Wróć na góręSzkoła Podstawowa nr 1
im. Noblistów Polskich w Olsztynku

ul.Górna 5 11-015 Olsztynek
tel. (89) 519-26-02

Szkolne Koło Wolontariatu

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu
- Oddział przedszkolny:

Agnieszka Pieckowska

- Szkoła Podstawowa:

Marzena Kołakowska
Aldona Łasińska
Jagoda Przestrzelska


LISTA WOLONTARIUSZY 2021/22

4a:
1. Oliwia Kłosowicz
2. Justyna Petryna
3. Mateusz Druszkowski
4. Alicja Sobierajska
5. Lena Mazur

4b
6. Aleksandra Klonowska
7. Aleksander Olczyk
8. Joanna Olczyk
9. Zofia Fiedor
10. Ksawery Krzywda
11. Patryk Przybułowskiv 12. Nadia Zardzewiała

5a
13. Julia Roczeń
14. Gabriel Szczepkowski
15. Igor Petryna
16. Aniela Warych
17. Julia Wojda
18. Jakub Warmiński
19. Tomasz Zaręba
20. Szymon Kaszuba

5b
21. Sebastian Purzycki
22. Alicja Kasprzycka
23. Nikodem Michalski
24. Anna Deorocka
25. Oskar Augustin
26. Zofia Żuchowska
27. Kacper Lejpolc

6a
28. Piotr Pieniak
29. Ewa Kaska
30. Natasza Kurzyńska
31. Aleksandra Malik
32. Zuzanna Nowakowska
33. Emilia Michalak
34. Julia Zega
35. Adrianna Grochowalska
36. Gabriel Szczepkowski
37. Ksawery Dębowski
38. Kacper Tymiński
39. Martyna Klimek
40. Julia Urban

7a
41. Klaudia Nyga
42. Julia Staszewska
43. Magdalena Kopecka
44. Antonina Borowska

7c
45. Jakub Pepłowski
46. Zofia Pepłowska

8a
47. Jakub Lesnau
48. Maciej Murawski
49. Patryk Kozłowski
50. Kornelia Krauze
51. Julia Manków
52. Wiktoria Wilkaniec
53. Zdzisław Michalski

8b
54. Michalina Mendalka
55. Bartosz Sobierajski
56. Iga Ososińska
57. Karina Gawrońska
58. Julia Makutynowicz
59. Szymon Makutynowicz
60. Igor Makutynowicz
61. Emilia Kozłowska
62. Aleksandra Kotwicka
63. Karol Pokrzywnicki
64. Maria Purzycka
65. Weronika Kowalewska

8c
66. Maria Łukasiewicz
67. Anastazja Żeromska
68. Aleksandra Okoniewska
69. Anna Łukasiewicz

8d
70. Anastazja Adamus
71. Oliwia Przybułowska
72. Nikola Bryl


❤ WOLONTARIAT!

Pola Nadziei 2022 Wolontariat
Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem - D. Alighieri

„Pola Nadziei” to międzynarodowa akcja wspierająca opiekę paliatywną w hospicjach. Zainicjowana przez szkocką organizację Marie Curie Cancer Care w 1997 r. w Wielkiej Brytanii, a już rok później została zaszczepiona w Polsce. Jej celem jest pozyskiwanie środków finansowych na potrzeby hospicjów opiekujących się ludźmi chorymi na nowotwór, a także propagowanie w społeczeństwie otwartych postaw na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka.
Dlatego Wolontariat naszej szkoły włącza się w działania podejmowane w ramach tej akcji charytatywnej. Jesienią Wolontariusze sadzili żonkili na terenie szkoły, aby wiosną, gdy kwiaty te zakwitną, wręczać je darczyńcom w ulicznych kwestach. Pozyskane w ten sposób środki przekazane zostały Olsztyńskiemu Stowarzyszeniu Hospicyjnemu PALIUM w Olsztynie.
Żonkile są symbolem kampanii „Pola Nadziei”, ponieważ zawierają w sobie symbolikę metamorfozy życiowych przemian i wskazują na transcendentalny wymiar cierpienia, które „rodzi nową jakość życia". Kwiaty, które zakwitły w szkolnych ogródkach przypominają nam o wartości i tajemnicy życia człowieka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy wrzucali do puszek naszym wolontariuszom . To dzięki Wam rozkwitła nadzieja w sercach podopiecznych hospicjum w Olsztynie.zdjęcia❤ WOLONTARIAT!

