w Polskich w Olsztynku odby艂 si臋 uroczysty apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Rozpocz膮艂 si臋 wprowadzeniem sztandaru i od艣piewaniem hymnu narodowego. Pani Dyrektor Irena J臋druszewska serdecznie i gor膮co powita艂a wszystkich zgromadzonych w sali widowiskowej. Na uroczysto艣膰 przybyli: Artur Wrochna 鈥?Burmistrz Olsztynka, Bogus艂aw Kowalewski 鈥?Zast臋pca Burmistrza Olsztynka, Alicja Wo藕nicka 鈥?Przewodnicz膮ca Komisji Spraw Spo艂ecznych Rady Miejskiej w Olsztynku, Miros艂aw Obr臋bski 鈥?Dyrektor Zespo艂u Administracji Szk贸艂 i                   Przedszkoli w Olsztynku, podharcmistrz S艂awomir Nieciecki 鈥揇ru偶ynowy XIII Dru偶yny Harcerskiej 鈥濶on Nobis鈥? Romuald Hodyra 鈥?Prezes Oddzia艂u ZNP w Olsztynku, Agnieszka Pieczara 鈥?Przewodnicz膮ca Rady Rodzic贸w, Danuta Bondaruk 鈥?Przewodnicz膮ca Rady Szko艂y, Ma艂gorzata Przybu艂owska 鈥?Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gimnazjum 鈥濸ro Gimnazjum鈥? Micha艂 Grzeszczak 鈥揚rezes UKS 鈥濷limpijczyk鈥?oraz nauczyciele, pracownicy administracji i obs艂ugi szko艂y, Rodzice i uczniowie.
                 Jako pierwszy zabra艂 g艂os Artur Wrochna, kt贸ry z艂o偶y艂 偶yczenia wszystkim pedagogom i podzi臋kowa艂 za ich prac臋. Nast臋pnie wyst膮pi艂a Agnieszka Pieczara. Przewodnicz膮ca Rady Rodzic贸w podkre艣li艂a profesjonalizm, otwarto艣膰 i wsp贸艂prac臋 nauczycieli z rodzicami. Jako dow贸d tej wsp贸艂pracy poda艂a przyk艂ad wygranego projektu, na kt贸ry zag艂osowali i nauczyciele, i rodzice uczni贸w naszej szko艂y. Dzi臋ki temu projektowi na dziedzi艅cu szko艂y powstanie plac zabaw dla uczni贸w 鈥瀂ajezdnia tramwajowa鈥?
                 Nast臋pnie zabra艂a g艂os Pani Dyrektor Irena J臋druszewska, kt贸ra podkre艣li艂a, 偶e bez w艂adz samorz膮dowych i rodzic贸w szko艂a by nie istnia艂a.Rodzice wspieraj膮 nas we wszystkich dzia艂aniach realizowanych w szkole. Z艂o偶y艂a 偶yczenia zdrowia, realizacji plan贸w osobistych i zawodowych wszystkim nauczycielom, rodzicom i opiekunom dzieci 偶yczy艂a, aby wsp贸艂praca uk艂ada艂a si臋 coraz lepiej, a wszystkim uczniom 鈥?sukces贸w edukacyjnych, kt贸re pozwol膮 im rozwija膰 talenty i pasje.
                 Za prac臋 i zaanga偶owanie nauczyciele zostali nagrodzeni. Warmi艅sko 鈥?Mazurski Kurator O艣wiaty przyzna艂 nagrod臋 pracownikowi naszej szko艂y.Pan Artur Wrochna i p. Alicja Wo藕nicka wr臋czyli nauczycielom dwie nagrody ufundowane przez Burmistrza Olsztynka .Dyrektor szko艂y przyzna艂a 9 nagr贸d nauczycielom i 14 pracownikom administracji i obs艂ugi szko艂y.
                 Po wr臋czeniu nagr贸d Dyrektor szko艂y poinformowa艂a wszystkich zgromadzonych, 偶e dwoje uczni贸w z naszej szko艂y znalaz艂o si臋 w gronie laureat贸w konkurs贸w, w kt贸rych wzi臋li udzia艂. S膮 to: Martyna Koz艂owska - otrzyma nagrod臋 Marsza艂ka, zosta艂a laureatk膮 XV Wojew贸dzkiego Konkursu Plastycznego i Grafiki Komputerowej 鈥濺odzina i dom fundamentem Ojczyzny鈥? opiekunem jest p. Jacek Kamieniecki oraz Maksymilian Pokrzywnicki, kt贸ry za swoj膮 prac臋 nades艂an膮 na konkurs og艂oszony w ramach kampanii 鈥瀂achowaj Trze藕wy Umys艂鈥?zosta艂 nagrodzony bezprzewodowym zestawem muzycznym z technologi膮 bluetooth marki Sony; opiekunem jest p. Ma艂gorzata Pingot.
                 Program artystyczny zosta艂 przygotowany przez uczni贸w klas pierwszych, kt贸rzy pod kierunkiem p. Moniki Wieczorek i p. Edyty Deorockiej oraz uczennicy kl. VIIIa Kingi Lewandowskiej wykonali taniec nowoczesny, prezentuj膮c pi臋kne i barwne stroje. Uczniowie Szko艂y Muzycznej wykonali utwory muzyki powa偶nej.Okoliczno艣ciow膮 dekoracj臋 przygotowa艂a p. Ma艂gorzata Pingot.
Po cz臋艣ci artystycznej uczniowie zaprezentowali spo艂eczno艣ci uczniowskiej sztandar i jego symbolik臋. Nast臋pnie nast膮pi艂o uroczyste 艣lubowanie uczni贸w klas pierwszych. Rada Rodzic贸w ufundowa艂a najm艂odszym uczniom szko艂y paczk臋 s艂odko艣ci, a rodzice przygotowali w auli pocz臋stunek i niespodzianki.

Danuta Salamon


zdj臋cia

Sleeveface

                  Polonistka w akcji! Uczniowie klasy 8a i 8c w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowali projekt Sleeveface 鈥?czyli jak niestandardowo wykorzysta膰 ksi膮偶ki w szkole-)馃槈 Sleeveface to typ fotografii, kt贸ra przedstawia osob臋 z zas艂oni臋t膮 cz臋艣ci膮 cia艂a przez ok艂adk臋 ksi膮偶ki. Du偶膮 rol臋 odgrywa perspektywa oraz aran偶acja t艂a. Zabawne pocz膮tki, a p贸藕niej widoczne efekty powoduj膮, 偶e m艂odzie偶 ch臋tnie si臋 zaanga偶uje w dzia艂anie. Oto kilka uczniowskich propozycji馃槈

zdj臋cia

Pasowanie na czytelnika

                   8 pa藕dziernika br. biblioteka szkolna przyj臋艂a w poczet swoich czytelnik贸w uczni贸w klas pierwszych. Na pocz膮tku spotkania na pierwszoklasist贸w czeka艂a mi艂a niespodzianka. Uczniowie klasy IIa, pod opiek膮 pani El偶biety Kuckiej, przygotowali inscenizacj臋 wiersza Juliana Tuwima 鈥濺zepka鈥? Mali arty艣ci za sw贸j wyst臋p zostali nagrodzeni brawami oraz s艂odkim upominkiem. Nast臋pnie uczniowie klas I zostali zapoznani z regulaminem biblioteki oraz zasadami korzystania z ksi臋gozbioru bibliotecznego. Zosta艂y im zaprezentowane tak偶e ksi膮偶ki, kt贸re mog膮 wypo偶ycza膰, w szczeg贸lno艣ci nowo艣ci wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Najm艂odsi uczniowie nie tylko poznali nowe ksi膮偶ki, kt贸re czekaj膮 na nich w bibliotece, ale r贸wnie偶 zostali poddani sprawdzeniu wiedzy z najpopularniejszych bajek i ba艣ni. 鈥濩zerwony Kapturek鈥? 鈥濳r贸lewna 艢nie偶ka i Siedmiu Krasnolud贸w鈥?czy 鈥炁歱i膮ca Kr贸lewna鈥?to tytu艂y utwor贸w, kt贸re s膮 im doskonale znane, wi臋c nie mieli najmniejszego problemu z ba艣niowymi zagadkami. Nast臋pnie uczniowie stworzyli tablic臋 zasad korzystania z ksi膮偶ki. Nareszcie nadszed艂 uroczysty moment pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej, kt贸rego dokona艂a magicznym o艂贸wkiem pani dyrektor, Irena J臋druszewska. Na po偶egnanie spotkania nowi czytelnicy otrzymali s艂odki upominek i zasady korzystania z ksi膮偶ki, a na r臋ce wychowawc贸w pani dyrektor przekaza艂a pami膮tkowe dyplomy. Spotkanie zako艅czy艂o okoliczno艣ciowe zdj臋cie.
                   Wszystkim nowym czytelniom 偶yczymy, aby na swojej czytelniczej drodze spotkali wy艂膮cznie pasjonuj膮ce i ciekawe ksi膮偶ki, kt贸re przenios膮 ich w magiczny 艣wiat czytania.
Agnieszka Nyga-WilczewskaM艂odzi melomani w naszej szkole