#SprzątamyDlaPolski
DZIEŃ ZIEMI🌎!
22 kwietnia z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi🌎 nasi uczniowie pod opieką nauczycieli porządkowali teren wokół szkoły. Również przedszkolaki, na miarę swoich możliwości, włączyły się w działania porządkowe🌱! W ten sposób nasza szkoła wzięła udział w akcji "Sprzątamy dla Polski"🌳, która odbyła się na terenie całego kraju pod patronatem m.in. Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki.zdjęcia♥️ WOLONTARIAT! Akcja ,,Kartki Wielkanocne"

Wielkanoc to piękne, wiosenne święta przynoszące nadzieję płynącą ze Zmartwychwstania Chrystusa. Kojarzą się one z radosnymi spotkaniami w gronie rodzinnym i zbliżającą się wiosną💐. Aby wywołać w tym wyjątkowym czasie uśmiech na twarzach seniorów, nasi wolontariusze własnoręcznie wykonali kartki wielkanocne ponad 100 sztuk, które zostały przekazane w dniu 01.04. na ręce Pani Dyrektor MOPSu Ewy Szerszeniewskiej. Wolontariusze wykazali się dużym zaangażowaniem, kreatywnością oraz talentami plastycznymi przygotowali bardzo kolorowe i ciekawie zaprojektowane kartki z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, które staną się dla seniorów okazją do uśmiechu, radości i wzruszenia. Są także przejawem otwartości na drugiego człowieka w tym szczególnym dla wszystkich czasie.zdjęcia♥️ WOLONTARIAT!

Wiosenne porządki🌻.
W sobotę 26 marca, podczas akcji porządkowej rządziły głównie rodzeństwa: Justynka i Igor Petryna👏, Julka, Igor i Szymon Maktynowicz👏, Ania i Marysia Łukasiewicz👏. Pracowali także: Ola Okoniewska, Zosia Pepłowska, Julka Wojda, Ksawery Krzywda i Wiktor Komosiński👍. To był dobrze wykorzystany czas! Pola Nadziei zostały opielone, teren przed budynkiem szkoły i z boku, zagrabiony, suche liście wywiezione. Było to możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu tej nielicznej grupy wolontariuszy👍 i sprzyjającej pogodzie🌞!zdjęciaWOLONTARIAT!
zdjęciaWOLONTARIAT!🎄#RazemNaSwieta

„Choinka pełna uśmiechów”🎄🎄

W tym roku stanęła w naszym głównym holu szkoły choinka udekorowana bombkami wykonanymi przez uczniów i nauczycieli. Miały głównie pojawić się na nich radosne buźki i pogodne emotki, aby na twarzy każdego, kto będzie je oglądał zagościł uśmiech tak potrzebny w obecnych czasach! Zaangażowanie uczniów było ogromne, co widać na załączonych zdjęciach. Myślę, że cel został osiągnięty i z wielką przyjemnością oglądamy NASZĄ RADOSNĄ SZKOLNĄ CHOINKĘ!🎄🎄🎄🎄


zdjęciaWOLONTARIAT!#RazemNaSwieta

Akcja – Kartki świąteczne

Wolontariusze, opiekunowie i przyjaciele Szkolnego Koła Wolontariatu oraz niektórzy uczniowie szkoły, jak co roku przygotowali świąteczne kartki bożonarodzeniowe. Wszystkie są piękne, ale niektóre z nich to „arcydzieła”. Zostały one przekazane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku na ręce Pani dyr. Ewy Szerszeniewskiej. Mamy głęboką nadzieję, że ucieszą te osoby, którym zostaną przekazane.


zdjęcia💗 WOLONTARIAT!🧸

Wolontariat 🧸Udało się! 🧸
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym wolontariuszom w akcję „Nie bij mnie! Kochaj mnie!”
Po raz pierwszy Wolontariusze Przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich włączyli się w ogólnopolską akcję „Historia Misia”.
Zapoczątkował ją w 2013r Jurek Owsiak i Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pierwszym zadaniem wolontariuszy było zaprezentowanie na zajęciach lekcyjnych „Konwencji o Prawach Dziecka”, którą uchwalono w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowano przez Polskę w 1991 roku. W związku z tym zawsze 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Do zbierania misi uczniowie Szkolnego KołaWolontariatu zmobilizowali całą społeczność szkolną, aby potem przyniesione maskotki obandażować, przykleić im plasterki, a następnie roznieść pluszaki po całym mieście. W ten sposób zwracamy uwagę na problem przemocy wobec dzieci, na który nie wyrażamy zgody.
Dlatego pluszowe maskotki pojawiły dziś się w różnych częściach naszego Olsztynka! Jeżeli widzisz takiego misia, zabierz go do domu i zaopiekuj się nim! 🧸🧸🧸