                   7 pa藕dziernika uczniowie z klasy VB wzi臋li udzia艂 we wspania艂ym koncercie, kt贸ry odby艂 si臋 w Filharmonii Warmi艅sko 鈥?Mazurskiej ,,Z wiolonczel膮 jesie艅 nie straszna鈥? Mieli okazj臋 pos艂ucha膰 utwor贸w klasycznych, a tak偶e polskich i 艣wiatowych hit贸w muzyki filmowej (m.in. Piraci z Karaib贸w, Harry Potter, Pi臋kna i Bestia, 07 zg艂o艣 si臋) w wykonaniu 22 wiolonczel zespo艂u Cellofuny, kt贸ry tworz膮 uczniowie szk贸艂 muzycznych z naszego regionu. By艂 to koncert familijny, wi臋c naszym uczniom towarzyszyli r贸wnie偶 ich rodzice. Takie wydarzenia na d艂ugo zapadaj膮 w pami臋膰, a dla niekt贸rych s膮 zupe艂nie nowym do艣wiadczeniem.

Wi臋cej o tym wydarzeniu mo偶na przeczyta膰: tutaj


Akcja- Lekki Tornister

                   W ramach Og贸lnopolskiego Dnia Lekkiego Tornistra zorganizowali艣my akcj臋 wa偶enia plecak贸w uczni贸w klas czwartych i pi膮tych. Zalecenia w zakresie odci膮偶enia plecak贸w, szczeg贸lnie najm艂odszych uczni贸w, dotycz膮 w艂a艣ciwych proporcji mi臋dzy wag膮 dziecka i plecaka, przy czym zawarto艣膰 plecaka nie powinna przekracza膰 10% wagi dziecka. Wed艂ug naszych pomiar贸w, zdecydowana wi臋kszo艣膰 uczni贸w nie spe艂nia tej normy. 艢rednia waga plecaka wynosi ok. 5 kg i jest o 1,5 kg wy偶sza od zalecanej. Najbardziej obci膮偶one s膮 dzieci z klas czwartych. Rekordzi艣ci d藕wigaj膮 plecaki wa偶膮ce ponad 6 kg przy wadze dziecka ok. 30 kg.
           Prosz臋 rodzic贸w o zainteresowanie zawarto艣ci膮 plecak贸w swoich dzieci. Nie powinna to by膰 jednorazowa akcja, tylko systematyczne dzia艂anie, kt贸rego efektem b臋dzie 艣wiadomo艣膰 i samokontrola dziecka. Prosz臋 wychowawc贸w o wsp贸艂prac臋 z rodzicami i przekazanie uwag z naszej akcji podczas najbli偶szego zebrania. Marek Bartkowski.

zdj臋ciaDzie艅 G艂o艣nego Czytania

                    Kedra wcisn臋艂a si臋 do szkolnej sali wraz z t艂umem o艣mioklasist贸w i zaj臋艂a miejsce w 艂awce. Za chwil臋 mia艂 zabrzmie膰 dzwonek sygnalizuj膮cy rozpocz臋cie ostatniego tygodnia nauki. Ju偶 za tydzie艅 na zawsze opu艣ci gimnazjum i zacznie od nowa jako 艣wie偶o upieczona licealistka. To fragment pochodz膮cy z ksi膮偶ki 鈥濨a艣niob贸r: gwiazda wieczorna wschodzi鈥?autorstwa Brandona Mulla, z kt贸rym zostali zapoznani uczniowie klasy VIIa podczas obchod贸w Og贸lnopolskiego Dnia G艂o艣nego Czytania. W akcj臋 zorganizowan膮 przez bibliotek臋 szkoln膮 w艂膮czy艂a si臋 nie tylko wspomniana klasa, ale ca艂a spo艂eczno艣膰 szkolna. Fragmenty nowo艣ci wydawniczych zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, czytali przez 5 minut punktualnie o godzinie 10.00, uczniowie, rodzice i nauczyciele. Nasza biblioteka w obchodach tego 艣wi臋ta uczestniczy艂a po raz pierwszy, aczkolwiek nale偶y podkre艣li膰, 偶e Dzie艅 G艂o艣nego Czytania ma ju偶 17-letni膮 tradycj臋, bowiem zosta艂 ustanowiony w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Ksi膮偶ki. Ta akcja to doskona艂y moment, aby g艂o艣n膮 lektur膮 przenie艣膰 dzieci i m艂odzie偶 w magiczny 艣wiat bajek, powie艣ci, opowiada艅 czy wierszy. Czytanie bowiem rozwija wyobra藕ni臋 i zainteresowania. Uczy my艣lenia, poprawia koncentracj臋, poszerza wiedz臋 i wzbogaca s艂ownictwo oraz jest wspania艂ym sposobem na sp臋dzanie wolnego czasu. Zalet czytania jest jeszcze wi臋cej, nale偶y zatem pami臋ta膰 o jego pozytywnych aspektach i si臋ga膰 po ksi膮偶ki jak najcz臋艣ciej.
Organizatorami obchod贸w Dnia G艂o艣nego Czytania byli nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciel j臋zyka polskiego p. Agnieszka Bartk贸w.

zdj臋ciaWycieczka do Gdyni 28.09.2018r

                    W ramach projektu 鈥濳ropla dr膮偶y ska艂臋鈥?pojechali艣my do Akwarium w Gdyni. Zwiedzili艣my bardzo ciekaw膮 ekspozycj臋 a do tego zostali艣my wpuszczeni do piwnic, 偶eby zobaczy膰 rekiny (nie obejmuje tego bilet, wi臋c poczuli艣my si臋 wyr贸偶nieni). W laboratorium mieli艣my zorganizowane zaj臋cia z 鈥濬lory i fauny Ba艂tyku鈥? Ogl膮dali艣my pod mikroskopem dziwne rybki (iglicznie, w臋偶ynki), muszle ma艂偶y morskich i por贸wnywali艣my malutkie krewetki, kt贸re 偶yj膮 w Zatoce Gda艅skiej. Dowiedzieli艣my si臋, 偶e Ba艂tyk jest bardzo zanieczyszczony i zwierz臋ta przez nas ogl膮dane nie nadaj膮 si臋 do jedzenia z tego powodu. Zw艂aszcza krewetki, na kt贸re koledzy mieli apetyt.
Zg艂odnieli艣my od tego, wi臋c udali艣my si臋 na obiad.
Po jedzeniu przemaszerowali艣my do Centrum Nauki Eksperyment, te偶 w Gdyni. Tu mogli艣my przeprowadza膰 do艣wiadczenia z r贸偶nych dziedzin nauki. Sp臋dzili艣my 2 godziny na zabawie i nikt si臋 nie nudzi艂. Wycieczka by艂a intensywna, ciekawa i wyczerpuj膮ca. Zregenerowali艣my si臋 dopiero w drodze powrotnej, tak po 0.5 godzinie. Reszta podr贸偶y to ju偶 pe艂na integracja. Dobre humory dopisa艂y i pogoda te偶. Musimy to powt贸rzy膰.
Dzi臋kujemy opiekunom i organizatorom: pp. A.Krasowskiej, A.Bartk贸w, M.呕mijewskiemu i J.Zalewskiemu


Projekt dofinansowany z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwi膮zywania Problem贸w Alkoholowych Gminy Olsztynek na rok 2018.
鈥濳ropla dr膮偶y ska艂臋鈥? wycieczka do OW Perkoz z 8b