zdjęcia💓 WOLONTARIAT!#RazemNaSwieta

Akcja zbierania środków medycznych dobiegła końca😉. 16 listopada wolontariusze przekazali materiały do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku. Zaangażowało się wielu uczniów począwszy od tych najmłodszych z klas 1b, 2a a także starszych z klasy 8d. Zmobilizowały się całe klasy 5b i 8a działając wspólnie na rzecz potrzebujących. Największe jednak podziękowania należą się wolontariuszom z klas 4a, 4b, 5a, 5b, 6a, 7a, 7c, 8a i 8b. Wyrażamy wielką wdzięczność Rodzicom, którzy przez swoją hojność uczą prawdy, że żyjemy dla innych. Dziękujemy, że wspólnie możemy nieść dobro🥰!!!


zdjęcia
Wolontariat 💓 🧸

Szkolne Koło Wolontariatu organizuje po raz pierwszy akcję MIŚ 🧸 – „Nie bij mnie – kochaj mnie” zainicjowaną w 2013 r. przez WOŚP. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec dzieci oraz braku reakcji dorosłych na akty krzywdzenia najmłodszych. Polega ona na pozostawianiu w różnych miejscach poranionych maskotek, które symbolizują cierpienie dzieci. Do misiów doczepione zostaną fiszki z napisem „Nie bij mnie – kochaj mnie”. Zachęcamy dzieci i młodzież naszej szkoły do przyłączenia się do akcji. Jeżeli masz w domu misia 🧸, za którym nie będziesz tęsknił, oddaj go walontariuszom w twojej klasie do 15 listopada. Zostaną one zabandażowane i pozostawione w różnych miejscach Olsztynka po 20 listopada - w tym dniu przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Mamy nadzieję, że widok misia skłoni dorosłych do refleksji i spowoduje większą wrażliwość na płacz dziecka za ścianą.

❤Wolontariat

Najmłodsi w naszej szkole wolontariusze, grupa przedszkolna Krasnale, wybrali się na cmentarz komunalny w Olsztynku, aby zapalić symbolczną świeczkę na zapomnianych grobach. Zbliża się święto, które czci wszystkich zmarłych, także tych, których imion nie znajdziemy już na krzyżach.zdjęciaWolontariat 💓 Pola Nadziei

Wolontariuszki naszej szkoły dosadziły kolejne cebulki żonkili na szkolnych rabatkach. Wiosną gdy żonkilowe Pola Nadziei zakwitną, będziemy kwestować dla chorych z Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium”. Pola Nadziei to międzynarodowa akcja mająca na celu pozyskiwanie środków na potrzeby hospicjów.

WOLONTARIAT! Akcja porządkowania grobów!

W sobotę 16.10.2021 r., uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami i rodzicem wybrali się na Cmentarz Komunalny przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynku, aby uprzątnąć pomniki, które są bardzo zaniedbane . Nasi wolontariusze uzbrojeni w grabki, motyczki, szuflę, worki, rękawiczki oraz pełni zapału wkroczyli na teren cmentarza i zaczęli wielkie porządki. Piękna pogoda dodatkowo sprzyjała naszej akcji. Uczniowie działali w kilkuosobowych zespołach, w których prace porządkowe przebiegały bardzo sprawnie. Młodzież szybko uporała się z różnego rodzaju odpadami, opadłymi liśćmi oraz potłuczonymi zniczami. Groby zostały oczyszczone również z chwastów, a niektóre z nich symbolicznie zostały udekorowane kwiatami, które wykonała jedna z wolontariuszek Alicja, ze swoją babcią. Zaświeciły się także znicze przyniesione przez Ksawerego. Akcja przebiegała w miłej, spokojnej i pełnej zadumy atmosferze. Cieszymy się, że nasza młodzież chętnie uczestniczy w działaniach prowadzonych na terenie gminy. Mamy nadzieję, że tradycja sprzątania cmentarza podejmowana przez nasze Szkolne Koło Wolontariatu nigdy nie ustanie.


zdjęcia
Reklama