                   W dniu 27.09 wybrali艣my si臋 na wycieczk臋 nad Jezioro Pluszne. Obawiali艣my si臋, 偶e b臋dzie zimno i deszcz. Ale chyba byli艣my grzeczni, bo trafi艂o nam si臋 s艂oneczko i by艂o ciep艂o. Pani A.Krasowska przygotowa艂a dla nas zaj臋cia, w czasie kt贸rych szukali艣my r贸偶nych 偶yj膮tek w pr贸bkach z jeziora. A偶 dziw bierze ile tego znale藕li艣my. Niekt贸rzy z nas tak si臋 wci膮gn臋li, 偶e przed艂u偶yli poszukiwania na kolejne pr贸bki. Naocznie przekonali艣my si臋, 偶e larwy niekt贸rych owad贸w sp臋dzaj膮 偶ycie w wodzie i dopiero jako doros艂e umiej膮 lata膰. J臋tki w tej postaci 偶yj膮 tylko 1-2 dni 偶eby si臋 rozmno偶y膰 i gin膮. Dzi臋ki naszym znaleziskom dowiedzieli艣my si臋, 偶e jezioro jest czyste. Wskaza艂a to obecno艣膰 wska藕nik贸w biologicznych jakimi s膮 np. larwy chru艣cik贸w. Woda mia艂a 15 stopni Celsjusza i by艂a przejrzysta na 1,5 metra.
Po badaniach rozpalili艣my ognisko i upiekli艣my kie艂baski. Niekt贸rzy mieli k艂opoty z pieczeniem i stracili艣my kilka sztuk. Na szcz臋艣cie nasza wychowawczyni p. Agnieszka Jasi艅ska by艂a przygotowana i mia艂a wi臋kszy zapas. Po jedzeniu wybrali艣my si臋 na spacer do lasu. OW Perkoz jest na p贸艂wyspie, wi臋c 艂atwo dotarli艣my na drugi brzeg nad jezioro. Znale藕li艣my ma艂膮 pla偶臋 i zrobili艣my klasowe zdj臋cie.
To by艂 udany i ciekawy wyjazd. Pogoda dopisa艂a i humory te偶. Cali i zdrowi wr贸cili艣my do szko艂y. Dzi臋kujemy;-)
Projekt dofinansowany z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwi膮zywania Problem贸w Alkoholowych Gminy Olsztynek na rok 2018

zdj臋cia
Rybaki

                    22 wrze艣nia wybrali艣my si臋 wraz z p. M. Ko艂akowsk膮 i p. J. Zakrzewsk膮 na VII Spotkanie M艂odych w Rybakach. Atmosfera by艂a wspania艂a. Msza odprawiana w tym dniu mia艂a niesamowity charakter i pozwala艂a na bli偶sze spotkanie z Bogiem. Zagra艂 dla nas r贸wnie偶 zesp贸艂 Muode Koty. Przy ich wyst臋pie nogi same rwa艂y si臋 do ta艅ca!!! Laura Brzozowska.


zdj臋cia鈥濳ropla dr膮偶y ska艂臋鈥?/b>Realizujemy projekt 鈥濳ropla dr膮偶y ska艂臋鈥?z klas膮 5a

                   W pi膮tek 7 wrze艣nia wybrali艣my si臋 na wycieczk臋 do Muzeum Przyrody Warmii i Mazur w Olsztynie. W podr贸偶y by艂oby wszystko dobrze gdyby nie roboty drogowe. Mieli艣my pecha i trafili艣my na pot臋偶ny korek. Droga zaj臋艂a nam 1,5 godziny. Mieli艣my zaplanowane dwa rodzaje zaj臋膰 wi臋c musieli艣my si臋 spieszy膰. Pierwsze dotyczy艂y flory i fauny w naszych zbiornikach wodnych. Musieli艣my wykaza膰 si臋 aktywno艣ci膮 i sprawno艣ci膮 w szukaniu informacji. Dowiedzieli艣my si臋, 偶e nie wolno przywozi膰 偶adnych zagranicznych zwierz膮t, poniewa偶 wypieraj膮 nasze rodzime gatunki. Nie wiedzieli艣my, 偶e jezioro mo偶e znikn膮膰. Niekt贸re z nich zarastaj膮 i w ko艅cu zamieniaj膮 si臋 w las.To by艂o bardzo ciekawe a najlepsi otrzymali nagrody za uwa偶ne s艂uchanie. W czasie kolejnych zaj臋膰 poszukiwania obj臋艂y du偶o wi臋cej zwierz膮t. Tropili艣my ciekawostki o zwierz臋tach 偶yj膮cych w naszych okolicach. Dowiedzieli艣my si臋, 偶e samiec sarny to rogacz a pani jele艅 to 艂ania, i 偶e ka偶de zwierz臋 ma swoje 鈥瀒mi臋 i nazwisko鈥?czyli dwa s艂owa w nazwie np. czapla siwa, norka ameryka艅ska. Mo偶na uczy膰 si臋 ciekawych rzeczy nie tylko w szkole, wi臋c b臋dziemy namawia膰 wszystkich do takich wycieczek.
                   Dzi臋kujemy p. M. Moroz i A. Krasowskiej za wycieczk臋.

Projekt dofinansowany z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwi膮zywania Problem贸w Alkoholowych Gminy Olsztynek na rok 2018

zdj臋ciaRozk艂ad przyjazd贸w i odwoz贸w

Rozk艂ad przyjazd贸w i odwoz贸w na nowy rok szkolny 2018/2019

PRZYJAZDY                     ODWOZYObchody Europejskiego Dnia J臋zyk贸w

                    Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia J臋zyk贸w w naszej szkole przebieg艂y dwuetapowo.
Pierwszy etap mia艂 miejsce 26 wrze艣nia i polega艂 na przeprowadzeniu lekcji informacyjnych , tj. wprowadzaj膮cych uczni贸w w ide臋 obchod贸w, przez nauczycieli j臋zyk贸w obcych. Zasadniczym celem lekcji by艂o przekazanie uczniom przes艂ania, kt贸re m贸wi, 偶e rozwijanie umiej臋tno艣ci j臋zykowych jest zar贸wno konieczno艣ci膮, jak i prawem KA呕DEGO z nas, jak r贸wnie偶 zwr贸cenie uwagi uczni贸w na dalsze cele ustanowionego dnia :

鈥?bogactwo i r贸偶norodno艣膰 j臋zykow膮 Europy, kt贸re nale偶y piel臋gnowa膰 i rozszerza膰;
鈥?potrzeby zwi臋kszania zakresu nauczanych j臋zyk贸w (tak偶e tych mniej znanych i u偶ywanych), co skutkowa膰 b臋dzie rozszerzeniem wieloj臋zyczno艣ci;
鈥?potrzeby osi膮gania przez obywateli pewnego zaawansowania w zakresie co najmniej dw贸ch j臋zyk贸w, poza swoim w艂asnym, tak aby mogli w pe艂ni wykorzysta膰 sw贸j potencja艂 jako obywatele demokratycznej Europy.

Drugi etap obchod贸w odby艂 si臋 27 wrze艣nia i polega艂 na przeprowadzeniu quiz贸w j臋zykowych, w kt贸rych uczniowie mogli wykaza膰 si臋 wiedz臋 i sprawno艣ci膮 w pos艂ugiwaniu si臋 j臋zykami obcymi. W specjalnie przygotowanym Quizie z j臋zyka angielskiego i j臋zyka niemieckiego udzia艂 wzi臋li uczniowie klas IV i starszych. Uczniowie odpowiadali na pytania dotycz膮ce wiedzy krajoznawczej i znajomo艣ci s艂ownictwa. Zwyci臋zcy zostali nagrodzeni drobnymi nagrodami w postaci pomocy szkolnych oraz s艂odyczy.
Najm艂odsi uczniowie, tj. klas pierwszych i drugich z entuzjazmem i ciekawo艣ci膮 obserwowali wydarzenie!

zdj臋cia


Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020
Je艣li chcesz wiedzie膰 wiecej wejdz     tutaj


Zebrania z rodzicami


Terminy zebra艅 z Rodzicami w roku szkolnym 2018/19
18.10.2018r.(czwartek)
13.12.2018r. (czwartek)
17.01.2019r.(czwartek)
28.03.2019r.(czwartek)
16.05.2019r.(czwartek)V Szkolna Piesza Pielgrzymka do Gietrzwa艂du!!!


Tradycj膮 naszej Szko艂y sta艂y si臋 Piesze Pielgrzymki do Gietrzwa艂du organizowane dwa razy do roku, we wrze艣niu i maju. 14 wrze艣nia o godz. 6.00 ruszyli艣my pi膮ty raz do Miejsca Objawie艅 Maryi. Pogoda by艂a wspania艂a, kondycja uczni贸w i wychowawc贸w rewelacyjna, humory dopisywa艂y! By艂 czas na wsp贸ln膮 modlitw臋, Eucharysti臋, integracj臋, ognisko i regeneracj臋 si艂. Ju偶 dzi艣 zapraszamy naszych uczni贸w na majow膮 pielgrzymk臋. Warto podj膮膰 ten trud!!!


Olsztynecki bud偶et obywatelskiSzanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie.

                   Rozpocz臋艂o si臋 g艂osowanie w ramach Olsztyneckiego Bud偶etu Obywatelskiego. Nasza Szko艂a z艂o偶y艂a projekt opracowany przez cz艂onk贸w Rady Rodzic贸w: 鈥瀂ajezdnia Tramwajowa- plac zabaw dla dzieci鈥? Na li艣cie projekt贸w figuruje pod numerem 鈥?鈥? Zapraszamy wszystkich rodzic贸w, znajomych i przyjaci贸艂 szko艂y do g艂osowania na nasz projekt. Plac zabaw jest naszej szkole bardzo potrzebny. B臋dzie te偶 dost臋pny dla okolicznych mieszka艅c贸w w godzinach popo艂udniowych w dni wolne od zaj臋膰. Nowoczesna technologia wykonania sprz臋tu do zabawy oraz pod艂o偶a gwarantuje, 偶e b臋dzie to najbezpieczniejszy plac zabaw w Olsztynku.
                   Chcemy tak偶e w艂膮czy膰 do g艂osowania naszych uczni贸w. W poniedzia艂ek 17.09. wychowawcy rozdadz膮 uczniom mieszkaj膮cym na terenie miasta karty do g艂osowania, na kt贸rych rodzice wyra偶aj膮 zgod臋 na udzia艂 dziecka w g艂osowaniu. Prosz臋 tak偶e o wype艂nienie na 2 stronie danych niezb臋dnych do weryfikacji to偶samo艣ci. Wype艂nione karty uczniowie przynosz膮 we wtorek do wychowawcy, kt贸ry na godzinie dyspozycyjnej uda si臋 z klas膮 do punktu g艂osowania w MOPS lub w Urz臋dzie Miasta. Przypominam, 偶e g艂osowa膰 mog膮 tylko mieszka艅cy Olsztynka. Termin- do 27.09.Nab贸r do XIII dru偶yny harcerskiej

Wybory

WOLONTARIAT!!!


Wszyscy ch臋tni uczniowie s膮 zaproszeni do pracy w Szkolnym Kole Wolontariatu.
Zapisy u p. Marzeny Ko艂akowskiej do ko艅ca wrze艣nia. Czekamy!!!


Narodowe Czytanie
Zachowaj Trze藕wy Umys艂
Rozpocz臋cie roku szkolnego


Zdj臋cia z rozpocz臋cia nowego roku szkolnego 2018-2019
zdj臋ciaPlan lekcji


Na stronie jest juz plan lekcji
P L A N    L E K C J IZebrania z rodzicami


Informuj臋, 偶e w czwartek 6 wrze艣nia organizujemy zebranie rodzic贸w. O godz. 16.00 odb臋dzie si臋 spotkanie w sali widowiskowej z dyrektorem szko艂y oraz przewodnicz膮c膮 Rady Rodzic贸w. Ok. godziny 16.30 odb臋d膮 si臋 spotkania klasowe z wychowawcami, a o godz. 17.30 w pokoju nauczycielskim zebranie Rady Rodzic贸w.NOWY ROK szkolny 2018/2019


Informujemy, 偶e uroczysto艣膰 rozpocz臋cia roku szkolnego 2018/2019 odb臋dzie si臋
3 IX o godz. 9.00 na dziedzi艅cu szko艂y
lub w przypadku z艂ej pogody w sali widowiskowej.
Zapraszamy rodzic贸w do udzia艂u w apelu馃槂馃槂馃槂馃槂馃槂.Strona w budowie
Reklama